Pelikany i flamingi wróciły na wybieg. Pawilon ptaków i gadów w zoo otwarty

21 czerwca 2021, 16:00
ewel
Piękne flamingi wracają na wybieg gdańskiego zoo. Więcej zdjęć (3)

Piękne flamingi wracają na wybieg gdańskiego zoo.

mat.prasowe

Piękne flamingi wracają na wybieg gdańskiego zoo.

mat.prasowe

Po długiej, bo około rocznej przerwie, spowodowanej pandemią i ptasią grypą, gdańskie zoo ponownie otworzyło pawilon ptaków i gadów. Znowu można więc podziwiać wyjątkowe gatunki skrzydlatych zwierząt. Wśród nich są m.in. pelikany i flamingi.Przez ostatni rok obserwowanie ptaków w gdańskim zoo było mocno ograniczone. Najcenniejsze gatunki: pelikany i czerwonaki (flamingi) nie były dostępne dla publiczności. Pawilon ptaków i gadów pozostawał zamknięty, tylko niektóre gatunki można było zobaczyć w zewnętrznych wolierach.

Teraz, dzięki zniesieniu obostrzeń wynikających ze zwalczania wysoko zjadliwej grypy ptaków, zwierzęta powróciły na ekspozycję.


Pelikany ponownie można podziwiać na ich wyspie. Goście mogą już też zwiedzać pawilon ptaków i gadów, w którym zobaczą ponad 30 gatunków ptaków, gadów i małych ssaków. Od poniedziałku 21 czerwca na swój wybieg wracają też czerwonaki różowe, zwane potocznie flamingami.

- Celem hodowli zwierząt w zoo jest uratowanie i zróżnicowanie puli genetycznej gatunków, zagrożonych wyginięciem w naturalnym środowisku. Dlatego z najwyższą powagą podchodzimy do zagrożeń i staramy się chronić przed nimi nasze zwierzęta - mówi Michał Targowski, dyrektor gdańskiego zoo - Z drugiej strony, chcemy, aby nasi goście mogli zobaczyć w zoo jak najwięcej, więc cieszymy się, że znowu będą mogli obserwować pelikany, czerwonaki, a także inne ptaki, gady i płazy w pawilonie.

Czas zamknięcia pawilonu spożytkowano na remontGdy pawilon był zamknięty dla gości ogrodu, zaczęto w nim prace remontowe.

- Udało nam się powiększyć niektóre ekspozycje (np. żółwi lamparcich), a także przebudować ekspozycje ptaków, dzięki czemu mają więcej intymności do godów i wychowywania potomstwa. Kilka ekspozycji nadal jest w przygotowaniu, dla zupełnie nowych gatunków - mówi Izabela Krause, kierownik działu hodowlanego gdańskiego zoo.
Pawilon ptaków i gadów zamieszkuje ponad 20 gatunków ptaków (m.in. szpaki balijskie, wąsale senegalskie, toko czarnoskrzydłe), ponad 10 gatunków gadów i płazów (np. krokodyle nilowe i kubańskie, heloderma arizońska, boa dusiciel), a także tamaryny cesarskie i pancerniki włochate.


Majestatyczne ptakiPelikany baba to jedne z najcięższych ptaków zdolnych do lotu. Masa ich ciała dochodzi do 11 kg. Naturalnymi siedliskami są dla nich delty rzek, jeziora oraz podmokłe tereny Afryki i Azji. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest gardzielowy wór o pojemności do 13 litrów, będący doskonałą pułapką na ryby. Podczas zdobywania pokarmu pelikany stosują taktykę zbiorowego połowu.

Czerwonaki różowe, zwane potocznie flamingami, mają dość dziwacznie zakrzywiony dziób, który doskonale jest przystosowany do pobierania pokarmu: odfiltrowują z mułu drobne skorupiaki, owady, zwierzęta jednokomórkowe i glony. Występują w Afryce, południowej Europie, południowej i południowo-zachodniej Azji. Zamieszkują ujścia rzek, zasolone laguny i mokradła. Kolonie tych ptaków często liczą 20 000 par.
Odwiedzisz pawilon ptaków i gadów w zoo?
72%

tak, przy okazji najbliższej wizyty

11%

tak, pojadę do zoo specjalnie po to

17%

nie, nie wybieram się

zakończona

łącznie głosów: 107

ewel