Fatalne skutki dokarmiania ptaków chlebem

22 stycznia 2020, 15:00
Joanna Skutkiewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Szczeniak zgubił swojego opiekuna

Mimo niemal wiosennych warunków na zewnątrz, ptaki, zwłaszcza wodne, są stale dokarmiane przez spacerowiczów. Wciąż mało kto wie, jak bardzo szkodliwy dla łabędzi i kaczek jest chleb. Żywy, choć okaleczony, dowód pływa przy sopockim molo. Jego choroba, spowodowana dalece niewłaściwą dietą, jest już nieodwracalna.Pod nazwą "anielskiego skrzydła" kryje się deformacja stawu u osobników ptactwa wodnego. Lotki chorego osobnika, zamiast przylegać do ciała, wystają na zewnątrz, uniemożliwiając ptakowi wzbicie się w powietrze. U dorosłych ptaków jest to choroba nieuleczalna.

Wada tego typu jest zazwyczaj efektem niedoborów odżywczych, głównie witamin D i E, a także manganu i wapnia w diecie obfitującej w węglowodany. Znamienny jest fakt, iż schorzenie to występuje zazwyczaj u ptaków zamieszkujących obok ludzi, a nie u ptactwa całkiem dzikiego.

Zapamiętaj: chleb nie dla ptakówO tym, że nie należy dokarmiać ptaków chlebem, pisaliśmy na łamach portalu wielokrotnie. Ptactwo, zarówno wodne, jak i lądowe, należy dokarmiać dopiero wtedy, gdy jest mróz i śnieg. Gdy zima jest tak łagodna jak tegoroczna, nie ma wskazania do podkarmiania ptactwa, a rzucanie im czegokolwiek do zjedzenia nie może być nawet nazwane pomocą.

Zimą pomagajmy zwierzętom odpowiedzialnie


Absolutnie niedopuszczalne jest karmienie ptaków nadpleśniałym chlebem. Szkodzi im dokładnie tak samo jak ludziom. Odpowiednim pokarmem dla ptactwa wodnego są gotowane, drobno pokrojone warzywa, np. marchew i ziemniaki; kaczki ponadto lubią groszek, sałatę, kukurydzę i winogrona.

- Ptaki obecnie mają dostęp do pokarmu, choć należy również mieć świadomość, że ich środowisko naturalne, ze względu na rozbudowę miast, powoli przestaje istnieć - wskazuje Leonard Wawrzyniak z ekopatrolu gdyńskiej straży miejskiej. - Ponadto, ze względu na pogodę, coraz więcej ptaków przestaje odlatywać na zimę z Polski, przez co dostępność pożywienia staje się ograniczona. Jeśli dokarmiamy ptaki, korzystajmy z naturalnych pokarmów. Chleb jest dla nich szkodliwy, a gdy decydujemy się karmić ptaki nadpleśniałym pieczywem, które "szkoda wyrzucić", zazwyczaj skazujemy je na pewną śmierć.

Nie karm zwierzaka resztkami ze stołu


- Dobrym pokarmem dla ptaków wodnych są nawet płatki owsiane - informuje Aleksandra Mach, kierownik Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja. - Mogą być surowe, prosto z opakowania. Jeśli chcemy zaserwować ptakom "pokarm deluxe", możemy zetrzeć na tarce korzeń pietruszki, jabłko albo marchew.

Bądźmy w pogotowiuMoże się zdarzyć, że zima gwałtownie przyjdzie do Polski. Jeśli zbiorniki, po których pływają ptaki, będą zamarzać, a śnieg przysypie ziemię kilkucentymetrową warstwą, pomoc człowieka będzie jak najbardziej wskazana.

- W okresie letnim niestety często przyzwyczajamy ptaki do żebrania - mówi Aleksandra Mach. - W ekstremalnych przypadkach może skończyć się to tym, że młode ptaki nie będą potrafiły pozyskiwać pożywienia ze środowiska, będą oczekiwały dokarmiania. Gdy ptaki rzeczywiście wymagają naszej pomocy, bo jest bardzo zimno, zazwyczaj... większość z nas nie wychodzi z domu, a ptaki zostają głodne.
Okaleczony łabędź, którego zdjęcia widać w tekście, nie jest już w stanie latać. Kilka lat temu znalazł się w ośrodku Ostoja, jednak stwierdzono, że jego deformacja jest nieuleczalna i nie da się mu pomóc. Wrócił na sopocką plażę.

- Łabędzie nieme potrafią same zabrać głos we własnej sprawie - pisze Artur Buczkowski na blogu Zatoka Wodników. - Wymagają od nas jedynie przyrodniczej wrażliwości i poświęcenia nieco czasu, by ich głos usłyszeć, a płynący z niego przekaz zrozumieć. Okazją publicznego wysłuchania będzie wycieczka nad wody Zatoki Puckiej. Zobaczycie tam setki zimujących łabędzi niemych. To ptaki w doskonałej kondycji, które wspaniale radzą sobie bez pomocy człowieka. Wręcz nas unikają, trzymając się z dala od plaż. W żyznych i płytkich wodach zatoki odnajdują dostatek wartościowego pokarmu. Zatem bochenki chleba, tak bezmyślnie im serwowane, absolutnie nie są potrzebne.
Czy zimą dokarmiasz ptaki?
14%

tak

18%

sporadycznie

19%

tylko wtedy, gdy jest bardzo zimno

49%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1656