Wykluło się pierwsze pisklę gdyńskich sokołów

15 kwietnia 2021, 17:00
Joanna Skutkiewicz
Poczynania gdyńskich sokołów można podglądać na żywo dzięki dwóm kamerom umieszczonym w gnieździe. Więcej zdjęć (1)

Poczynania gdyńskich sokołów można podglądać na żywo dzięki dwóm kamerom umieszczonym w gnieździe.

fot. peregrinus.pl

Poczynania gdyńskich sokołów można podglądać na żywo dzięki dwóm kamerom umieszczonym w gnieździe.

fot. peregrinus.pl

Zgodnie z przewidywaniami dokładnie w połowie kwietnia wykluło się pierwsze tegoroczne pisklę gdyńskich sokołów wędrownych, Bryzy i Bosmana. Ptak z gniazda na kominie PGE Energia Ciepła to drugi sokół wykluty w tym roku w Polsce.Pierwsze jajo w gnieździe sokołów w tym roku pojawiło się 7 marca. 15 kwietnia o godzinie 10:55 wykluł się pierwszy w tym roku młody sokół w Gdyni - pisklę Bryzy i Bosmana, stacjonujących w gnieździe na kominie w Gdyni. Cały proces można było obserwować na żywo dzięki dwóm kamerom umieszczonym w gnieździe.

Gdyńskie sokoły mają pierwsze jajo w tym rokuBędą cztery młode sokoły?Bryza i Bosman stacjonują w Trójmieście już od ośmiu lat. Samica, obecnie 9-letnia, przyleciała do Gdyni z Niemiec, z oddalonego aż o 376 km Neustrelitz, zaś 11-letni samiec z Wrocławia. W ciągu ostatnich pięciu lat wydali na świat aż 17 sokolątek. W gnieździe na kominie PGE Energia Ciepła są jeszcze trzy jaja, zniesione kolejno 9, 12 i 14 marca.

To drugie pisklę sokoła wyklute w tym roku w Polsce. Bryzę i Bosmana wyprzedziła tym razem para z Poznania, której potomstwo wykluło się również dzisiaj.

Gdy wszystkie ptaki w Gdyni wyklują się i podrosną, zostaną przebadane i oznakowane. Już teraz można wziąć udział w konkursie na imiona dla piskląt. W ubiegłym roku u Bryzy i Bosmana wykluło się czworo młodych, które dostały imiona: Gdynka, Perła, Rafa i Sztorm.