Przygotowano budki lęgowe dla ptaków w Gdańsku

23 lutego 2021, 14:00
Joanna Skutkiewicz
Budki lęgowe czekają na ptasich lokatorów. Więcej zdjęć (2)

Budki lęgowe czekają na ptasich lokatorów.

fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Budki lęgowe czekają na ptasich lokatorów.

fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zakończył coroczne czyszczenie budek lęgowych dla ptaków, porozwieszanych na terenie lasów komunalnych, parków, zieleńców i cmentarzy. 1300 ptasich mieszkań jest gotowych na wiosenne wprowadzenie się skrzydlatych lokatorów.


Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody gniazda z budek mogą być usuwane jedynie poza okresem lęgowym ptaków, tj. od 16 października do końca lutego. Warto jednak mieć na uwadze fakt zimowania sikorek, wróbli czy mazurków w Polsce i w przypadku gdy nie zdąży się z ukończeniem porządków w październiku, wstrzymać się z tym przedsięwzięciem do lutego.

Kolejne domki trafią do bezdomnych kotów w GdańskuBudki lęgowe czekają na ptasich lokatorów. Więcej zdjęć (2)

Budki lęgowe czekają na ptasich lokatorów.

fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Budki lęgowe czekają na ptasich lokatorów.

fot. Karol Stańczak/GZDiZ


Po co czyści się budki?Przeprowadzanie prac porządkowych w budkach jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, dzięki temu można pozbyć się pasożytów, które zagroziłyby zdrowiu ptaków. Po drugie, usunięcie starego gniazda powoduje, że w budce jest więcej miejsca na nowe, a co za tym idzie, ptaki mają lepsze schronienie i są mniej narażone na ataki drapieżników. I w końcu po trzecie, przy tej okazji można dokonać swojego rodzaju inwentaryzacji.

Ornitolodzy badają i obrączkują ptakiObecnie na terenie Gdańska znajduje się 1300 budek lęgowych dla ptaków. Od 2019 roku obok budek dla małych dziuplaków ustawiono także większe skrzynki dla gatunków takich jak kosy, szpaki, kwiczoły, dzięcioły, sowy i dzikie kaczki.

Budki lęgowe to duże ułatwienie dla ptaków zakładających gniazda. Zachęca się mieszkańców Trójmiasta do wieszania budek w swoich ogrodach i na osiedlach. Dzięki temu można na bieżąco obserwować życie skrzydlatych towarzyszy i... cieszyć się mniejszą liczbą owadzich szkodników.