Szopy pracze zamieszkały w kominie na Strzyży

23 czerwca 2021, 13:00
Joanna Skutkiewicz
Matka z trojgiem maluchów zamieszkała na kominie wentylacyjnym domu na gdańskiej Strzyży. Więcej zdjęć (3)

Matka z trojgiem maluchów zamieszkała na kominie wentylacyjnym domu na gdańskiej Strzyży.

fot. PSP

Matka z trojgiem maluchów zamieszkała na kominie wentylacyjnym domu na gdańskiej Strzyży.

fot. PSP

Rodzina szopów praczy zamieszkała w kominie wentylacyjnym na gdańskiej Strzyży. Choć mieszkańcy okolicy nie skarżą się na uciążliwość tych zwierząt, wskazane jest, aby je stamtąd zabrać. Pierwsza interwencja funkcjonariuszy okazała się jednak nieskuteczna.Samotna szopia matka zadomowiła się z trójką swoich dzieci w kominie domu przy al. Wojska Polskiego 5Mapka w Gdańsku. Początkowo mieszkańcy sąsiedniego domu myśleli, że to pies lub kot, jednak po bliższym przyjrzeniu się stało się jasne: to szop pracz, gatunek stosunkowo rzadko spotykany w Polsce.

Mieszkańcy zapewniają, że szopy nie są uciążliwe. Wiadomo jednak, że trzeba je stamtąd zabrać, i to jak najszybciej. Nie tylko dlatego, że szop pracz jest gatunkiem inwazyjnym wobec wielu mniejszych zwierząt i wyrządza szkody w ludzkich domostwach, lecz także dla bezpieczeństwa samych szopiątek. Jedno z nich spadło z dachu i dotąd nie wiadomo, czy ostatecznie przeżyło.

Pierwsza interwencja nie powiodła sięW poniedziałek, 21 czerwca, służby miejskie podjęły interwencję. Przez kilka godzin straż pożarna, policja i straż miejska próbowały schwytać zwierzaki, jednak bez skutku. Jak informuje Marcin Tryksza, starszy inspektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku, funkcjonariusze szykują się do podjęcia kolejnej próby już niebawem.


Szop - ładny, ale uciążliwySzop pracz nazywany jest także szopem amerykańskim ze względu na swoje pochodzenie, którym jest Ameryka Północna. To największy przedstawiciel rodziny szopowatych - inteligentny, zwinny ssak, charakteryzujący się swoją żarłocznością. W Polsce uznany jest za zwierzę łowne.

Szopy, choć przemiłej aparycji, są prawdziwymi twardzielami. To zwierzaki wszystkożerne, wyjątkowo odporne na surowy klimat, dobrzy pływacy i myśliwi. Zjadają małe ptaki oraz ich jaja, nie mają bowiem problemu z dosięgnięciem do wnętrza gniazda. Dla szopów nie jest kłopotem mieszkanie blisko człowieka, jednak dla nas, ludzi, szop może być uciążliwy. Jest również zagrożeniem dla rodzimych gatunków zwierząt w Polsce, takich jak lis i wydra.
Czy widziałe(a)ś kiedyś szopa pracza na wolności?
16%

tak

80%

nie

4%

nie mam pewności

zakończona

łącznie głosów: 409

autor

Joanna Skutkiewicz

j.karjalainen@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (32)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.