Sopotkowo przyjęło 10 psów ze schroniska Radysy

5 lipca 2020, 16:00
Joanna Skutkiewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Psy: strupy i wypadająca sierść po kąpieli w zbiorniku retencyjnym

Do niedawna miały tylko czterocyfrowy numer, teraz mają swoje imiona, troskliwą opiekę i szansę na nowe domy. W mijającym tygodniu rozpoczęły się odbiory psów ze zlikwidowanego schroniska w Radysach. Zwierzęta wyciągnięte z katastrofalnych warunków są teraz rozwożone po całej Polsce. 10 psów trafiło do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sopocie.W środę 8 lipca kolejne psy z Radys przyjadą do Trójmiasta. Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Gdyni Ciapkowo przyjmie do siebie 20 psów.

Zaadoptuj zwierzaka - psy i koty czekają na domSchronisko w Radysach (woj. warmińsko-mazurskie) zostało zlikwidowane nakazem sądowym ze względu na dramatyczne warunki, w jakich przetrzymywano tam ponad dwa tysiące psów. Działająca od kilkunastu lat placówka dostawała środki finansowe za sprowadzanie do niej kolejnych zwierząt. Psy były zaniedbywane, masowo chorowały i umierały. Wszczęto już śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii.

70 psów w krytycznym staniePsy najciężej chore i pilnie wymagające interwencji weterynaryjnej - było ich ponad 70 - zostały bezzwłocznie przewiezione do lecznic. Część pozostałych psów z Radys została przeprowadzona do innych schronisk na terenie Polski, w tym do Warszawy, Poznania i Krakowa. Kierownik sopockiego schroniska, Anna Leppert, wystąpiła do prezydenta miasta o zgodę na przyjęcie zwierząt także do Sopotkowa.

W schronisku w Sopocie przebywa około 30 psów, zatem przywiezienie tu kolejnej dziesiątki znacznie powiększyło stan zwierząt. Psy zostały przywiezione w czwartek 2 lipca. Transport zwierząt był możliwy dzięki firmie A-jeden s.c., która udostępniła schronisku samochody. Ze względu na proporcjonalnie wielu wolontariuszy w stosunku do liczby czworonożnych mieszkańców, a także możliwości obiektu wydaje się, że psy będą miały tu bardzo dobre warunki. Oby jednak nie musiały korzystać z nich zbyt długo.

Fundacje dla zwierząt w TrójmieścieNowa szansa dla psówZoja, Hugo, Fibi, Timon, Pixel, Szumi, Silver, Sara, Diego i Fuks rozpoczynają teraz swój nowy rozdział w życiu. Obecnie psy przebywają na dwutygodniowej kwarantannie, jednak zaraz po tym okresie każdy czworonóg zostanie przygotowany do adopcji. Już za kilka dni na fanpage'u Sopotkowa można spodziewać się albumu ze zdjęciami nowych psów wraz z ich opisami. Wówczas będzie można przyjrzeć się zwierzakom - być może któryś z nich wyjątkowo chwyci nas za serce?

Przyjęcie psów z Radys planuje również Ciapkowo, czyli schronisko dla bezdomnych zwierząt w Gdyni.