Psy i zwierzęta domowe nie mogą zakazić się koronawirusem

16 marca 2020, 14:00
Joanna Skutkiewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Koronawirus raport zakażeń. 2.12.2020 (środa)

Sytuacja związana z koronawirusem jest dynamiczna - nie znamy jeszcze wszystkich faktów na temat zarażeń, ale wiemy jedno: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że nie ma na razie dowodów na to, by psy czy inne zwierzęta domowe mogły zakazić się koronawirusem.Potrzebujesz pomocy lub porady weterynarza? Gabinety działają! Najlepiej kontaktuj się bezpośrednio z konkretną lecznicą:

Weterynarz w Trójmieście


Epidemiolodzy z Hong Kongu niedawno informowali, że doszło do transferu koronawirusa z człowieka na psa. Stwierdzono wtedy "niski poziom" wirusa u czworonoga. Teraz już wiemy, że kolejne testy wykazały, iż ten sam pies nie miał koronawirusa i był zdrowy.

To bardzo ważna informacja, którą trzeba mocno nagłośnić, ponieważ wiele osób nie tylko obawia się, że ich pupil może być zagrożeniem, czyli przenosić koronawirusa, ale też coraz częściej sugeruje weterynarzom, aby z powodu tej obawy... uśpić zwierzaka.

Zachowajmy jednak rozsądek i jeśli głaskaliśmy obcego zwierzaka, umyjmy dokładnie ręce. To zresztą zalecenie, które obowiązuje zawsze, nie tylko podczas pandemii.

- Ogólne zalecenia ostrożnościowe zakładają unikanie bliskiego kontaktu z obcymi zwierzętami, zresztą nie tylko z psami i kotami - informuje lek. wet. Marcin Krzemiński ze Szpitala Weterynaryjnego Krzemińskiego w Gdańsku.
- Sytuacja związana z koronawirusem jest bardzo dynamiczna - pisze lek. wet. Przemysław Łuczak na swoim fanpage'u Egzoovet. - Daje to także pole do popisu wszystkim trollom, śmieszkom internetowym itp. Musimy jednak brać pod uwagę fakty, a nie spekulacje. Panika i niepotrzebny stres nie jest dobry ani dla nas, ani dla naszych zwierzaków. Apeluję o rozwagę i trzeźwe myślenie. W celu pozostawania na bieżąco z rzetelnymi informacjami na ten temat należy śledzić komunikaty wydawane przez WHO. To powinno być dla nas punktem odniesienia.
A WHO mówi jasno: nie ma żadnych dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą być źródłem infekcji ani że mogą zachorować na koronawirusa.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie ważne informacje


Czy w związku z koronawirusem boisz się swojego psa/kota?
81%

nie, bo wiem, że jestem bezpieczny(a)

4%

wcześniej tak, teraz już się uspokoiłe(a)m

6%

nadal mam pewne wątpliwości

9%

tak, to wciąż nie do końca zbadany temat

zakończona

łącznie głosów: 522