Wystaw wodę, pomóż ptakom przetrwać upały

14 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Skutkiewicz
W łatwy sposób możemy pomóc ptakom przetrwać upalne dni. Więcej zdjęć (1)

W łatwy sposób możemy pomóc ptakom przetrwać upalne dni.

Mikalay Varabey/123rf.com

W łatwy sposób możemy pomóc ptakom przetrwać upalne dni.

Mikalay Varabey/123rf.com

Upalne lato cieszy plażowiczów, jednak dla zwierzaków jest wyzwaniem. Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem opadów to warunki, które dla wielu gatunków zwierząt są realnym niebezpieczeństwem. Dotyczy to także ptaków mających problem z zaspokojeniem pragnienia. Możemy jednak w łatwy sposób im pomóc, wystawiając na zewnątrz miskę ze świeżą wodą.Co zrobić z rannym ptakiem?Wiele gatunków ptaków żyje wśród nas w miastach, spełniając pożyteczną rolę: odpowiadają między innymi za regulację populacji uciążliwych owadów. Niestety rozwój infrastruktury i związana z nią ciasna zabudowa nie sprzyjają temu, by ptaki mogły żyć zdrowo i komfortowo. Czyha na nie szereg niebezpieczeństw: ryzyko potrącenia przez auto, ataku przez psa lub kota, połknięcia śmieci lub trującego pożywienia czy zderzenia się z szybą.

Pomóżmy ptakom przetrwać latoOgromnym problemem dla ptaków jest także niemożność zaspokojenia pragnienia w upalne dni. Niestety nawet liczne zbiorniki na terenie miast rzadko mogą spełnić rolę ptasiego wodopoju. Najczęściej mają one wysokie brzegi, a to dla drobnych ptaków jest przeszkodą nie do pokonania.

Upały: jak ochłodzić psa w domu?Możemy jednak łatwo pomóc ptakom przetrwać letni czas, wystawiając im na zewnątrz miskę z wodą. Jeśli dysponujemy własnym ogródkiem, sprawa jest prosta. Wybierając miejsce na wodę dla ptaków w miejscu ogólnodostępnym, zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo tych zwierząt. Dobrym pomysłem jest ustawienie miski bezpośrednio przy krzakach i drzewach, aby w razie potrzeby ptaki mogły szybko skryć się między gałęziami. Dzięki takiej lokalizacji będą także miały wodę w zacienionym miejscu.

Ptaki kontra szyby. Jak pomóc im uniknąć kolizji?W przypadku ptaków ważne jest, aby naczynie z wodą było w miarę płaskie. W tym celu sprawdzi się np. podstawka pod doniczkę, kuweta albo talerz do zupy. Jeśli naczynie jest lekkie i niestabilne, połóżmy na środku coś, co je obciąży, dzięki czemu ptaki będą mogły swobodnie stanąć na jego krawędzi.

Pamiętajmy także, aby regularnie zmieniać wodę w misce - nieświeża i zanieczyszczona będzie źródłem groźnych drobnoustrojów.
Czy podczas upałów pomagasz ptakom?
53%

tak, zawsze wystawiam dla nich miskę z wodą

37%

do tej pory nie, ale teraz zacznę

10%

nie, nie mam takiej możliwości/chęci

zakończona

łącznie głosów: 286