Zwierzaki wygrały w Budżecie Obywatelskim w Gdańsku

22 października 2021, 16:45
Joanna Skutkiewicz
Dzięki zwycięstwu projektu "Pogotowie dla zwierząt" będzie można pomóc 1300 wolno żyjącym kotom na terenie Gdańska. Więcej zdjęć (2)

Dzięki zwycięstwu projektu "Pogotowie dla zwierząt" będzie można pomóc 1300 wolno żyjącym kotom na terenie Gdańska.

fot. mtz/123rf.com

Dzięki zwycięstwu projektu "Pogotowie dla zwierząt" będzie można pomóc 1300 wolno żyjącym kotom na terenie Gdańska.

fot. mtz/123rf.com

Dobre wiadomości dla miłośników zwierząt z Gdańska. W dziewiątej edycji Gdańskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok pierwsze miejsce wśród projektów ogólnomiejskich zajął projekt Pogotowie dla zwierząt. W ramach realizacji zadania, aż 1300 wolno żyjących kotów z Gdańska otrzyma pomoc weterynaryjną, a koty właścicielskie będą zaczipowane.Z 387 projektów zaakceptowanych do głosowania w aktualnej edycji Budżetu Obywatelskiego, zostanie zrealizowanych 121 inicjatyw. Ich łączna wartość to 19 mln 602 tys. 552 zł. Niewykorzystane środki - 1 mln 228 tys. 117 zł - przechodzą do następnej edycji. Głosowanie trwało od 4 do 18 października.

Sprawdź listę inwestycji. Wyniki Budżetu Obywatelskiego

Pierwsze miejsce wśród ogólnomiejskich projektów zajął projekt pod nazwą "Pogotowie dla zwierząt". Na jego realizację przeznaczonych zostanie 277 tys. zł.

- Na terenie miasta Gdańska występuje nadpopulacja kotów wolno żyjących - czytaliśmy w opisie projektu. - Osób chętnych do pomocy jest bardzo mało w porównaniu do liczby osób, które są wrogo nastawione do bezdomnych zwierząt. Aby zmniejszyć ilość kotów żyjących na wolności konieczne jest przeprowadzanie sterylizacji i kastracji. Trzeba zapewnić chorym kotom opiekę weterynaryjną, które od chorób lub na skutek nieszczęśliwych wypadków często tracą życie, bo nikt nie udzieli im pomocy, gdyż nie stać go na drogie zabiegi weterynaryjne.
W ramach projektu przewidziano sterylizacje i kastracje kotów wolno żyjących wraz z ich pobytem w lecznicy weterynaryjnej przez minimum 72 godziny po zabiegu, leczenie stacjonarne chorych kotów w lecznicy, odpchlenie i odrobaczanie kotów. Planowane jest również przeprowadzenie akcji czipowania kotów, również tych, które mają swoich właścicieli. Zdaniem autorów projektu, akcja tego typu pozwoli na sprawniejsze odnajdywanie zaginionych kotów, których wciąż w Trójmieście jest wiele.

- Konieczne jest też przeprowadzenie akcji czipowania kotów, zarówno tych rokujących adopcyjnie, jak i właścicielskich, dzięki temu wiele z nich znajdzie drogę powrotną do domu - pisali autorzy projektu. - Dzięki tej akcji mniej zwierząt trafi do schroniska, co odciąży miasto od wydatkowania na ten cel. Razem sprawmy, że cierpiących i potrzebujących kotów będzie mniej. Zadbajmy nie tylko o drogi i chodniki, ale także o zwierzęta w mieście.
Według rozpisanej wyceny, w ramach projektu będzie można zaczipować 600 kotów.

Pomogli 931 bezdomnym kotom z GdańskaWyniki głosowania w Gdańskim Budżecie Obywatelskim ogłoszono w piątek, 22 października. Więcej zdjęć (2)

Wyniki głosowania w Gdańskim Budżecie Obywatelskim ogłoszono w piątek, 22 października.

fot. gdansk.pl

Wyniki głosowania w Gdańskim Budżecie Obywatelskim ogłoszono w piątek, 22 października.

fot. gdansk.pl


Zwierzaki wygrały w Budżecie ObywatelskimCo ciekawe, wśród zwycięskich projektów dzielnicowych znalazło się wiele takich, które dotyczą pomocy zwierzętom. W dzielnicach Jasień, Oliwa, Siedlce, Wrzeszcz Dolny, Żabianka i Osowa powstaną budki lęgowe dla ptaków, Oliwa i Żabianka zbudują ponadto domki dla pożytecznych owadów. W dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce powstaną domki dla wiewiórek, a na Przymorzu Wielkim "osiedla" zarówno dla owadów, jak i dla ptaków. Na Siedlcach i na Suchaninie powstaną psie wybiegi

Maleńki dzik stracił matkę. Pomogła mu rodzina z GdańskaNiezmiernie cieszą projekty "zwierzęce" pośród zwycięskich projektów ogólnomiejskich. Poza Pogotowiem dla zwierząt, które zajęło pierwsze miejsce w głosowaniu, zwycięski okazał się też projekt "Chrońmy Gdańsk przed dzikami i dziki przed Gdańskiem". Wśród wygranych projektów ogólnomiejskich Zielonego Budżetu Obywatelskiego znalazł się również projekt "Zielony Promyk".

W tegorocznym głosowaniu wzięło udział 43 tys. 190 mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Chętniej głosowały kobiety (24 tys. 199) niż mężczyźni (18 tys. 991).
Czy głosowałe(a)ś na "zwierzęce" projekty BO w Gdańsku?
57%

tak

20%

nie, głosowałe(a)m na inne

23%

w ogóle nie głosowałe(a)m w gdańskim BO

zakończona

łącznie głosów: 801

autor

Joanna Skutkiewicz

j.karjalainen@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (168)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.