Nie tylko w dawnym olsztyńskim.
Według zestawień Państwowego Urzędu Repatriacyjnego i raportów Sztabu Generalnego w czasie Akcji Wisła w 442 transportach wywieziono ogółem 33 tys. rodzin, 140 660 osób, w tym: z województwa krakowskiego - 10 510 osób, lubelskiego - 44 728, rzeszowskiego - 85 339. Osiedlono ich w rozproszeniu na terenie 5 województw w 66 powiatach, w tym województwie białostockim - 991 osób, gdańskim - 6838, olsztyńskim - 55 089, poznańskim - 8 042, szczecińskim - 48 465, wrocławskim - 21 235.
W założeniach akcji Wisła województwo gdańskie nie było przewidziane do osiedlenia Ukraińców. Ostatecznie jednak w trakcie jej trwania podjęto decyzję o skierowaniu na te tereny 6,8 tysięcy Ukraińców. Mieli być oni osiedleni w powiatach nowo odzyskanych. Zaliczano do nich terytorium byłego Wolnego Miasta Gdańska, z którego utworzono powiat gdański z wydzielonymi miastami Gdańsk i Sopot, zachodnie powiaty byłej prowincji Prusy Wschodnie (elbląski, malborski, sztumski, kwidzyński, miasto Elbląg) i powiat lęborski z byłej prowincji Pomorze. Z uwagi na to, że były to także powiaty nadmorskie, zrezygnowano z obowiązującej zasady osiedlania Ukraińców w odległości nie mniejszej niż 30 km od granicy morskiej państwa, skracając ją do 3 km.
Ludność przyjeżdżająca do województwa gdańskiego kierowana była do punktu rozdzielczego w Szczecinku i Olsztynie a stamtądąd do miejsc przeznaczenia. Przesiedleńców przyjmowały powiatowe oddziały PUR w Kwidzynie, Sztumie, Gdańsku, Elblągu, Pruszczu Gdańskim i Lęborku. Osiedlanie ludności ukraińskiej trwało do 31 lipca 1947 roku.
Jak ktoś ma nazwisko kończące się na -uk to pewnie rodowód ma ukraiński.
Kiedyś pracowałem z takim jednym ze Słupska. Nazwisko kończące się na -uk. Przyznał się, że jego dziadkowie przesiedleni z Ukrainy.
7
0