Pies na wakacjach w Trójmieście. O tym warto pamiętać

8 lipca 2020, 14:00
Joanna Skutkiewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Wyrzucił kota z trzeciego piętra

W miesiącach letnich spędzamy więcej czasu na zewnątrz, ciesząc się dobrą pogodą razem ze swoimi czworonogami. Z dobrodziejstw Trójmiasta i okolic korzystają zarówno mieszkańcy, jak i wszyscy przyjezdni, którzy również przybywają tutaj z psami. Sprawdź, o czym należy pamiętać, aby wakacyjny wypoczynek minął komfortowo i bezpiecznie.Hotele przyjazne zwierzakom


Wakacje z czworonogiem mogą być prawdziwą przyjemnością zarówno dla samego psa, jak i dla jego opiekunów. Warto jednak pamiętać, że wokół są inni ludzie i zwierzęta, dla których nasz pupil nie powinien być utrapieniem. Wybierając się z psem na letni wypoczynek, dowiedzmy się, jakie zasady panują w miejscu, do którego chcemy pojechać.

Z psem na plażyW kwestii plażowania z psem najbardziej przyjaznym miastem aglomeracji trójmiejskiej jest Gdańsk. Tu można wejść z psem na plażę przez cały rok, omijając jedynie kąpieliska miejskie. Ponadto na odcinku między wejściami 34 a 36 w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska znajduje się specjalna psia plaża, na której są ustawione przeszkody do zabawy z psem.

W Gdyni i w Sopocie są wyznaczone po dwie psie plaże, po których można spacerować bez ograniczeń także w okresie letnim. Dopiero od 1 października każdego roku dozwolone jest wchodzenie z czworonogiem wszędzie, gdzie mamy na to ochotę.

Pies na plaży w Trójmieście - gdzie wolno?W Sopocie z psem wejdziemy na plażę przy wejściu numer 1 zobacz na mapie Sopotu oraz pomiędzy wejściami 43 a 45 zobacz na mapie Sopotu. W Gdyni "psie plaże" znajdują się przy wejściu nr 4 zobacz na mapie Gdyni na granicy Babich Dołów i Oksywia oraz na Kolibkachzobacz na mapie Gdyni.

Z psem w lesieSpacer w leśnej scenerii nigdy nie znudzi się ani psu, ani jego opiekunowi. Mnogość leśnych ścieżek otwiera przed nami nieskończone możliwości, a długie przechadzki z czworonogiem u boku bywają niezwykle relaksujące. Nie możemy jednak zapominać o tym, że w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, tak jak i w każdym innym lesie, jesteśmy tylko gośćmi. Respektujmy jego mieszkańców - niedopuszczalne jest, aby nasze czworonogi niepokoiły dzikie zwierzęta. Nawet przypadkowo możemy trafić na młode wiewiórki, sarny czy dziki, które nie będą w stanie się obronić ani zareagować ucieczką. Jeżeli nasz pupil nie ma w sobie ani trochę instynktu myśliwskiego, to i tak może przez przypadek zrobić krzywdę napotkanemu zwierzęciu. Pamiętajmy też, że puszczanie psa luzem w lesie zagrożone jest wysokim mandatem.

W kwestii bezpieczeństwa naszego psa szczególną uwagę należy zwrócić na dziki. Wiele z nich, nawet jeśli ma przy sobie młode, jest zaskakująco przyjaznych wobec ludzi i zwierząt domowych. Nigdy jednak nie można zapomnieć o tym, że - jak sama ich nazwa wskazuje - są to dzikie zwierzęta i ich reakcje są nieprzewidywalne. Zdarzają się przypadki ataków dzików na psy, nawet jeśli te drugie nie wykazują ani krzty agresji, tak jak miało to miejsce niedawno w Sopocie.

Zagrożeniem może być także żmija zygzakowata. Gdy ukąsi naszego psa, powinien on jak najszybciej zostać przewieziony do lecznicy weterynaryjnej.

Z psem w mieścieGdy zabieramy psa na wakacje, zwykle chcemy, żeby jak najwięcej czasu spędzał razem z nami. Sprawa jest prosta, jeżeli nasz czworonóg jest dobrze zsocjalizowany, niezbyt lękliwy i chętny do podejmowania nowych wyzwań. Wówczas wspólny urlop będzie prawdziwą radością, zwłaszcza że w Trójmieście można wejść z psem do coraz większej liczby restauracji.

Jeśli musimy zostawiać psa w hotelu na dłużej, upewnijmy się, że jest on do tego przyzwyczajony i nie będzie to dla niego problematyczne. Wszelkiego rodzaju objawy lęku separacyjnego powinny być zwalczane zawczasu, najlepiej z pomocą behawiorysty lub psiego szkoleniowca. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w klatkę kennelową, w której nasz pies będzie czuł się bezpiecznie i wygodnie. W ten sposób unikniemy wszelkich zniszczeń, jakich może dokonać nasz czworonóg, łącznie z pobrudzeniem i "osierścieniem" pościeli.

Pamiętajmy też o tym, że zwierzak nie wszędzie będzie czuł się komfortowo. Nie ma sensu, by zabierać go ze sobą w absolutnie każde miejsce, do którego planujemy się wybrać. Zastanówmy się dwa razy, zanim pójdziemy z psem do centrum handlowego czy na koncert - może lepiej, aby w tym czasie odpoczął w hotelu?

Pies to nie zabawka, nie zabieraj go ze sobą wszędzieZ psem na rowerzePamiętajmy, że ścieżka rowerowa, zwłaszcza w miesiącach letnich, nie jest odpowiednim miejscem dla psa. Puszczenie zwierzaka na drogę rowerową jest niebezpieczne zarówno dla niego, jak i dla poruszających się tam rowerzystów. Jeżeli chcemy zabrać psa na wycieczkę rowerową, lepiej wybierzmy trasę leśną, tych bowiem również nie brakuje w Trójmieście.

Musimy także wziąć pod uwagę fakt, że przy wysokich temperaturach asfalt staje się bardzo gorący i wycieczka rowerowa z psem może zakończyć się poparzeniem jego łap.
Czy zabierasz psa ze sobą na wakacje?
76%

tak

9%

nie

15%

nie mam psa

zakończona

łącznie głosów: 340