Zostaw w krzakach tego zwierzaka - akcja edukacyjna

21 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Skutkiewicz

"Zostaw w krzakach tego zwierzaka". Tak brzmi hasło tegorocznej akcji organizowanej przez Gdański Ogród Zoologiczny. 24 marca w zoo odbędzie się spotkanie dla dzieci, mające na celu edukację w zakresie wczesnowiosennej przyrody i kształtowanie prawidłowych postaw wobec młodych dzikich zwierząt napotykanych podczas spacerów.Zabieranie piskląt i leśnych zwierząt, które na pierwszy rzut oka wyglądają na porzucone, to nagminny problem powracający każdej wiosny. Działając w dobrej wierze, nierzadko komplikujemy życie nie tylko instytucjom zajmującym się rannymi i osieroconymi zwierzętami, lecz także samym zwierzętom i całemu ekosystemowi.

Wiosną lasy, łąki, a nawet miejskie parki stają się miejscem narodzin wielu nowych pokoleń ptaków i ssaków. Wiele gatunków bytuje w bezpośredniej bliskości osiedli mieszkaniowych lub ścieżek spacerowych, chętnie uczęszczanych przez mieszkańców Trójmiasta.

Może się więc zdarzyć, że niejednokrotnie napotkamy na swojej drodze pisklę, młodego jeża czy innego drobnego ssaka. Na pozór mogą one sprawiać wrażenie porzuconego przez swoich rodziców. Zanim jednak zdecydujemy się na to, aby zostać "ratownikiem" takiego osobnika, musimy dwa razy przemyśleć sprawę. W zdecydowanej większości przypadków zwierzęta nie potrzebują naszej pomocy, a zabierając je z parku czy lasu, drastycznie im szkodzimy.

Poważnym zagrożeniem dla leśnych miotów są także psy beztrosko wyprowadzane na tereny parkowo-leśne. Opiekunowie czworonogów, chodzący ze swoimi pupilami bez smyczy po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, muszą liczyć się nie tylko z możliwością otrzymania mandatu, lecz także z ryzykiem zaginięcia psa, który czując trop, oddali się, głuchy na wołania.

Psy zagrożeniem dla leśnych miotów


Kwestia zasadności "pomagania" młodym dzikim zwierzętom będzie szeroko omówiona 24 marca w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. W godzinach 11:30-14:00 odbędzie się wykładowo-warsztatowe spotkanie edukacyjne, skierowane do najmłodszych mieszkańców Trójmiasta.

Oprócz prelekcji na opisany wyżej temat, uczestnicy będą mieli okazję poszukać oznak wiosny w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym oraz wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych i atrakcyjnej grze miejskiej.

Program wydarzenia:
11.30 - prelekcja przyrodnika pana Marcina "Borsuka" Wilgi w sali dydaktycznej
12.00 - spacer połączony z poszukiwaniem wiosny, w kierunku chatki "Góralka"
12.30 - spotkanie w chatce "Góralce"
warsztaty z panią Bajką, czyli Anną Franek
gra edukacyjna Zostaw w krzakach tego zwierzaka
japońska wiosna z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych
wspólne ognisko
14.00 - zakończenie
Czy zdarzyło ci się znaleźć porzucone pisklę w mieście?
44%

tak

56%

nie

zakończona

łącznie głosów: 283