Pies Karmel: dobry duch kawiarni W Starym Kadrze

31 grudnia 2020, 14:00
Alicja Olkowska

W Trójmieście działają (choć obecnie w ograniczonym trybie) dwie kocie kawiarnie - można tu nie tylko wypić kawę i zjeść dobre ciacho, ale też spędzić czas z ich puchatymi rezydentami. Ci zaś, którzy od kotów wolą psy, także mają swoje miejsce: gdańską kawiarnię "W Starym Kadrze", w której urzęduje kundelek Karmel, adoptowany pies po przejściach. Teraz pomaga właścicielom oraz gościom lokalu w trudnym czasie. Co jest w nim takiego wyjątkowego?Zaadoptuj zwierzaka - znajdź przyjaciela na lataLockdown dał się we znaki całej branży gastronomicznej. Od miesięcy restauracje, bary i kawiarnie walczą o przetrwanie, wyczekując jakiejkolwiek poprawy sytuacji i realnego wsparcia rządu. Ciężko jest ich pracownikom i właścicielom, którzy nie mają pewności, co przyniesie przyszłość i czy po nowym roku będzie jeszcze sens otwierać lokal.

Z podobnymi zmartwieniami każdego dnia mierzą się właściciele kawiarni "W Starym Kadrze"Mapka. Oprócz oddanych klientów, którzy wciąż dokonują zamówień na wynos, wspiera ich czworonożny przyjaciel, kundelek Karmel.

- Kawiarnię prowadzimy w Gdańsku od blisko 10 lat. Karmela adoptowaliśmy 4 lata temu. Wówczas miał około 3 lat i był psem po przejściach. Bał się absolutnie wszystkiego i wszystkich. Z czasem zaczęliśmy go zabierać do kawiarni, w której socjalizował się ze stałymi bywalcami. Z biegiem czasu ponownie zaufał ludziom i teraz wypatruje ich w witrynie kawiarni - mówi współwłaściciel lokalu Przemysław Czaja.
Karmel został adoptowany ze schroniska w Łomży. Informację o zwierzaku znalazł w internecie Przemek Czaja i jak wspomina po latach, była to miłość od pierwszego wejrzenia.

O przeszłości psiaka wiadomo było niewiele. Tylko tyle, że w schronisku spędził pół roku, a wcześniej został znaleziony w okolicy. Błąkał się i uciekał przed ludźmi.

- Po umówieniu spotkania i zapoznaniu z Karmelem zabrałem go do domu. Był bardzo przestraszonym i wycofanym psem. Nie pozwalał się dotknąć i ze stresu prawie w ogóle nie jadł. Pierwsze dni w domu spędził bez ruchu w jednym miejscu i wpatrywał się w jeden punkt. Na początku musiałem go wynosić na rękach na spacer, bo był przerażony najmniejszym nawet ruchem i zmianą otoczenia. Z czasem przekonał się do nowego domu - opowiada opiekun.

Kawiarnie i herbaciarnie w Trójmieście


Drugi jesienny lockdown sprawił, że coraz więcej osób zaczęło podupadać psychicznie. Wtedy z pomocą przyszedł... Karmel, który coraz częściej był "wypożyczany" miłośnikom czworonogów na krótkie spacery po okolicy. Oczywiście każda osoba jest sprawdzana przez właścicieli psa, obowiązuje też regulamin, który m.in. zakłada maksymalnie półgodzinne wyjścia, podczas których kategorycznie nie można spuszczać Karmela ze smyczy ani dokarmiać.

Kwarantanna a spacery z psem. Gdzie znaleźć pomoc?- Okazało się, że ta "usługa" spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem naszych bywalców. Oprócz kawy na wynos zabierają również Karmela i spacerują z nim po Starym Mieście i okolicznych parkach. Karmel uwielbia te spotkania i chętnie wychodzi na spacery. Dla naszych klientów jest to swego rodzaju dogoterapia. Teraz to Karmel daje im poczucie spokoju, bezpieczeństwa i pomaga przetrwać trudny czas izolacji - dodaje Czaja.
Zwierzak jest przyjaźnie nastawiony do innych psów oraz dzieci. Szczeka podobno tylko przez sen, gdy śnią mu się psie koszmary.

Karmel zaczął cieszyć się taką popularnością, że z czasem opiekunowie założyli mu profil na Facebooku Karmel the dog in cafe oraz Instagramie, gdzie psiak "informuje", co u niego słychać oraz kiedy można go spotkać na dyżurze w kawiarni - zazwyczaj jest w "pracy" w weekendy. W tygodniu najczęściej można go spotkać popołudniami.

Opinie (75) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Pies jest lepszy od polaka (5)

  • 54 12

  • Polak!

   Emigrancie

   • 4 5

  • Zwlaszcza tzw. Wszechpolaka. (3)

   • 12 8

   • (2)

    Lecz się chory z nienawiści człowieku.

    • 8 10

    • To właśnie w tobie jest nienawiść , pseudo katoliku , pseudo patrioto (1)

     • 10 8

     • on jest islamista przeciez...

      • 1 2

 • Czy to kawiarnia z runą? (1)

  Jeśli tak to nawet Karmel mnie nie przekona do wizyty u nich

  • 5 40

  • Z czym?

   • 22 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.