Nadal będę próbowała uspokajać:)
Po pierwsze lek nie jest przeciwwskazany w ciąży (dotyczy to też USA). Posiada kategorię C. Leki bezwzględnie PRZECIWSKAZANe to kategoria X, dopuszczalny w stanach zagrożenia życia- kategoria D.
Kategoria C oznacza, że wykazano działanie toksyczne na płód u zwierząt, ale nie potwierdzono u kobiet w ciąży (ponieważ nie prowadzi sie badań klinicznych na kobietach w ciąży). Na podstawie szerokiej praktyki (jest to lek stosowany stosunkowo często u kobiet w ciąży ) nie zaobserwowano zależności pomiędzy stosowaniem leku a wadami wrodzonymi. ze względu na ograniczone dane nie zaleca się stosowania przez pierwsze 6 miesięcy ciąży. Zawsze tez rozpatruje się ryzyko kontra korzyść. Zakładam , ze lekarz przepisując lek właśnie tak zrobił.
http://www.safefetus.com/DrugDetail.asp?DrugId=142&TradeName=Verapamil&TradeId=2518
Jestem w ciąży i jestem farmaceutką i gdyby mój lekarz zalecił mi verapamil przyjmowałbym go , bo wiem ze ryzyko jest małe, a poród przedwczesny niesie za sobą o wiele wyższe zagrożenie dla dziecka.
Zawsze rozpatrujemy konkretną sytuację.
Alternatywą do verapamilu jest no-spa (drotaweryna), często stosowana w Polsce , natomiast niekoniecznie za granicą ( nie wiem skąd jest przyjaciółka).
Stosuje się też fenoterol, ale zazwyczaj w połączeniu z verapamilem , a nie jako osobny lek. Nie ma wielu alternatyw, bo mało jest leków 100% bezpiecznych w ciąży, więc bazuje się na sprawdzonych w praktyce.
Powtarzam, ze wszystko zależy od sytuacji, więc lepiej wątpliwości wyjaśniać z lekarzem prowadzącym i nie czytać ulotek zbyt szczegółowo:)
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to pisz , może uda mi si.ę coś jeszcze wyjaśnić:)