W zoo zamieszkała pierwsza w historii samica kota arabskiego

10 września 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
as
Samica kota arabskiego została nową mieszkanką gdańskiego zoo. Więcej zdjęć (4)

Samica kota arabskiego została nową mieszkanką gdańskiego zoo.

fot. Gdański Ogród Zoologiczny

Samica kota arabskiego została nową mieszkanką gdańskiego zoo.

fot. Gdański Ogród Zoologiczny

Ma 16 miesięcy, nazywa się Maolie i do Gdańska przyjechała z francuskiego ogrodu zoologicznego Perc des Felins. To pierwsza w historii gdańskiego zoo samica kota arabskiego.W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym żyje już jeden osobnik kota arabskiego zwany Abu. Teraz władze ogrodu zdecydowały się na przyjęcie samicy z Francji z nadzieją, że koty się polubią i doczekają maluchów.

- Maolie jest bardzo zrównoważona i spokojna. Jej towarzyszem jest teraz samiec Abu. Mamy wielką nadzieję, że przypadną sobie do gustu i w niedalekiej przyszłości doczekają się potomstwa - mówi Kamil Dolecki, opiekun kotów arabskich oraz pielęgniarz sekcji zwierząt drapieżnych.
Co ciekawe, Maolie została przetransportowana do Gdańska z tego samego zoo, z którego pochodzą trzy gdańskie lwice - Tschibinda, Tola i Berghi. Kilka miesięcy temu do Perc des Felins pojechały nasze patasy.

Szybki, zwinny i odporny na wysokie różnice temperaturKot arabski to gatunek ssaka z rodziny kotowatych, którego naturalnym środowiskiem są piaszczyste tereny Afryki i południowo-zachodniej Azji.

- To, co wyróżnia ten gatunek, to przystosowanie do ekstremalnych warunków pustynnych, w tym imponujących różnic temperatur. Ze zdumiewającą szybkością potrafi kopać nory w piasku, które służą jako schronienie w upalne dni lub zimne noce, a przede wszystkim dają szansę na upolowanie gryzoni w podziemnych korytarzach - mówi Anna Gembiak, pielęgniarz sekcji zwierząt drapieżnych gdańskiego zoo.
Kot arabski poluje przede wszystkim na drobne gryzonie, węże i stawonogi, a jego duże uszy pomagają mu wychwytywać najmniejszy szelest pochodzący od potencjalnej zdobyczy. Niezjedzony pokarm ukrywa pod piaskiem, odkładając na następny posiłek.

W gdańskim zoo koty arabskie mają pomieszczenie ekspozycyjne w pawilonie lwów. Obecnie można je obserwować wyłącznie wtedy, gdy przebywają w wolierze zewnętrznej.

as

Opinie (38) 4 zablokowane

 • Słodziak :) (1)

  Wygląda niczym któraś rasa domowego kota.

  • 85 4

  • ABUfan

   Polecam wybrać się do ZOO .
   Kotek jest bardzo charakterystyczny i zupełnie niepodobny do ras domowych.

   • 14 2

 • Jest piękna!!!

  • 72 4

 • Mru

  Witamy w Gdańsku

  • 56 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.