stat

Światowy dzień kota w Galerii Metropolia

16 lutego 2019, 18:00
Alicja Olkowska

Miłośnicy imprez dla zwierzaków, a zwłaszcza tych z kotami, nie mają powodów do narzekania. W ten weekend, z okazji Dnia Kota (17.02), w Trójmieście odbywają się spotkania i wydarzenia dedykowane tym uroczym pupilom. Jedno z nich odbyło się w Galerii Metropolia. Każdy mógł wziąć w nim udział za darmo.Imprezę zapowiadaliśmy w kalendarzu imprez oraz cyklu Planuj tydzień - czytaj zawsze w czwartek o 10

Światowy dzień kota, bo tak nazwano wydarzenie we wrzeszczańskiej galerii, to tak naprawdę mini pokaz kotów rasowych. Mini, ponieważ nie jest to impreza podobna do międzynarodowych wystaw, jakie organizowane są w Trójmieście co kilka miesięcy (ostatnia odbyła się tydzień temu - przeczytaj relację).

Nie było tu rozmachu typowego dla dużych zjazdów fanów kotów - około dwadzieścia stoisk ustawiono w jednym rzędzie w bocznym holu na parterze. Nie znaczy to jednak, że nie było na co popatrzeć: wszystkie zaprezentowane rasowce cieszyły się zainteresowaniem uczestników, zwłaszcza dzieci, a wystawcy chętnie odpowiadali na liczne pytania.

Imprezy dla zwierzaków w Trójmieście


Podziwiać można było m.in. koty syberyjskie, brytyjskie krótkowłose, sfinksy, rosyjskie niebieskie, bengalskie, cornish rex i bambino. Największe kolejki oczywiście ustawiały się do klatek z młodymi kociakami i okazami o imponujących rozmiarach.

Uwagę skradła również niewielka kotka rasy europejskiej, czyli poczciwy dachowiec, wystawiona do adopcji przez fundację Burasek. Organizatorzy w ten sposób chcieli zwrócić uwagę uczestników na "zwykłe" koty, które czekają na nowych opiekunów w schroniskach oraz domach tymczasowych.

- Regularnie chodzę na wystawy kotów rasowych, ale nie przeszkadza mi, że tu pojawił się też zwyczajny dachowiec. Owszem, takie koty nie mają żadnych tytułów, więc w "kociej branży" nie zrobią kariery, ale to wciąż cudowne zwierzaki, na które mogę patrzeć godzinami. Sama mam rasowego Maine Coona z hodowli oraz dwa koty wzięte z Ciapkowa. Wszystkie kocham tak samo - mówiła jedna z uczestniczek wystawy.

Oprócz tego zwiedzający mogli kupić specjalistyczną karmę i gadżety dla zwierzaków, biżuterię oraz zagłosować na najpiękniejszego kota imprezy.

Światowy dzień kota w Galerii Metropolia to udane wydarzenie, i co ważne za darmo, choć kolejną edycję warto zorganizować w dogodniejszej przestrzeni. Może to zaowocować większą liczbą wystawców, a co za tym idzie kotów, a i uczestnicy będą mogli bez większych problemów je podziwiać.