Nowy pawilon dla ptaków afrykańskich w zoo

18 marca 2021, 7:00
Rafał Borowski
Rozbudowany pawilon będzie służył flamingom, ibisom i innym ptakom afrykańskim. Więcej zdjęć (3)

Rozbudowany pawilon będzie służył flamingom, ibisom i innym ptakom afrykańskim.

mat. pras.

Rozbudowany pawilon będzie służył flamingom, ibisom i innym ptakom afrykańskim.

mat. pras.

Ptaki afrykańskie dostaną nowy pawilon, a Potok Rynarzewski - nowe koryto. W tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji obu inwestycji, które zostaną zrealizowane w ogrodzie zoologicznym przy ul. Karwieńskiej 3Mapka w Oliwie. Do ich realizacji droga jednak daleka.O koncepcji wybudowania ">nowych pawilonów dla ptaków afrykańskich, które zamieszkują w oliwskim zoo, pisaliśmy już w czerwcu 2019 r.

Zgodnie z planem inwestycja miała zostać zrealizowana w ciągu trzech lat, czyli jej otwarcie miało nastąpić w przyszłym roku.

Tak się jednak nie stanie. Dlaczego?

- Pierwszy przetarg dotyczący projektu został przeprowadzony w listopadzie 2020 r. Trzeba było go unieważnić ze względu na zbyt wysoką ofertę, która przekraczała budżet zakładany na opracowanie dokumentacji projektowej. Wpłynęła jedna oferta na kwotę ok. 1 mln 600 tys. zł, a budżet wynosił ok. 500 tys. zł - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji rozbudowy Miasta Gdańska, które nadzoruje inwestycję.
W projekcie ma znaleźć się także woliera dla ptaków z niewielkimi basenami i skałkami. Więcej zdjęć (3)

W projekcie ma znaleźć się także woliera dla ptaków z niewielkimi basenami i skałkami.

mat. pras.

W projekcie ma znaleźć się także woliera dla ptaków z niewielkimi basenami i skałkami.

mat. pras.

W tym tygodniu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy pawilonu, jednak jego zakres został rozszerzony o kolejne zadanie - przebudowę koryta Potoku Rynarzewskiego.

Nie chodzi o cały odcinek potoku znajdujący się w granicach zoo, ale jedynie ten fragment, który będzie przepływać przez przyszły pawilon.

- Projekt obejmie zaplanowanie nowej ekspozycji pawilonów dla flamingów, pelikanów i innych ptaków afrykańskich. Teren przewidziany pod pawilon znajduje się w południowej części ogrodu, pomiędzy wybiegiem lwów, bongo i kucy szetlandzkich. Obecnie obszar planowanej ekspozycji pełni funkcję terenu rekreacyjnego dla zwiedzających, część tego obszaru jest porośnięta drzewami oraz krzewami. Na miejscu zaprojektowany będzie pawilon główny dla ptaków wraz z kilkoma mniejszymi pawilonami dla ibisów, flamingów i pelikanów. Ponadto w projekcie ma znaleźć się woliera dla ptaków z niewielkimi basenami i skałkami - tłumaczy Niezgoda.
Otwarcie kopert z ofertami nastąpi na przełomie marca i kwietnia. Jeśli tym razem uda się wyłonić wykonawcę, prace projektowe powinny potrwać nie dłużej niż 12 miesięcy.

Dopiero po opracowaniu projektu będzie można szukać wykonawcy przebudowy pawilonu dla ptaków. Nowy obiekt zobaczymy w zoo zapewne nie wcześniej niż za dwa-trzy lata.
Prace projektowe potrwają do 12 miesięcy. Więcej zdjęć (3)

Prace projektowe potrwają do 12 miesięcy.

mat. pras.

Prace projektowe potrwają do 12 miesięcy.

mat. pras.Quiz Zielone zakątki Trójmiasta.  Czy kojarzysz wszystkie? Średni wynik 45%

Zielone zakątki Trójmiasta. Czy kojarzysz wszystkie?

Rozpocznij quiz
Czy w czasie pandemii odwiedziłe(a)ś zoo w Oliwie?
11%

tak, kilkukrotnie

21%

tak, raz czy dwa

68%

nie, nie odwiedziłe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 461

Opinie wybrane


wszystkie opinie (29)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.