stat

Pinezki w kiełbasie. Kto chce zaszkodzić psom na Pustkach Cisowskich?

8 lutego 2019, 16:00
Rafał Borowski

Kawałki kiełbasy naszpikowane pinezkami - na takie oto pułapki natykają się w ciągu ostatnich dni właściciele czworonogów, spacerujący ulicami Pustek Cisowskich. Zagrożenie zostało już zgłoszone służbom mundurowym. Niestety, to nie pierwszy tego rodzaju przypadek w Gdyni, a wykrycie sprawcy jest niezwykle trudne.Z naszą redakcją skontaktowali się państwo Sylwia i Dawid, mieszkańcy Pustek Cisowskich. Byli zaniepokojeni znaleziskiem, na które natrafili podczas spaceru ze swoim psem.

- Mieszkańcy naszego osiedla informują się wzajemnie o tym, że znowu jakiś chory człowiek rozrzuca kiełbasę z pinezkami. Dotarły do nas również informacje od babci z Witomina, że rozrzucano tam kiełbasę z trutką na szczury - alarmują nasi czytelnicy.
Wkrótce okazało się, że ich przypadek nie jest odosobniony. Do naszej redakcji przesłano w ciągu ostatnich kilku dni zdjęcia identycznych pułapek, znalezionych na ulicach Jastrzębiej i Chabrowej.

Sprawy niezwykle trudne do rozwiązaniaO podobnym przypadku informowaliśmy we wrześniu 2016 roku. Niewykryty po dziś dzień sprawca rozrzucał na terenie dzielnicy Karwiny kawałki kiełbasy z umieszczonymi wewnątrz śrubami. Podobnie w 2017 roku, gdy ktoś rozłożył truciznę na psy na Wzgórzu św. Maksymiliana. Niestety, również w zgłoszonym nam właśnie przypadku szanse na namierzenie sprawcy są niewielkie.

- Ten problem powraca co jakiś czas. Podobny przypadek zgłoszono nam w ubiegłym roku, również na Karwinach. Nasi funkcjonariusze regularnie patrolowali wskazany rejon, ale nie udało im się zatrzymać sprawcy. To bardzo trudne do wykrycia przypadki. Pułapki są rozrzucane zapewne wieczorami, gdy w okolicy nie ma żadnych świadków. Zresztą trudno byłoby dostrzec rozrzucanie pułapek, które ktoś ma umieszczone w kieszeni. W związku z tym liczymy na pomoc okolicznych mieszkańców. Jeśli komuś uda się ustalić tożsamość sprawcy, prosimy o niezwłoczne skontaktowanie się z nami - tłumaczy Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni.
Jakie motywy mogą kierować osobami, które rozrzucają na trawnikach śmiercionośne pułapki na czworonogi? Z rozmów z czytelnikami, którzy zgłaszają nam tego typu przypadki wynika, że z reguły sprawcy chcą w ten sposób "ukarać" właścicieli psów, którzy mają niewłaściwie dbać o swoich podopiecznych. Nazywając rzeczy po imieniu, chodzi o niesprzątanie nieczystości po zwierzakach.


Surowe konsekwencjeOpuszczając zasłonę milczenia na ten tok rozumowania, warto jednak przypomnieć o konsekwencjach, które grożą osobom rozrzucającym naszpikowane metalowymi przedmiotami smakołyki. W ubiegłym roku zaostrzono kary za znęcanie się nad zwierzętami. Górna granica zagrożenia karnego za przestępstwa na szkodę zwierząt została podniesiona z 2 na 3 lata pozbawienia wolności. Natomiast w przypadku przestępstw popełnionych ze szczególnym okrucieństwem górna granica przesunęła się z 3 na 5 lat.

Ponadto, w przypadku skazania za przestępstwo przeciwko zwierzętom wprowadzono obligatoryjność - czyli obowiązkowość - orzeczenia przez sąd nawiązki na cel związany z ochroną zwierząt w kwocie od 1 tys. do nawet 100 tys. zł.
Widzisz osobę, która rozrzuca śmiercionośne pułapki na psy. Co robisz?
33%

dzwonię po policję

38%

nagrywam ją telefonem, nagranie przekazuję policji

9%

staram się jej samodzielnie przemówić do rozumu

20%

nic nie robię, to nie mój problem

łącznie głosów: 496