Świnka morska dla dzieci? Obalamy mity dotyczące gryzoni domowych

2 marca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Skutkiewicz
Utrzymanie gryzonia domowego może okazać się bardziej kosztowne, niż pierwotnie przypuszczaliśmy. Więcej zdjęć (4)

Utrzymanie gryzonia domowego może okazać się bardziej kosztowne, niż pierwotnie przypuszczaliśmy.

Olena Kurashova/123rf.com

Utrzymanie gryzonia domowego może okazać się bardziej kosztowne, niż pierwotnie przypuszczaliśmy.

Olena Kurashova/123rf.com

Gryzonie domowe, choć nieduże i pozornie bezproblemowe, jak każde inne zwierzę zasługują na godne traktowanie i jak najlepsze warunki życia. Posiadanie chomika, myszy czy szczura wciąż kojarzy się jako niemal bezobsługowa alternatywa dla kota czy psa. Dziś obalamy mity związane z tymi małymi czworonogami.Po naszej ostatniej publikacji na temat gryzoni otrzymaliśmy wiele listów od czytelników - miłośników małych zwierząt. Odezwały się do nas osoby zajmujące się adopcjami gryzoni oraz prowadzące fundacje na ich rzecz.

Porozmawialiśmy z nimi na temat najpopularniejszych mitów dotyczących gryzoni - takich, które sprawiają, że małe zwierzęta licznie trafiają do adopcji lub, niestety, są wyrzucane na ulicę.

Skąd można pozyskać gryzonia?- Moje wszystkie zwierzaki są z adopcji - mówi Monika Niedźwiecka, miłośniczka gryzoni, niegdyś prowadząca dom tymczasowy dla szczurów. - Dwa szczury, które mam obecnie, ktoś wyrzucił zimą do lasu. Nie przeżyłyby do rana, gdyby ktoś ich nie zauważył. Jeden z nich do dziś ma problemy z drogami oddechowymi, jest to najprawdopodobniej zasługa tamtej "przygody". To również ma wpływ na jego stan i wiem, że niedługo odejdzie, gdyż przez drogi oddechowe obecnie ma problem z sercem. Z kolei drugi z nich, choć niepozorny, zdobył na szczurzej wystawie nagrodę od sędzi z Norwegii. Obaj są cudowni z charakteru. Niestety ich początek życia to pech - źle trafili.

Chomik czy świnka morska? Domowe gryzonie wciąż popularne


Choć sklepy zoologiczne są najczęstszym źródłem, z którego pozyskujemy gryzonie domowe, nie jest to jedyna opcja. Co ciekawe, gryzonie pojawiają się czasem nawet w schroniskach dla bezdomnych zwierząt, choćby w gdyńskim Ciapkowie. Dzięki współpracy z podmiotami zajmującymi się pomocą gryzoniom są stamtąd możliwie szybko zabierane. Adopcje prowadzone są przez fundacje, stowarzyszenia oraz osoby prywatne. Gryzonie wydawane do domów są zbadane przez lekarza weterynarii, odrobaczone i oswojone, a adopcja jest darmowa.

Wbrew pozorom nie musimy być doświadczonym "gryzomaniakiem", aby wydano nam zwierzę do adopcji. Wolontariusze odpowiadają na pytania, edukują, pomagają przejść przez proces adopcyjny. Proszą także o wypełnienie ankiety adopcyjnej, omawiają warunki, w jakich będzie żyć zwierzę, oraz wymagają podpisania umowy adopcyjnej i informowania o stanie zdrowia zwierzaka np. co kilka miesięcy.

Choć procedura może wydawać się nam skomplikowana w porównaniu do zakupu zwierzęcia w sklepie, musimy wziąć pod uwagę, że ma ona na celu zapewnienie jak najlepszych warunków życia gryzonia, o którego życie i zdrowie nierzadko stoczona została poważna walka.

Mit 1: gryzoń to zabawka dla dzieckaZakup chomika czy kawii domowej - popularnie nazywanej świnką morską - bardzo często jest alternatywą do przygarnięcia psa czy kota. Owszem, gryzonie zajmują mniej miejsca, są stosunkowo tanie w utrzymaniu i mają niewielkie potrzeby socjalne, jednak nie znaczy to, że gryzoń jest zwierzęciem bezobsługowym. Niedopuszczalne jest zwłaszcza kupowanie gryzonia z myślą o tym, że kilkuletnie dziecko będzie uczyć się na nim odpowiedzialności, zajmując się nim wyłącznie samodzielnie lub że będzie to dla dziecka rodzaj żywej zabawki. Należy również pamiętać, że większość gryzoni to zwierzęta nocne, co zdecydowanie utrudnia interakcje pomiędzy pupilem a jego opiekunem.

Czytaj także: Zwierzaki to nie pluszaki

- Gryzonie w zależności od gatunku różnią się poziomem aktywności w ciągu dnia - zaznacza Marta Popiołek, z wykształcenia technik weterynarii, z zamiłowania wolontariuszka pomagająca w adopcjach gryzoni. - Te najpopularniejsze, jak szczury, myszy czy chomiki, są zwierzętami nocnymi. Oznacza to, że są najbardziej aktywne w ciągu nocy, a w dzień śpią. Dzieci na pewno chcą móc obserwować i przebywać ze swoim pupilem, jednak celowe budzenie i wyciąganie gryzoni nocnych z ich lokum nie jest dobrym rozwiązaniem. Takie zwierzę będzie zdezorientowane, zmęczone, rozdrażnione i na pewno nie pomoże to w budowaniu więzi czy w socjalizacji z człowiekiem.
Nie każdy wie, że część gryzoni należy do zwierząt silnie stadnych. Szczury, koszatniczki, samice myszy, kawie domowe i szynszyle należy utrzymywać co najmniej w dwuosobnikowych stadach. Kontakt z człowiekiem nigdy nie zastąpi im porozumienia, jakie mogą nawiązywać wyłącznie w obrębie swojego gatunku.

Mit 2: gryzonie są bardzo tanie w utrzymaniuZaskoczony może być również ten, kto sądzi, że do kosztu zwierzątka i wyposażenia dla niego trzeba będzie dołożyć już tylko po kilkanaście złotych miesięcznie na jego wyżywienie. Specjaliści od gryzoni twierdzą, że trzeba być przygotowanym na o wiele większe wydatki.

- Gryzonie w większości mają to do siebie, że są chorowite - mówi Marta Popiołek. - W czasie swojego krótkiego życia bywają obciążone wieloma specyficznymi dla gatunku chorobami. Ich leczenie nie jest w żadnym wypadku tanie. Do tego dochodzą tak zwane wizyty kontrolne oraz zalecane przy niektórych gatunkach, np. szczurach, profilaktyczne kastracje. Ich cena to około 150-200 złotych w zależności od płci gryzonia i przychodni. W porównaniu do gryzoni psy czy koty chorują rzadziej i rozkłada się to w trakcie ich długiego życia. Odpowiedniej jakości karma, wyposażenie, przysmaki czy lokum także nie są małymi wydatkami, gdy chcemy zapewnić pupilowi jak najlepsze warunki.

Weterynarz w Trójmieście


Biorąc pod uwagę kruche zdrowie tych małych zwierząt, warto sprawdzić jeszcze przed adopcją, czy w okolicy znajdziemy lekarza weterynarii specjalizującego się w gryzoniach.

Mit 3: małe zwierzę zajmuje mało miejscaCzy gryzoń zajmuje mało miejsca? Porównując bezwzględną powierzchnię bernardyna i chomika z jego klatką, z pewnością tak. Jednak zapewnienie odpowiednich warunków życia dla szczura czy szynszyli wiąże się z wygospodarowaniem miejsca na wcale niemałą klatkę.

- Minimalne wymiary klatki czy akwarium dla chomika syryjskiego powinny wynosić 80 x 40 cm w podstawie (min. 3200 cm kw. powierzchni), jednak zalecane są 120 x 60cm i większe - informuje Marta Popiołek. - Dla dwóch szczurów (jako że to zwierzęta stadne, nie powinny być trzymane w pojedynkę) minimalne wymiary klatki to 80 x 50 x 80cm, a dla dwóch kawii domowych - 100 x 50 x 40 cm. Szynszyle czy koszatniczki także potrzebują obszernych wolier. Należy pamiętać, że gryzonie także wymagają wybiegów, które oczywiście odbywają się poza ich stałym lokum, więc to kolejna przestrzeń, którą trzeba zagospodarować.

Mit 4: z gryzoniem można... wyjść na spacerOstatni z mitów nie przyszedł nam nawet do głowy, jednak wskazują na niego osoby zajmujące się gryzoniami: chodzi o zabieranie małych zwierząt na dwór w ramach spaceru. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić. Jest to dla nich ogromnie ryzykowne zdrowotnie i to z wielu przyczyn.

- Światło słoneczne jest szkodliwe dla oczu gryzoni nocnych - mówi Marta Popiołek. - Jako że zwierzaki te nie są szczepione, łatwo mogą zachorować. Są zwierzętami domowymi, więc nie mają takiej odporności jak ich dzicy przodkowie, bardzo łatwo mogą nabyć zapalenie górnych dróg oddechowych. Puszczanie na trawę oznacza również kontakt z kałem i moczem psów czy kotów, a przez to możliwość zarażenia pasożytami. Są to zwierzęta terytorialne i nie czują się dobrze na nowym, odsłoniętym terenie. Dodatkowo istnieje ryzyko zaatakowania pupila przez miejskie drapieżniki. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej gryzonie czują się na wybiegu zorganizowanym w domu z opiekunem.

Gdzie szukać zwierzęcia do adopcji oraz informacji i dyskusji?Jeśli chcemy przygarnąć gryzonia, który w swoim krótkim życiu zdążył już napotkać nieszczęścia, możemy skontaktować się ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt i zapytać o kontakty do osób, które zajmują się pomocą gryzoniom.

Możemy także poszukać w fundacjach i stowarzyszeniach - najpopularniejsze z nich to Viva! Gryzonie, ArbuZ i Okienko życia dla gryzoni i królików. Informacji i wymiany zdań na temat małych zwierząt możemy z kolei szukać między innymi na grupach tematycznych na Facebooku. Znajdziemy tam także listę weterynarzy specjalizujących się w leczeniu gryzoni. Warto także zajrzeć na fanpage "Jak zrozumieć szczura? Poradnia zaszczurzonych", gdzie wolontariusze pomagają w problemach behawioralnych związanych z tymi zwierzakami.

Grupy tematyczne na Facebooku dotyczące gryzoni
Chomiki Nasza Pasja
Szczurki
Szynszyle
Myszoskoczki
Nasze świnki morskie
Myszy
Koszatniczki
Transport dla gryzoni do adopcji z różnych części Polski
Skąd masz swojego gryzonia?
41%

ze sklepu zoologicznego

8%

z hodowli

13%

z adopcji

38%

nie mam gryzoni

zakończona

łącznie głosów: 1048

autor

Joanna Skutkiewicz

j.karjalainen@trojmiasto.pl

Opinie (174) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Gryzonie są kochane! (10)

  Brawo dziewczyny . Dobry artykuł.

  • 73 7

  • (3)

   Im pies mniej szczeka tym bardziej gryzie a świnka?

   • 2 1

   • (2)

    Jak jest głodna to fajnie piszczy wołając o coś dojedzenia :)

    • 5 3

    • (1)

     A im bardziej głodna tym bardziej piszczy? Sadysta...

     • 5 2

     • Nie podpisuj się po pytaniu tylko tam gdzie masz ramkę Autor (opcjonalny).

      • 1 1

  • (3)

   Całe dzieciństwo moje jest związane ze świnkami morskimi. Moja mama pracowała w laboratorium i w piwnicach tegoż laboratorium było masę klatek ze świnkami i myszkami. Jako dziecko wiedziałem, że te istotki idą na

   Całe dzieciństwo moje jest związane ze świnkami morskimi. Moja mama pracowała w laboratorium i w piwnicach tegoż laboratorium było masę klatek ze świnkami i myszkami. Jako dziecko wiedziałem, że te istotki idą na doświadczenia czyli na pewną śmierć, ale udało mi się ich parę uratować. Mega zwierzątka i ten pisk jak dawałem świeżego ogórka do jedzenia, albo jak wchodziłem do domu :)

   • 5 3

   • (2)

    Mega śmierdzą też.

    • 3 5

    • (1)

     Nieprawda. Śmierdzi to hamak na przykład, gdy świnka go obsika. Sama świnka o
     dziwo nie.

     • 1 3

     • bo trzeba zmieniać żwirek i zapewnić w klatce miejsce na higienę zwierzaka

      nawet przysłowiowa świnia potrafi o siebie zadbać i chodzić czysta... jeśli się jej tylko da szansę,

      • 0 0

  • Dlaczego pani redaktor w tekście nie napisała ,że to najbardziej uczulające zwierzątka domowe?Bardziej uczulają od psa i kota.Mnie ostatnio uświadomił alergolog mojego dziecka no i testy z krwi dały o dziwo pozytywny wynik.Dziecko uczulone jest na świnkę morską i chomika .Może warto to sprawdzić przed zakupem.

   • 3 1

  • z gryzoni to najbardziej lubię głaskać myszki

   • 0 0

 • Czytając te artykuły na trojmiasto o psach kotach gryzoniach (8)

  stwierdzam, że człowiek to jest najgorszy gatunek ze wszystkich zwierząt.

  • 73 24

  • (3)

   Może dlatego, że ty jako człowiek możesz wartościować co jest dobre a co jest złe, i kierując się tym dokonywać wyborów, podobnie jak inni ludzie.

   • 12 5

   • (2)

    Większej bzdury już bardzo dawno nie czytałem. Mimo, że nie posiadam zwierząt domowych to, to co napisałeś to zwyczajne rozbuchane Twoje EGO. Człowiek tak wartościuje co jest złe a co dobre, że ta planeta ledwo zipie, więc skończ bajdurzyć.

    • 7 13

    • (1)

     Chodziło mu o to, że człowiek jako jedyna istota może wartościować co jest dobre a co złe, bo jako jedyna istota może używać kategorii dobro - zło.

     • 12 1

     • ...kierując się moralnością i etyką, fakt, że niektórzy ludzie czynią źle, nie oznacza jeszcze że powinno wszystkich ładować do jednego worka.

      • 8 0

  • Najgorszy?

   Łatwo jest powtarzać takie komunały, jak ta o człowieku jako najgorszym gatunku, ale czy gdyby zamiast słowa "człowiek" powiedzieć "ja", też byś tak myślał? Innymi słowy: czy TY to najgorszy gatunek na tej planecie?

   • 6 0

  • Bo mało wiesz o zwierzętach, szczególnie dzikich.

   • 0 3

  • bo to jest prawda (1)

   Żadna inna istota nie zadaje pozostałym gatunkom tyle ciepienia co ludzie

   • 0 3

   • Żadna inna istota kierując się etyką nie jest też w stanie wykorzystać wiedzy i umiejętności aby im w cierpieniu ulżyć lub przed nim ocalić.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.