Czy jest lepiej?

Witam Was.
Chciałbym Was zachęcić do podzielenia się Waszymi przemyśleniami na temat ostatnich lat w Gdańsku/Polsce.
Nasz piękny kraj opuściłem długie lata temu, nie znam wiec już Polskich realiów, widziałem za to fale polskiej emigracji do Holandii gdzie mieszkam, zauważyłem też, że ta fala słabnie, gdzie kiedyś przysyłano 4 Polaków, taraz przysyłają 1-2 i resztę Rumunów, kiedy prosimy o Polaków, mówią że nie mają wiecej chętnych do pracy. Wielu też Polaków wraca do kraju. Wiele słyszałem też o nowym Polskim rządzie. Wiele dobrego i mniej dobrego. Programy socjalne itp. Co Wy o tym sądzicie? Czy widać w PL falę (chociaż małą falkę) powrotów? Czy w PL żyje się lepiej dzięki nowemu rządowi? Co się zmieniło przez ostatnie lata? Czy już jest dobrze? Czy łatwo znaleźć pracę za którą można się utrzymać? A co z przybyszami ze wschodu? Słyszałem że sporo ich. Czy to dobrze? Zachęcam do wypowiedzi.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zależy dla kogo i zalezy na co patrzeć. Ale ogólny poziom życia chyba wzrósł, jak patrzę na te młodsze pokolenia to żyją w dużo lepszych warunkach niż ja kiedyś, mają więcej szans żeby podróżować. Jak się trafi w branżę to z pracą nie ma tragedii i można nieźle zarobić, niestety większość ludzi dostaje nadal bardzo skromne pieniądze. Szkoda, że mieszkania tak podrożały i ogólnie ceny idą bardzo w górę.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

moze i rzad(kolejny)mamy taki na jaki zaslugujemy ,jesli idzie o rozwoj lekcje

nie chcialabym mieszjak,zyc ani w Holandii
ani w Niemczech
wg mnie my Polacy nie widzimy tych zlych rzeczy,ktore tez tam ,zagranica istnieja
glupich przepisow smieci brudu bezmyslnosci pozirnej zyczliwosci
i zawoaluowanego rasizmu

pewnie ze nie wszedzie..

oni tak samo podlegaja unijnym dyrektywom i slepo je wykonuja
mimo ze ich elity sa w gronie panstw osi

mamy jeszcze burdelik
i za malo miejsc pracy za pensje taka aby lagodnie wyzyc..nie byle jak tylko z doza radosci
sektor prywatny ,mimo dotacji nadal nie otwarty na tyle zeby kazdy kto nie chce nie moze praciwac pod firma
aby kazdy bez obaw mogl prowadzic biznes
trzeba wielopoziomowego przewidywania,myslenia.POpokombinowania
ale ja widze w nas Polakach ogromny potencjal i w ziemi i w przemysle i wszedzie
tylko niech ci madrzy niezlomni wezma sprawy w swoje rece
niech w koncu zaczna rzadzuc patrioci i dobrzy ludzie

500 plus jest i mysle ze nawet calkowita zmiana opcji nie wyrzuci tego projektu
to jest cos ..dla wielu
choc nie do konca to przemyslane..realizacja

kazdemu inna sciezka dana
ja tam kocham moj kraj i zawsze bede w jakis sposob go wspierac
nawet na wyjezdzie
majac swoj polski szlachecki honor

jak czujesz bluesa do tej ziemi
wracaj:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dużo się zmieniło ale nie na tyle by saldo wyjazdów i powrotów było korzystne dla Polski.
Teraz o pracę jest znacznie łatwiej ale nadal stawki są bardzo niskie a warunki bardzo ciężkie. Wśród moich sąsiadów połowa pracuje w systemie zmianowym poza granicami kraju, rodziny mając tutaj na utrzymaniu.
Służby które powinny pomagać: urzędy pracy, sądy pracy, inspektorzy, praktycznie nie działają i pracownik nie ma ochrony ze strony państwa. Pensje urzędników od ośmiu lat nie poszły w górę a stawki na wejście to okolice minimalnej krajowej. Generalnie w publicznych placówkach jest lekka zapaść płacowa.
Za to koszty życia poszły znacznie do góry. Wystarczy tu porównać sobie: ogłoszenia, mieszkanie i skonfrontować dane z ogłoszenia: praca, zatrudnię. Od stawki brutto należy odróżnić netto boto duża różnica
Mamy bardzo wysokie koszty jak prąd, gaz, opłaty gruntowe czy różnego rodzaju podatki, większość budżetu rodziny nadal stanowi żywność i opłacenie dachu nad głową.
500 plus to pierwszy w Polsce program ogólno socjalny, nie tylko dla biednych i chyba jedyna realna pomoc kierowana do dzieci.
Jeśli chodzi o lokale socjalne to w trójmieście czeka się na taki lokal według różnych źródeł ponad 10 lat, mieszkań brakuje a ceny nowych są astronomiczne.
Nawet tutaj wśród forumowiczów i forumowiczek są osobowy które w ostatnich latach zdecydowały się na emigrację, nie mamy informacji o tym żeby ktoś wrócił, chyba że czasem wpada na wakacje i jedzie dalej...
Znam jedną osobę która 4 lata temu wróciła z Irlandii, i nadal jest w Polsce
kolega który 3lata temu wrócił z Norwegii właśnie za miesiąc tam wraca tym razem na stałe
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

10 lat na mieszkanie socjalne?
tak krotko.
ile wynosi ta pensja urzednika
czy srednia krajowa?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

Czy są tu jacyś gracze w kasynie? (35 odpowiedzi)

Czy są tu jacyś gracze w kasynie?Czy są tu jacyś gracze w kasynie? Chcę trochę zagrać online,...

Szukacie rzetelnego serwisu informacyjnego? (3 odpowiedzi)

Popularny i rzetelny serwis informacyjny jako jeden z nielicznych portali w Polsce informuje na...

czy warto brać szybkie pożyczki? (159 odpowiedzi)

Chciałabym zapytać co sądzicie o szybkich pożyczkach... Potrzebowałabym trochę pieniędzy, ale...