Upał groźny dla zwierząt. Zadbajmy o zwierzaki domowe i dzikie latem

19 czerwca 2021, 8:00
Joanna Skutkiewicz
Latem możemy ulżyć ptakom i innym małym zwierzętom, wystawiając dla nich miskę z wodą. Więcej zdjęć (3)

Latem możemy ulżyć ptakom i innym małym zwierzętom, wystawiając dla nich miskę z wodą.

fot. Jose Alfonso De Tomas Gargantilla/123rf.com

Latem możemy ulżyć ptakom i innym małym zwierzętom, wystawiając dla nich miskę z wodą.

fot. Jose Alfonso De Tomas Gargantilla/123rf.com

Ekstremalnie wysokie temperatury to dla niektórych z nas wprost wymarzona pogoda, dla innych z kolei męka. Podobnie jak podczas ostrej zimy, tak i w trakcie gorącego lata nasze domowe zwierzęta potrzebują szczególnej uwagi, a dziko żyjące - choćby drobnej pomocy.Niezależnie od tego, czy jesteśmy ciepłolubni, czy raczej z utęsknieniem wypatrujemy chłodniejszych miesięcy, musimy wiedzieć, że dla organizmów naszych domowych czworonogów ciepłe lato bywa obciążające. Dotyczy to zwłaszcza zwierzaków starszych, przewlekle chorujących, otyłych czy osłabionych, ale nie tylko. I właśnie o tym "nie tylko" nam wszystkim potrzeba wiedzieć.

Gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza - tak jak ma to miejsce w ten weekend - to dla nas znak, aby ze szczególną troską przyjrzeć się swoim zwierzętom. Zapewnijmy psu miskę ze świeżą, chłodną (ale nie lodowatą) wodą, dostęp do chłodniejszego miejsca w mieszkaniu, a długie spacery zaplanujmy na wczesny ranek lub późniejszy wieczór. Nie zabierajmy psa na długie plażowanie, nie forsujmy go biegami (zwłaszcza po asfalcie) ani aportowaniem.

Głosuj na projekty BO dla zwierzaków w GdyniPies w podróży latemJeżeli jedziemy z psem komunikacją miejską, gdzie nasz pies musi mieć kaganiec, pamiętajmy o tym, że sprzęt musi być odpowiednio dobrany do kufy psa. Oznacza to, że zwierzak musi być w stanie swobodnie otworzyć pysk, by ziajać. Psy nie pocą się całym ciałem, a ziajanie jest ich jedynym efektywnym sposobem na termoregulację.

W kwestii podróżowania samochodem szczególnie ważne jest nie zostawianie psa samego w aucie. Samochód bardzo szybko zamienia się niemalże w piekarnik na kołach, nawet jeśli zostawimy w nim uchylone szyby. Musimy też liczyć się z tym, że nawet jeśli wyjdziemy z auta tylko na chwilę, przechodnie mogą wezwać na miejsce służby miejskie. Strażnicy rozbiją szybę w naszym samochodzie, aby wyciągnąć stamtąd psa, a my dodatkowo otrzymamy mandat. Każdego roku funkcjonariusze straży miejskiej w Trójmieście podejmują liczne interwencje związane z czworonogami uwięzionymi w aucie latem.

Zostawianie psa zamkniętego w samochodzie latem jest absolutnie niedopuszczalne. Więcej zdjęć (3)

Zostawianie psa zamkniętego w samochodzie latem jest absolutnie niedopuszczalne.

fot. Straż Miejska w Gdyni

Zostawianie psa zamkniętego w samochodzie latem jest absolutnie niedopuszczalne.

fot. Straż Miejska w Gdyni


Pomagajmy dzikim zwierzętomNie tylko domowe, lecz także dziko żyjące zwierzęta potrzebują latem naszego wsparcia. Te, które żyją blisko nas, w miastach, w trakcie cieplejszych miesięcy odczuwają dotkliwie brak dostępu do wody. Rozwiązaniem może być wystawianie przez nas misek z wodą na trawnikach. Wystarczy stary garnek albo głębszy talerz napełniony świeżą wodą, aby ptaki, jeże i inne drobne zwierzęta mogły odczuć prawdziwą ulgę. Z naszej strony to niewiele, a dla nich to ogromna pomoc.

Przychodzi wąż do lekarza. Z kamerą u weterynarza egzotycznych zwierzątWystawienie miski z wodą to dla nas niewielki gest, a dla zwierzaków ogromna pomoc. Więcej zdjęć (3)

Wystawienie miski z wodą to dla nas niewielki gest, a dla zwierzaków ogromna pomoc.

źródło: Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki / F

Wystawienie miski z wodą to dla nas niewielki gest, a dla zwierzaków ogromna pomoc.

źródło: Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki / F

Jak twój pies znosi upały?
5%

bardzo dobrze, nie przeszkadzają mu

5%

bez różnicy w stosunku do zimy

63%

nie lubi ich, musi więcej odpoczywać

27%

nie mam psa

zakończona

łącznie głosów: 410

autor

Joanna Skutkiewicz

j.karjalainen@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (27)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.