Projekt "szympans" w gdańskim zoo. Zagłosuj w budżecie obywatelskim

20 listopada 2020, 14:00
as

Dwukrotnie większa przestrzeń, dodatkowa infrastruktura w formie ogrodu nad wybiegiem oraz wielkie donice z krzewami i drzewkami - to pomysł Michała Cichonia, opiekuna szympansów z gdańskiego zoo, na poprawę bytu zwierząt, które dzielą z nami prawie 100 proc. DNA. Na projekt "szympans" możemy zagłosować w Budżecie Obywatelskim 2021.Budżet Obywatelski dla kotów. Głosowanie w GdańskuGdański Ogród ZoologicznyMapka zamieszkuje dziewięć szympansów: Yori, Hoya, Lola, Kali, Kasia, Czita, Karolina, Sambor i Lozana. Powierzchnia i urozmaicenie wybiegu to jedne z najważniejszych czynników wpływających na dobrostan zwierząt w ogrodach zoologicznych. Teraz za sprawą budżetu obywatelskiego Michał Cichoń chciałby zwiększyć ich przestrzeń do życia.

- Pomiędzy obecnym wybiegiem szympansów i łosi znajduje się przestrzeń, którą można oddać naszym kuzynom. Podział tego obszaru na osobne części oraz dodatkowe konstrukcje wzbogacające wybieg pozwolą małpom na jeszcze lepsze okazywanie naturalnych dla nich zachowań (np. rozdzielanie się stada i komunikacja na odległość). Z pomocą BO 2021 z powodzeniem możemy stworzyć szympansom nową przestrzeń, czyniąc ją bardziej funkcjonalną i wartościową - mówi Michał Cichoń.

Michał pracuje z szympansami od sześciu lat, jednak jak sam mówi - cały czas potrafią go zaskoczyć.

- Chyba najbardziej lubię w nich to, że nawet kiedy dorastają, przez całe życie lubią się bawić. Nawet Yori - samiec alfa, który często przy samicach musi odgrywać rolę bardzo poważnego przywódcy stada, daje się czasem ponieść zabawie i zachowuje jak pięcioletni maluch - mówi Michał Cichoń.

Projekt ogólnomiejski za 600 tys. zł.Inicjatywę o nazwie "Projekt Szympans, czyli powiększmy wybieg naszym kuzynom z gdańskiego zoo!" możemy znaleźć w zakładce - projekty ogólnomiejskie pod nr 25. Koszt budowy wybiegu to ok. 530 tys. zł (ściany i fundamenty, pancerne szyby, filary z mocnych kratownic przestrzennych, strop zdolny wytrzymać obciążenie ok. dziesięciu wielkich donic z krzewami/drzewkami, automatyczny szyber). Do tego dochodzą koszty sporządzenia dokumentacji projektowej i uzyskania stosownych pozwoleń oraz map dla celów projektowych i badań geologicznych. Dłużyca dębowa do wykonania konstrukcji wspinaczkowych oraz liny cumownicze wyniosą ok. 60 tys. zł. Całkowity koszt projektu obliczono na 600 tys. zł.

- Z pomocą BO 2021 z powodzeniem możemy stworzyć szympansom nową przestrzeń, czyniąc ją bardziej funkcjonalną i wartościową. Wzbogacona zostanie o dodatkową infrastrukturę w formie np. ogrodu nad wybiegiem, tak by zapewnić szympansom cień i chłód w upalne dni oraz schronienie przed deszczem. Te zmiany wpłyną korzystnie na ich samopoczucie, a my zyskamy lepsze warunki do obserwacji tych wyjątkowych zwierząt - kończy Michał Cichoń.

as