stat

Uważaj na psa. Coraz więcej niepokojących zgłoszeń

31 stycznia 2020, 14:00
Joanna Skutkiewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowa zabawka dla żyraf z gdańskiego zoo

Od kilkunastu ostatnich dni internet huczy od kolejnych zawiadomień dotyczących trucicieli psów w Trójmieście. Pojawiają się zgłoszenia dotyczące kiełbasy nafaszerowanej gwoździami, mięsa z pinezkami lub trutką na szczury, głównie w Gdańsku.



Dosłownie kilka dni temu pisaliśmy o kościach z gwoździami znalezionych na gdańskim Ujeścisku przy ul. Częstochowskiej. Jeszcze tego samego dnia pojawiła się również informacja o parówkach nafaszerowanych pinezkami przy ul. Orfeusza na gdańskiej Osowie. W ostatnich tygodniach podobnych zgłoszeń jest wyjątkowo dużo.

Miłośnicy zwierząt założyli nawet grupę na Facebooku: Uważaj na psa! - Trójmiasto i okolice, w której dzielą się bieżącymi informacjami i ostrzeżeniami związanymi z podobnymi incydentami. Najnowsze, styczniowe zgłoszenia dotyczą między innymi ul. Rodakowskiego (Gdańsk VII Dwór), ul. Czyżewskiego (Oliwa), parku Reagana (Przymorze), ul. Szpaki (Stogi) oraz parku Millenium (Zaspa). Ostatnia lokalizacja to jest to samo miejsce, w którym kilka dni temu znaleziono zwłoki zwierzęcia z odciętą głową.

Zwłoki zwierzęcia bez głowy znaleziono w gdańskim parku


Fałszywy alarm czy faktyczne zagrożenie?



Czy truciciele psów z Trójmiasta mają teraz tak "płodny" okres czy ktoś jedynie sieje niepokój wśród opiekunów zwierząt, chcąc skłonić ich do uważania na swoje czworonogi? Tego nie wiadomo. Jedno jest pewne: większość naszych ciekawskich, "wiecznie głodnych" psów nie oprze się temu, co niespodziewanie znajdzie na trawniku. Bądźmy czujni za nich.

- Informujemy, że o znalezieniu trutki lub kiełbasy nafaszerowanej ostrymi elementami można powiadamiać policję lub straż miejską - mówi Mariusz Chrzanowski, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Jest to dla nas zawsze cenny sygnał i informacja do weryfikacji. Przypominamy również, że opiekun zwierzęcia jest zobowiązany do sprawowania nad nim kontroli, czyli w tym wypadku do pilnowania go podczas spacerów.

Sopot. Strażnicy pomogli odzyskać skradzionego psa


Co robić, gdy pies zje coś na spacerze?



Psu mogą zaszkodzić nie tylko trutka na szczury i ostre elementy schowane w mięsie, lecz także - między innymi - zepsute jedzenie, wystawiane dla ptaków, kotów czy leśnych zwierząt. Zjedzenie spleśniałego chleba, zgniłych warzyw czy truchła martwego dzikiego zwierzęcia również może wywołać u psa objawy ciężkiego zatrucia.

Jeśli nie mamy pewności co do tego, co zjadł nasz pies, niezwłocznie zgłośmy się z nim do lekarza weterynarii. W przypadku połknięcia przez psa trucizny lub przedmiotów mogących poranić jego przełyk wywoływanie wymiotów u psa może jeszcze bardziej mu zaszkodzić.
Czy podczas spaceru z psem zdarzyło ci się znaleźć na trawniku podejrzanie wyglądające mięso?
30%

tak

70%

nie

zakończona

łącznie głosów: 652