stat

Nosework: wykorzystaj naturalny potencjał swojego psa

21 maja 2019, 8:00
Joanna Skutkiewicz

Długie spacery po parku czy plaży, aportowanie i pływanie w jeziorze to świetne, lecz niejedyne możliwości na spędzenie wolnego czasu z psem. Po raz pierwszy w Polsce nadarza się okazja, aby w warunkach zdrowej, sportowej rywalizacji sprawdzić swojego czworonoga w tym, co psom wychodzi najlepiej: węszeniu. Pomiędzy 25 maja a 25 sierpnia w Gdańsku odbędą się cztery edycje wyjątkowych zawodów nosework.Dyscyplina nosework wywodzi się z pracy psów służbowych, poszukujących substancji wybuchowych lub narkotyków. Choć niektóre rasy psów są szczególnie predysponowane do tego typu zadań, niemal każdy czworonóg odnajdzie radość w zadaniach węchowych.

- Nosework wykorzystuje najważniejszy psi zmysł, czyli węch - opowiada Marek Karolak, organizator. - Dla psa węszenie jest czynnością uspokajającą. W treningu wystarczy ukierunkować psi nos na konkretne zapachy. Nie ma znaczenia, czy to będzie herbata, liść laurowy, syntetyczny zapach narkotyków czy naturalne olejki zapachowe. Pies wykorzystuje te same zdolności, niezależnie jakiego zapachu szuka. Aby przygotować psa do startów w zawodach czy innych imprezach związanych z noseworkiem, wystarczy około czterech miesięcy pracy po 20-30 minut dziennie.

Imprezy dla zwierzaków w Trójmieście


Jak przekonuje organizator, każdy pies nadaje się do tego typu pracy. Niezależnie od rasy, wielkości i wieku, bo najmłodsi "zawodnicy" zaczynają przygodę z noseworkiem już w wieku trzech miesięcy.

- Nie ma też górnej granicy wieku - mówi Marek Karolak. - Najstarszy psiak, z którym pracowałem, zaczynał w wieku 13 lat. W noseworku bardziej liczy się trening niż predyspozycje rasowe.
Psikus Szkoła dla Psów organizuje pierwsze w Polsce wydarzenie turniejowe w dyscyplinie nosework. Pucharowy Turniej Gier Miejskich o tytuł Gdańskiego Lwa Nosework składa się z czterech edycji imprezy, rozgrywanych kolejno 25 maja, 30 czerwca, 28 lipca i 25 sierpnia. Podczas każdych zawodów drużyny psio-ludzkie będą musiały odnaleźć pięć próbek zapachowych ukrytych w różnych punktach Gdańska. Podczas edycji majowej poszukiwania będą odbywać się na obszarze Żabianki i Oliwy, w czerwcu na Starym Mieście, w lipcu we Wrzeszczu, a w sierpniu na Przymorzu i Zaspie.


W czasie każdej gry do przebycia będzie od 5 do 7 km, co oznacza, że parę psio-ludzką czeka całkiem porządny spacer. Grę wygrywa drużyna, która prawidłowo zakończy przejście w jak najkrótszym czasie. Za brak zdjęcia psa na każdym ringu oraz za nieodnalezione próbki będzie doliczany czas.

Na podstawie wszystkich czterech gier zostaną wyłonione trzy najlepsze zespoły, które otrzymają puchary oraz tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Lwa Nosework 2019.
Czy bierzesz ze swoim psem udział w zawodach psich sportów?
6%

tak, regularnie

5%

tak, ale niezbyt często

41%

nie, ale chciał(a)bym spróbować

34%

nie, nie interesuje mnie to

14%

nie mam psa

zakończona

łącznie głosów: 201