Re: Cesarskie cięcie to nie poród..... ?
A apropos "przereklamowanego" karmienia piersia to pare faktow ktore ma na ten temat do powiedzienia swiatowa organizacja zdrowia:
Optymalne odżywienie niemowlęcia zapewnia pokarm matki, pod każdym względem idealny. Wbrew powszechnym opiniom karmienie piersią nie jest najprostszym sposobem odżywiania małego człowieka, wymaga od matki wielkiego poświęcenia i dyscypliny. Jednakże korzyści, które zyskują dziecko i matka są nieocenione.
Dzieci karmione naturalnie:
Chorują 5 razy rzadziej,
Choroby przechodzą szybciej i rzadziej,
Chorują na zapalenie ucha środkowego 3 razy rzadziej,
Rzadziej chorują na posocznicę i zapalenie opon mózgowych,
Ryzyko rozwoju chłoniaka u dzieci jest 3 razy mniejsze,
Mają mniejsze szanse na rozwój choroby atopowej,
Lepiej odpowiadają na szczepionki,
Mają mniejsze kłopoty z artykulacją (ruchy ssąco-żujące i uniesiony język powodują wyrównanie fizjologicznego tyłożuchwia).
Karmienie jest także korzystne dla matki - zmniejsza ryzyko osteoporozy, raka jajnika i sutka, sprzyja wytworzeniu bardzo bliskich więzi z dzieckiem.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią niemowląt do około 6 miesiąca życia.
W mleku matki oprócz prawidłowej proporcji białek do tłuszczów, znajdują się immunoglobuliny, lizozym, laktoferyny poprawiające odporność niemowlęcia. Z mleka kobiecego wchłania się w przewodzie pokarmowym dziecka 50-75% żelaza, podczas gdy z mleka krowiego i sztucznych mieszanek zaledwie 2-6% zawartego w nich żelaza (dlatego niech nie wprawia nas w zachwyt zawartość żelaza, którą możemy przeczytać na opakowaniu, bowiem jego rzeczywiste przenikanie do organizmu dziecka jest bardzo małe).
Rezolucja z 1994 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO 47,5) stwierdza: "Zważając na unikalną wartość pokarmu kobiecego oraz naturalne procesy związane z żywieniem człowieka, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki do szóstego miesiąca życia. Wyłącznie oznacza w tym wypadku bez dopajania, dokarmiania czym innym niż matczyny pokarm. Jako najbardziej odpowiednie dla prawidłowego rozwoju dziecka uznano karmienie piersią kontynuowane do drugiego roku życia i uzupełniane przez miejscowe produkty żywnościowe". Ponadto, rezolucja World Health Assembly 55.25 - 2002 zaleca karmienie piersią powyżej drugiego roku życia i dłużej.
1
0