Poznajcie Wisełkę - dwumiesięczną wielbłądzicę z oliwskiego zoo

3 maja 2021
Julia Rzepecka
Mały wielbłąd w zoo:

W oliwskim ogrodzie zoologicznym na świat przyszła samica wielbłąda dwugarbnego. Maluch został nazwany Wisełka, a imię wybrano w konkursie. Jak mówią opiekunowie, mała wielbłądzica jest aktywna i prawidłowo się rozwija, można ją podziwiać na wybiegu.Sklepy zoologiczne w TrójmieścieNa początku marca oliwskie zoo powitało na świecie wielbłąda dwugarbnego. To samiczka o wdzięcznym imieniu Wisełka, które zostało wybrane w konkursie. Mama Wisełki pochodzi z Warszawy, dlatego maluch połączył dwa miasta niczym najsłynniejsza rzeka Polski.

- Wiosna nastała i dwa miesiące temu urodziła się samiczka wielbłąda w naszym ogrodzie - mówi opiekun wielbłądów Mateusz Ciecholewski. - Jej wielbłądzia mama Warszawka miała przerwę, a teraz po kilku latach udało jej się urodzić wielbłądziątko.
Wisełka jest oddzielona wraz z mamą na tzw. okólniku, a z tatą widzi się przez ogrodzenie.

- Jak na razie nie ma żadnych problemów, Wisełka pije mleko od matki, teraz zaczyna już jeść karmę treściwą, czyli siano, trochę granulatu, warzywa. Jest rozbrykana, aktywna i na szczęście dobrze się rozwija - mówi opiekun.
Oliwskie zoo zaprasza do odwiedzania swoich podopiecznych. Ogród otwarty jest w godzinach 9-18, a zwiedzać można do godziny 19. Kasy biletowe zamykane są na godzinę przed zamknięciem ogrodu. W związku z pandemią koronawirusa pawilon ptaków i gadów pozostaje zamknięty. Na terenie całego obiektu obowiązuje także reżim sanitarny.

Majówka w gdańskim zoo. Moc atrakcji i nowe zwierzakiWytrzymałe zwierzętaWielbłądy to silne zwierzęta przystosowane do życia na piaszczystym terenie. Mają grubą skórę na kolanach i szerokie kopyta. Nozdrza wielbłądów mogą się otwierać i zamykać, co chroni je przed wdychaniem piasku. Grube futro pozwala im zachować temperaturę ciała podczas zimnych pustynnych nocy, a także izoluje przed upałem w ciągu dnia. Zwierzęta te, znane również jako baktriany, słyną także ze swojej gospodarki wodnej, ponieważ jednorazowo wielbłąd może wypić nawet 120 litrów wody, by przez następnych kilka dni nie pić w ogóle.

Wielbłądy dwugarbne mają około 2 metrów w kłębie (razem z garbami) i mogą ważyć nawet ponad 800 kg. Samce są większe od samic. Są roślinożerne, a ich zasadnicza dieta składa się z traw, liści i zbóż. Wielbłądy hoduje się przede wszystkim dla mięsa, skóry, mleka i wełny. Używa się ich jako zwierzęta juczne, pociągowe i do jazdy wierzchem.
Jak często odwiedzasz oliwskie zoo?
9%

kilka razy w roku lub więcej

34%

raz do roku

8%

gdy moje dzieci były małe, chodziliśmy często, teraz rzadziej

37%

rzadko, raz na kilka lat

12%

w ogóle nie chodzę do zoo

zakończona

łącznie głosów: 268

Opinie (10) 2 zablokowane

 • Kolor adekwatny do imienia.

  Dobry wybór ;-)

  • 19 2

 • Człowiek nie wielbłąd

  Wypić musi .

  • 9 2

 • Śliczne maleństwo! Oby zdrowo się chowała!

  • 27 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.