Niezwykłe brzydale. W zoo urodziły się golce piaskowe

24 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
as
W zoo urodziły się golce piaskowe:

Mają niesamowitą zdolność przetrwania, żyją najdłużej spośród poznanych gryzoni, a o ich niezwykłości świadczy niewrażliwość na ból. W gdańskim zoo na świat przyszły golce piaskowe, szalenie interesujące, podziemne gryzonie.Sklepy zoologiczne w Trójmieście działają online


Obecnie w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym znajdują się dwie kolonie golców piaskowych: pierwsza mieszka na ekspozycji w pawilonie lwów i liczy siedem osobników. Druga żyje na zapleczu i liczy 10 osobników łącznie z przychówkiem. To właśnie w kolonii pozostającej na zapleczu doczekano się narodzin trzech młodych.

- Golce to jedyne ssaki, które tworzą zorganizowaną społeczność na wzór świata pszczół czy mrówek - mówi Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. I dodaje: - Występuje tu królowa, która rośnie, wydłużając się przez całe życie i która jako jedyna rodzi młode. Pozostałe samice nie mają zdolności rozrodczych i pełnią funkcje robotnic. Samica-matka do rozrodu wybiera spośród osobników swojej kolonii dwóch-trzech samców, którzy stają się docelowo ojcami wszystkich młodych urodzonych w danej kolonii. Pozostałym członkom stada przypisana jest rola robotnic (zdobywanie pokarmu, sprzątanie, piastowanie młodych) i żołnierzy.
Gryzonie te w naturze zamieszkują obszary pustynne Wschodniej Afryki. Budują rozległe korytarze i prawie nigdy nie wychodzą na powierzchnię. Golce żywią się bulwami, przez co traktowane są przez miejscową ludność jako szkodniki. Co ciekawe, w starciu z potencjalnym drapieżnikiem (np. wężem) niezawodna okazuje się grupa żołnierzy broniąca kolonii, która potrafi odstraszyć i ostatecznie wypędzić napastnika.


Golce piaskowe żyją najdłużej spośród poznanych gryzoni. W sprzyjających warunkach dożywają nawet do 30 lat. O ich niezwykłości świadczy również niewrażliwość na ból.

Gdańskie zoo zamknięte do odwołania- Każdego dnia jesteśmy świadkami "straszliwych" scen z życia rodzinnego: piastunki wleczą młode za głowę, łapią je wielkimi siekaczami za luźną skórę, przeciągają przez tunele, maluchy deptane są przez dorosłe osobniki kolonii. I to wszystko odbywa się bez skarg i zadrapań - mówią opiekunowie golców Anna Gembiak i Kamil Dolecki.
- Hodowla golców nie jest łatwa - dodaje Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Potrzebują stabilnych warunków: wilgotności na poziomie 55% i temperatury w granicach 28-32 stopni C. Gatunek ten jest wrażliwy na hałasy i drgania. Ze względu na życie pod ziemią mają zredukowany zmysł wzroku, który rekompensują czułym dotykiem, węchem i doskonałym słuchem. Aby osłabić drgania, docierające z zewnątrz, zakupiliśmy maty antywibracyjne, które niwelują nieprzyjemne dla golców drgania. Dzięki temu zapewniamy naszym podopiecznym komfortowe warunki.

as

Opinie (23) 8 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • ja widzę na filmiku 4 młode, 3 na matce i jeden nieruchomo obok :(

    • 12 4

  • Po wirusie to i na mieście same "golce".

    • 24 6

  • Tak to już jest. Jak ma miejsce zapaść, tragedia, pandemia, brak prądu itp to mamy boom demograficzny. Brawo, witamy!

    • 13 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.