Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Temat dostępny też na forum: Rodzina i dziecko
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad urodzeniem dziecka, więc chciałem zapytać. Właśnie skończyłam 31 lat i gdy zamyka się okno na założenie rodziny, coraz bardziej się tym niepokoję.

Panie (zwłaszcza te z karierą), czy powiedziałybyście, że warto było podjąć decyzję o posiadaniu dzieci? Czy wychowywanie dzieci jest tak nieszczęśliwe, jak wielu się wydaje? Czy to jest tak niesamowite, jak inni to zapowiadają? Gdybyś miał okazję to zrobić od nowa, czy wybrałbyś inaczej?

Zapytałem kilku przyjaciół, którzy są świeżo upieczonymi rodzicami, o to, jak to jest, i nigdy nie wydają się z tego powodu zadowoleni, jeden nawet powiedział, że są jeden i zrobione. Czy ludzie romantyzują ideę posiadania dzieci, ale tak naprawdę nie zdają sobie sprawy, jak miażdżą duszę po ich narodzinach?

Chyba właśnie tego się boję - żałuję.

W każdym razie czekam na twoje myśli.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 8

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Dzieci, nigdy nie chciałem mieć. To są pasożyty które wymagają wyrzeczeń. Doświadczenia czerpię z mojego brata który jest kulą u nogi naszej rodziny. Wszyscy mówią ze gdyby go nie było to był by spokój. Rodzice by odetchneli i mieli wsparcie we mnie a tak to musza się wciąż o niego martwić mimo że ma 32 lata i jest nieudavznikiem. Nie polecam. Trzeba zrezygnować z siebie, swoich przyjemności aby dać komuś kto i tak w podsumowaniu nie potrafi się odwdzieczyc.

Wiec jeśli Pani ma wybór to moja odpowiedź jest myślę jasna.

Pozdrawiam i życzę dokonania najwlasciwszego wyboru.
popieram tę opinię 25 nie zgadzam się z tą opinią 42

Pani piszaca o pasozytach... nie wiem nawet jak to skomentowac. Zalosny i niedojrzaly punkt widzenia
popieram tę opinię 26 nie zgadzam się z tą opinią 19

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Zabawne. Jak można polecać coś lub nie polecać kiedy się tego nie doświadczyło. Nie ma to jak opinia fachowca!!
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 5

Czyli jak ktoś nie wszedł pod jadący samochód to też nie może nie polecać robienia tego bo przecież nie doświadczył?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

Dzieci były są i będą. Jeszcze jakiś czas temu były naturalnym etapem w życiu większości młodych par. Teraz czasy są już inne, według mnie młodzi trochę za mocno skupieni są na sobie i swoich przyjemnościach. Niestety jestem pewien, że duża część zapędzona w przyjemnościach obudzi się z chęcią posiadania dzieci za późno. Jednak niech każdy decyduje wedle swoich odczuć. Ja mam jedną wspaniałą córkę i nie wyobrażam sobie życia bez niej. Od razu też odpowiem, niczego sobie nie odmawiam. Pozdrowienia dla autorki wpisu, życzę przemyślancyh decyzji.
https://aussiedoodlemoon.com/micro-mini-goldendoodle/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Thak YOu Very Much Sir https://vidmateapp.me/!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dzieci były są i będą. Jeszcze jakiś czas temu były naturalnym etapem w życiu większości młodych par. Teraz czasy są już inne, według mnie młodzi trochę za mocno skupieni są na sobie i swoich przyjemnościach. Niestety jestem pewien, że duża część zapędzona w przyjemnościach obudzi się z chęcią posiadania dzieci za późno. Jednak niech każdy decyduje wedle swoich odczuć. Ja mam jedną wspaniałą córkę i nie wyobrażam sobie życia bez niej. Od razu też odpowiem, niczego sobie nie odmawiam. Pozdrowienia dla autorki wpisu, życzę przemyślancyh decyzji.
popieram tę opinię 29 nie zgadzam się z tą opinią 7

A na czyich przyjemnościach maja byc skupieni jak nie na swoich?
popieram tę opinię 17 nie zgadzam się z tą opinią 7

Podoba mi się, że autorka posta zastanawia się nad kwestią posiadania dzieci.

Jak się patrzy na ludzi, którzy nie mają warunków, predyspozycji czy chęci, żeby nie tylko spłodzić, ale przede wszystkim wychować, to nic dziwnego, że coraz mniejsze parcie jest na posiadanie potomstwa.

Też nie chcę mieć.

Smutne jest to, że wielu ludzi, którzy na rodziców się nie nadają, dzieci ma... Nie potrafią przekazać żadnych wzorców, wartości...
Nie wspominając już o pato-rodzinkach, które liczą tylko, że "państwo da".
To odstrasza normalnych ludzi, myślących i świadomych konsekwencji.
popieram tę opinię 24 nie zgadzam się z tą opinią 5

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Gdybym mogła zdecydować jeszcze raz, to nie miałabym dzieci. Mam dwójkę i jestem nieszczęśliwa, niespełniona i zmęczona życiem. Na dzieci zdecydowałam się, bo mąż chciał mieć dużą rodzinę, bardzo tego żałuję. Jego marzenia przypłaciłam nerwicą i depresją. Nie polecam.
popieram tę opinię 40 nie zgadzam się z tą opinią 14

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Szubienica dla tej pani
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 23

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Ehhhh to tak jak ja :(. Choc kocham moje dzieci z calego serca to jednak jak twierdzilam cale zycie, ze dzieci miec nie chce - tak twierdze tak dalej :(.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Depresję trzeba leczyć! W odpowiednich warunkach macierzyństwo cieszy. Trzymam za panią kciuki. Proszę iść koniecznie do specjalisty
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Ja z kolei dziwię się dlaczego czekałaś z macierzyństwem tak długo ? Na co czekasz ? Wyrzeczenia dla dziecka to rzecz normalna szczególnie w pierwszym roku życia. Nic nie zastąpi śmiechu dziecka, pierwszych słów, kroczków. Zapominasz wtedy o nerwach i nie przespanych nocach. A teraz przejdź myślami do przodu o jakieś 20, 30, 40 a może 50 lat. To nie abstrakcja, SF. To przyjdzie. Przyjdzie szybciej niż myślisz i niż byś chciała aby przyszło. Kto będzie przy tobie w czasie uroczystości, świąt, choroby, starości ? Kto bliższy niż dzieci ? Oczywiście gwarancji nie masz żadnej . Jeśli wychowasz na dobrego człowieka to masz szansę. Czy będzie samolubnym jedynakiem ? No i najważniejsze : ojciec twojego dziecka nie może być taki jak to dziecko. Musisz być na 300,/' pewna, że to odpowiedzialna za rodzinę osoba i oboje takimi będziecie. Nie przyjmuję żadnych tłumaczeń ekonomicznych. Ja przez wiele lat pracowałem na 1,5 etatu a żona zajmowała się dziećmi. Takie były czasy. Zamiast kredytów było zamieszkiwanie u teściów co było ciężkie dla wszystkich, wynajem, a dopiero potem na ,,swoje,, Nie słuchaj żadnych rad. Jaką podjąć decyzję już wiesz.
popieram tę opinię 20 nie zgadzam się z tą opinią 21

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Urodziłam pierwsze dziecko w wieku 38 lat, tak chciałam, było planowane ;) Dziecko trochę zmienia życie, ale nie można określić czy na lepsze czy na gorsze ;) po prostu jest inaczej, raz ciężko, raz fajnie :) ja myślę o drugim
popieram tę opinię 17 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Odpowiedź zależy od okoliczności.
Jeśli ma się pomoc w partnerze, rodzicach, ma się jako takie pieniądze, a dziecko jest zdrowe i w miarę "normalne", to posiadanie dziecka nie wydaje się aż taką męczarnią. Odejmij jakikolwiek z tych elementów i poziom trudności wzrasta wykładniczo.

Po drugie, ludzie młodzi są bardziej elastyczni. Po 30stce jest trudniej dlatego, że ma się więcej przyzwyczajeń z których trudniej zrezygnować. A tu kawa zimna, a tu rzeczy brudne, a tu nie ma czasu na ulubiony serial czy jogę, a tu higiena snu przestała istnieć, plecy bardziej bolą... Mało który 20-latek ma aż tyle małych przyjemności i nawyków.

Czy warto mieć dzieci? Wg mnie warto. Sam jestem mega ambitny i cierpię jak nie mam czasu na MOJE rzeczy i cele. A z drugiej strony wiem, że one są czymś trzecioligowym przy dzieciach. To jest liga okręgowa w pingponga. Dzieci to liga mistrzów. Nie było w moim życiu sensowniejszych chwil niż te z dziećmi. Nawet jak grałem w teatrze czy kończyłem projekty za miliony euro. Zresztą badania to potwierdzają - przy dzieciach szczęście i komfort istotnie spadają, a sensowność (meaningfulness) wzrasta. To są dwie istotnie różne kategorie, obie ważne w życiu.
popieram tę opinię 22 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Co to znaczy w miarę normalne dziecko?
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 5

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Ochrzczone, polskie, uległe, posłuszne, żywe.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 12

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Ja wlasnie wrocilam do pracy po macierzynskim i czuje ulge, ze moge wyjsc do ludzi. Posiadanie dziecka jest piekne, kiedy dziecko jest spokojne. Moje ciagle placze i marudzi. Kolki, refluksy, zeby, skoki rozwojowe.... ciagle cos. Na spacerach bunty, ze nie chce w wozku. To nie jest dziecko z ktorym moglam wyjsc na dlugi spacer do parku, albo do kawiarni.Nie moge teraz wyskoczyc na miasto wieczorem w weekend, a jestem od roku niewyspana jak za czasow studenckich po najwiekszych melanzach. Pod moja nieobecnosc w pracy ominal mnie awans. Czy teskni za starym zyciem? tak. Czy zaluje, ze mam dziecko? nie. Zycie z dzieckiem jest po prostu inne.
popieram tę opinię 20 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Wiola, przybijam ci piątkę, mam tak samo a do pracy wracam żeby sobie odpocząć.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dziwnie sformułowane pytanie - w różnych rodzajach (czy na pewno pyta kobieta?), to pytanie per "panie"... zwykle tak zwracają się mężczyźni.
Ja nie mam dzieci. Nie dlatego, że nie chciałam. Tak wyszło. Żałuję cholernie, choć może nie mam czego. Bo nigdy nie wiadomo, jakie będzie to "nasze" dziecko.
Można pewną opinię o swoich pragnieniach sobie wyrobić - czy się tego chce czy nie, będąc w miarę blisko dzieci obecnych w rodzinie i u przyjaciół. Jeśli jesteś ulubioną ciocią, jeśli znajdujesz język z dzieckiem, jeśli faktycznie Cię ciekawi np. to, jak mówi, jak się zachowuje, jaki etap w życiu przechodzi, jakie są jego ulubione zabawki, jeśli nie męczy Cię np. powtarzanie tej samej prostej zabawy z dwulatkiem przez pół godziny, to pewnie mógłby to być fajny czas w Twoim życiu (przy czym co innego pobawić się z dzieckiem godzinę czy dwie, co innego - mieć je na głowie parę dni; wiem, sprawdzałam;)). Jeśli nie brzydzisz się, kiedy dziecku się na Ciebie uleje, kiedy musisz mu zmienić pieluchę lub wytrzeć pupę, to może to znak, że ta fajna strona dziecka będzie dla Ciebie ważniejsza niż minusy. Może. A może po prostu nic co ludzkie nie jest Ci obce;)
I faktycznie, mając 30 lat, człowiek robi się coraz starszy i coraz gorzej znosi zmęczenie.
Ale jeśli martwisz się brakiem dziecka wyłącznie dlatego, że tak jest społecznie przyjęte, jeśli nie czujesz w sobie tej potrzeby, to powiedz - na co Ci to?
popieram tę opinię 19 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dzieci?? W żadnym wypadku. Pracuję w miejscu gdzie czesto przychodzą całe rodziny. Po tym co widzę, to wiekszość tych dzieci to naprawdę "paskudne bachory". Nie mowię że wszystkie, niektóre są dobrze wychowane i potrafią się zachować. Z tego co spostrzegłem to wina rodziców (zapatrzeni w telefon) i brak kontroli nad dzieciakami (może to bezstresowe wychowanie). Razem z partnerką nie planujemy dzieci - moja mówi że woli 10 psów, niż jedno dziecko - mniejszy kłopot.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 4

Przede wszystkim jest bardzo wiele aspektów, kwestii, środowisk, wydarzeń, itd. - ogólnie: "zmiennych". Te zmienne to np. to, jak Ty to postrzegasz, jak postrzega partner, potem dalej: jak postrzegacie opiekę, czy np. patriarchat - partner pracuje, Ty na wychowawczym, itd. Zmienne to np. czy dziadki niedaleko, czy są już na emeryturze, czy jeszcze pracują, czy są skorzy do pomocy, itd. Do tego kasa, w domu jakaś powinna być (jeśli liczycie na socjał - dajcie lepiej spokój i weźcie się najpierw za siebie). Jeśli myślisz o tym, że "dobra, pokarmię pół roku i wracam do pracy" to jest to IMO bardzo złe podejście.

Dzieci zmieniają wszystko. to nie jest tak, że nie można już nic zrobić, gdy są dzieci, ale jednak - właśnie - wszystko zależy od "zmiennych". Trzeba być gotowym na dzieci, a nawet więcej. A jednocześnie - nigdy nie jest dobry czas i nigdy nie przewidzisz wszystkiego. W samym procesie starania się jest od groma zmiennych (czy się uda, kiedy się uda, itd.), potem ciąża - te badania wszystkie itd. I potem poród, pierwszy rok przy cycu, potem jakaś opieka, może drugie dziecko? Kto wie... a może dacie spokój po pierwszym. Wiem, że ciężko sobie to wyobrazić, ale chodząc po rejonie, czy wśród znajomych, usiądź, spójrz na nich i wyobraź sobie, że teraz Ty masz taką półroczną Alicję, czy trzyletniego Krzysia - albo oboje - i jak się z tym czujesz.

No i tak - wiadomo, czas leci... a potem 35-38 lat, zaraz wpadasz w przedziały, gdzie lekarze będą coraz niesmaczniej reagować na wyniki. Z drugiej strony - nie wyobrażam sobie jak można, mając 45-55-65 lat, będzie żyć nie mając rodziny "w dół" ("w górę" w sumie też już nie będzie, ew. "w bok", czyli siostra/brat). Ciąża, poród, pierwszy rok to mordęga, ale jeśli nic złego się nie wydarzy (trzeba być kumatym, nie można przecież "zabić" dziecka nieuwagą czy zajmowaniem się pierdołami, a wielu Polaków niestety nie używa mózgów), no więc jeśli się uda, to 5-6 latach, mając np. 2 i 4-letnie dziecko albo 2 i 5-letnie, będzie już fajnie. No i wiadomo, dzieci zostają z nami do 18-tki, więc to dużo czasu. Na pewno nie dla każdego, ale skoro tak wielu się udaje, to przecież nie może być coś totalnie odrealnionego? No i ważne: używać mózgu na wyborach. Nie, nie chapać 500+, tylko właśnie sensownie wybierać - kto obniży podatki, kto da zarobić, kto odkomuszy urzędy, itd. Bo przecież będziemy mieć dzieci, dla których będziemy tworzyć Polskę, ale też kwestie typu lada chwila przedszkole jakieś (a wcześniej - nawet ten poród w szpitalu chyba chcemy fajny?), potem szkoła, a jak przedszkole to nie prywatne za 1200, no bo jednak to kasa, tylko żeby fajne publiczne... jak szkoła, to nie 2 zmiany i lekcje do 17:15... itd. itp... Niestety, Polacy, nie używając mózgów, przez te 32 lata pseudo wolnej Polski doprowadzili do tego, że niby jakaś tam pomoc jest, niby nie jest najgorzej (roczne zwolnienie w ciąży, roczny płatny urlop wychowawczy...), to jednak mogłoby być lepiej.

Także temat złożony bardzo, bardzo. Ale wracając: najpierw upewnij się, że jesteś z odpowiednią osobą, potem sobie jakoś to wyobraź, troszkę poplanuj, że np. no na studia podyplomowe pewnie nie pójdziesz w ciągu 3 lat... itd. itp... W ogóle to pytanie, że "od jakiegoś czasu zastanawiam się nad urodzeniem dziecka" jest dziwnym pytaniem. To brzmi tak, jak byś już z 5 lat nosiła dziecko w brzuchu i teraz zastanawiała się, czy je urodzić. Raczej postaw pytanie, czy z tym partnerem, którego masz, chcesz założyć rodzinę, a nie "urodzić dziecko". Tak słabo to trochę brzmi.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Mam dwóch chłopców. Są wymagający bo poza tym że są dziećmi mają alergie pokarmowe, co też wiąże się pośrednio z częstszymi infekcjami.
Czasami jest bardzo ciężko, często musimy odwoływać wyjazdy czy wyjścia..
Ale nikt w moim życiu nie dał i nie daje mi tyle co oni! Mam dystans do świata, do pracy, do siebie odkąd mam tą dwójkę!
Tych dwóch kiedy mówi mi że mnie kocha, kiedy opowiadają mi swoje niesamowite pomysły, niekończące się historie! A to dopiero początek :)
Z nimi będę do końca moich dni dzielić wszystko, czy to jest warte wyrzeczeń, nieprzespanych nocy? Dla mnie, jak najbardziej! A dziś dwulatek chodził i mówił każdemu z nas Kocham Cię mamusiu, Tatusiu, brata też nie pominął oczywiście! Mi to robi dzień bardziej niż dobry obiad, chociaż na ten też chętnie chodzę kiedy mogę
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Najlepszy emocjonalny czas na dziecko nie pokrywa się z biologicznym i tu tkwi problem. Jednakże dziś granica wieku posiadania dzieci się przesuwa i 30 lat to wcale nie jest graniczny wiek". W tym wieku wcale ale to wcale nie chciałam mieć dzieci bo nie czułam się wystarczająco dojrzała by powołać na świat małego człowieka i stworzyć mu dobry, bezpieczny dom. Gotowość na to przyszła dużo dużo później (ku mojemu zaskoczeniu bo byłam przekonana, że temat ten mnie w ogóle "nie rusza").
Udało mi się zostać mamą i nie żałuję choć pojawienie się dziecka to ogromna rewolucja w moim życiu. Wszystko się zmieniło o 180 stopni. Z tym można dać sobie spokojnie radę gdy jest się gotowym na dziecko. Ale nie ma co ukrywać macierzyństwo nie wygląda tak jak na instagramie. Nie pokaże ci bezsilności gdy twoje dziecko płacze a ty nie wiesz dlaczego, czy strachu gdy na termometrze widzisz 39,9. Ale też nie poczujesz tam ciepła przytulającego się do ciebie z ufnością małego ciałka, nie doświadczysz radości pierwszego wspólnego spaceru za rączkę.
Dzieci nie powinno się mieć z rozsądku, bo "zegar biologiczny tyka" ale z płynącej z serca gotowości do pokochania kogoś bardziej niż siebie.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Witaj! Mam 31 lat i jestem dumnym ojcem wspaniałej 5-miesięcznej córeczki, więc z tematem, świeżo upieczonego rodzica, jestem na bieżąco, opowiem Ci jak to u nas wyglądało. Jeżeli dłuższa forma będzie za długa to, przekornie, zacznę od puenty, rodzicielstwo jest super jak tego chcesz i przygotujesz się do tego, ciąża (zarówno dla kobiety jak i mężczyzny) to najczęściej męczarnia. Ale od początku, staraliśmy się o dziecko dość długo, z większymi i mniejszymi przerwami łącznie 8 lat. W międzyczasie kilka poronień, diagnostyka, profilaktyka, tabletki przeciwporonne, zastrzyki z heparyny drobnocząsteczkowej przeciw zakrzepom krwi i przede wszystkim wieczna niepewność. W końcu udało się, minął moment graniczny, ten gdzie zawsze działo się coś niedobrego. Ale tak jak wspomniałem, doświadczeni poprzednimi bardzo krótkimi ciążami, byliśmy oboje bardzo niepewni, zestresowani, napięci. Wiele badań, więcej niż normalnie wizyt u lekarzy ginekologów i stres przed każdą z nich. Nauczeni poprzednimi niepowodzeniami i pewnym brakiem wiary w powodzenie i tej ciąży, obawialiśmy się dokonywać zakupów związanych z dzieckiem bardzo długo, wózek i łóżeczko kupiliśmy dopiero w 7 miesiącu. W końcu decyzja o przyjęciu na oddział i wywołaniu porodu, wcześniej, ale niewiele, dwa tygodnie przed terminem. Nie pomagała sytuacja pandemiczna, brak możliwości wizyt na oddziale. Poród na Zaspie, w Copernicusie, w przypadku ciąży zagrożonej z cukrzycą, jedyna oprócz UCK placówka w Trójmieście na tyle specjalistyczna.

I następnie poród, wywołany ale naturalny, kilka koszmarnych dla mojej Żony dni w szpitalu (nie z powodu złej obsługi ale wykończona porodem kobieta z pierwszym, nowo narodzonym dzieckiem przez pierwsze dwie doby przesypiająca max 3-4 godziny - masakra)

To tyle, jeżeli chodzi o okres ciąży, kobiety, czy też małżeństwa określające ten czas jako najwspanialszy w życiu - albo macie niesłychane szczęście albo ściemniacie :) Tak czy inaczej w naszym otoczeniu, wśród rodziny i przyjaciół, gdzie urodziło się w niewielkim odstępie czasu około dziesiątka dzieciaczków - nikt nie powiedział że ciąża to coś wspaniałego :)

Kolejny krok - powrót do domu - radość zamieniająca się z powrotem w koszmar...
W czasie ciąży, zdecydowaliśmy nie sugerować się większością rad naszych matek i babć, w niewielkim także stopniu znajomych w podobnym wieku, nie z powodu egoizmu czy samolubności, po prostu każdy mówił co innego, każdy miał inne spojrzenie i przemyślenia na ten sam temat. Sięgnęliśmy do literatury i to był strzał w 10. Ale czemu powrót do domu to był koszmar?

Otóż odebrałem dziewczyny ze szpitala, radość wielka, wróciliśmy do domu (radość wciąż wielka), i nadeszła pierwsza noc... Żona wycieńczona, przez 4 doby w szpitalu po porodzie spała może 10 godzin łączne, z czego połowę praktycznie na stojąco, więc w domu padła w zasadzie nieprzytomna jak pierwsze napięcie "puściło", zaczęła się panika, jak często karmić? czemu nie je z piersi? dlaczego nie śpi w nocy? budzi się i kręci. Przez pierwsze dwa tygodnie cały czas sprawdzałem czy oddycha jak śpi - a śpi wtedy cały czas. Z tym, że miała zamienioną noc z dniem (i tu pierwszy raz z pomocą przyszła nabyta wcześniej i częściowo przeczytana literatura). Potem panika nr dwa - mimo, że dziecko wyczekane to człowiek uświadamia sobie, że zdecydowana większość marzeń związanych z pierwszym dzieckiem dotyczy placów zabaw, grania w chińczyka czy inne domino i jedzenia lodów na mieście. Jakoś zapomina, że najpierw czeka go, zdająca się nie mieć końca plejada kupek, karmień i usypiań. Boisz się, bo Twoje życie najpewniej nie będzie już wyglądało tak samo, knajpa ze znajomymi? Bez szans. Seans filmowy do rana? Zapomnij. Wyście do knajpy na dobre jedzenie? Chyba za parę lat!

Po około miesiącu wszystko zaczęło się stabilizować. Przywykliśmy do nowej sytuacji. Będę się powtarzał ale naprawdę, mądra literatura to klucz, połączona ze zwykłą rodzicielską intuicją potrafi zdziałać cuda.

Teraz mała Tosia ma pięć miesięcy i dwa dni. Bez wahania mogę powiedzieć, że jest najszczęśliwszym co nas w życiu spotkało, ze wszystkimi obsr*nymi i zamoczonymi mlekiem bodziakami.
Mała od 3.5 miesiąca przesypia od około 21 do 7-7:30 całą noc, od tego też czasu spokojnie pozwalamy sobie na wieczorne maratony filmowe. Od trzeciego tygodnia życia wozimy małą po rodzinie, generalnie zawsze byliśmy podróżnikami i obiecaliśmy sobie, że dziecko -nie będzie dla nas od niczego wymówką. Nie ma jeszcze pół roku a przejechała z nami już spokojnie 7-8 tys. kilometrów, jest zadowolona i roześmiana a my razem z nią. Chodzimy z nią ok. 40-50 km tygodniowo na spacery. Nosimy ją na rękach tak często jak my lub ona potrzebujemy miłości i bliskości, a mimo to nie ma żadnego problemu, żeby leżała godzinami na macie z zabawkami i bawiła się samodzielnie i gaworzyła. Śpi czasem pomiędzy nami w łóżku jak tego potrzebujemy, albo jak widzimy, że ona tego potrzebuje, a mimo to we wszystkie pozostałe dni zasypia bez żadnego problemu w swoim łóżeczku. Teraz śpi obie spokojnie w swoim łóżeczku a od wczoraj próbuje jeść papkę z marchewki (tak, ponad 30-letni chłop jara się tym :) ) Ma swoje foszki małe i duże i jest czasem męcząca, ale dajemy jej tyle miłości ile zdołamy, a ona swoimi małymi rączkami, stópkami i całą małą sobą oddaje w dwójnasób.

Miałem poczucie, że jestem najbardziej zestresowanym, spanikowanym i nieporadnym ojcem na świecie, do dziś zdarza się, że tak myślę. W pierwszym tygodniu od narodzin myślałem, że posiadanie dziecka to najgłupszy pomysł na jaki w życiu wpadliśmy, teraz nie wyobrażam sobie życia bez tego małego Gremlina.

Przed nami jeszcze na pewno cały ogrom trosk, ale i tyle samo albo i więcej radości :)

Jeżeli naprawdę chcesz dziecka, poświecić się mu i je wychować to my uważamy, że warto...

A wszystkim piszącym, że dziecko to darmozjad, koszt, zmarnowany czas.
Cóż...
Pamiętajmy, że nawet najmniejsze dziecko to odbicie tych, którzy je wychowują. Dzieci nie rodzą się złe i denerwujące...

Pozdrawiam wszystkich młodych (i nie tylko) rodziców :)
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0

Oj młody tato...ciesze sie waszym szczęściem, zwlaszcza ze wiele przeszliscie, wszystko fajnie, ale na końcu bardzo brzydko napisałeś i sprawiles przykrość wielu rodzicom. Trafiło wam sie spokojne dziecko, tj wygraliscie na tej bajtlowej loterii, i proszę nie twierdz ze dzieci są odzwierciedleniem rodziców czy opiekunów, bo wielu spokojnym, kochającym i oodanym rodzicielsko parom po prostu trafia sie wymagające, placzliwe, marudne, agresywne dziecko. Pomimo tulenia, kochania, wycieczek, zabawek, piosenek, braku telewizora i rozpraszaczy, pomimo terapii, a wszystkiego, i tak jest źle. Dzieci mają różne temperamenty. To że wasze przesypia w tym wieku noce to ewenement, nic dziwnego ze sie sie rozpisujesz po internetach jakie to radosne jest rodzicielstwo :D ciążę mialam identycznie powiklaną, jakbym o sobie czytała wiec współczuję, a widac w nagrodę za lata trudów los obdarzył was łagodnym dzieckiem. Cieszcie sie z tego, ale nie bądźcie tą parą ktora rozpowiada ze rodzicielstwo jest spoko bo wasz maluch od 4 mca śpi. Wiekszosc normalnych fajnych rodziców męczy sie i z trzy lata!! ;)
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

To ja Ci powiem, że ciąże (obie) wspominam bardzo dobrze. Włosy i cera - idealne, przez całą ciążę, żadnych mdłości czy podobnych dolegliwości, a wiercenie się i kopniaki 'od środka' - bardzo fajne uczucie. No, pod sam koniec trochę nogi puchły. A dzieci to w sumie nigdy jakoś mnie nie interesowały, do momentu, gdy pojawiło się moje własne (34.5 lat miałam). Nic nie jest w stanie zastąpić małych rączek obejmujących za szyję i wtulającego się ufnie ciałka. Albo rozkosznie słodkiego uśmiechu. Fakt, że oboje dzieci wylosowały mi się bezkolkowe i płaczące jak głodne albo zmęczone. Gdyby nie to, jak państwo jest rujnowane (zakaz aborcji w przypadku wad genetycznych, coraz większe podatki, inflacja) to pewnie bym myślała o trzecim.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dla mnie obie ciąże to był wspaniały czas. Więc bywa różnie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad urodzeniem dziecka, więc chciałem zapytać. Właśnie skończyłam 31 lat i gdy zamyka się okno na założenie rodziny, coraz bardziej się tym niepokoję.

Panie (zwłaszcza te z karierą), czy powiedziałybyście, że warto było podjąć decyzję o posiadaniu dzieci? Czy wychowywanie dzieci jest tak nieszczęśliwe, jak wielu się wydaje? Czy to jest tak niesamowite, jak inni to zapowiadają? Gdybyś miał okazję to zrobić od nowa, czy wybrałbyś inaczej?

Zapytałem kilku przyjaciół, którzy są świeżo upieczonymi rodzicami, o to, jak to jest, i nigdy nie wydają się z tego powodu zadowoleni, jeden nawet powiedział, że są jeden i zrobione. Czy ludzie romantyzują ideę posiadania dzieci, ale tak naprawdę nie zdają sobie sprawy, jak miażdżą duszę po ich narodzinach?

Chyba właśnie tego się boję - żałuję.

W każdym razie czekam na twoje myśli. https://xender.vip/
skomentujpopieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 5 https://nox.tips/

i agree
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Czy warto mieć dzieci? Jak chciałbym myśleć, że warto się starać. Sam jestem bardzo agresywny i wytrzymuję, kiedy brakuje mi możliwości radzenia sobie z MOIMI sprawami i celami. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że są one czymś w rodzaju trzeciego związku z dziećmi. To jest lokalne stowarzyszenie ping-pongowe. Młodzież to klasa mistrzów. W mojej codziennej egzystencji nie było bardziej znaczących minut niż te z młodzieżą. W każdym razie, kiedy grałem w teatrze lub kończyłem projekty za bardzo dużo euro. W każdym razie badania to potwierdzają wraz z młodzieżą, błogość i ukojenie zanikają, a ciężar ciała wzrasta. To dwie zupełnie różne klasy, obydwie istotne w życiu codziennym.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Odpowiedź zależy od okoliczności.
Jeśli ma się pomoc w partnerze, rodzicach, ma się jako takie pieniądze, a dziecko jest zdrowe i w miarę "normalne", to posiadanie dziecka nie wydaje się aż taką męczarnią. Odejmij jakikolwiek z tych elementów i poziom trudności wzrasta wykładniczo.

Po drugie, ludzie młodzi są bardziej elastyczni. Po 30stce jest trudniej dlatego, że ma się więcej przyzwyczajeń z których trudniej zrezygnować. A tu kawa zimna, a tu rzeczy brudne, a tu nie ma czasu na ulubiony serial czy jogę, a tu higiena snu przestała istnieć, plecy bardziej bolą... Mało który 20-latek ma aż tyle małych przyjemności i nawyków.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zgadza się !
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zgadza się !
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Bardzo poważna decyzja i trzeba głęboko ją przemyśleć. Dzieci zmieniają całe dotychczasowe życie. Nie ma już JA/MY tylko jest ONE/ONO/ONA. Bo one się stają najważniejsze. Bo zostać rodzicem każdy może, ale zostać Rodzicem pełną gębą już niestety nie. Dzieciom trzeba poświęcić niemal cały swój czas, a jego resztka idzie na obowiązki domowe. Ja od razu po macierzyńskich wracałam do pracy, a dzieci do zlobka. Bo uważam, że to jest dobre i dla dziecka i dla rodziców. Czyli zabierają czas, pieniądze, czasami wygląd, siłę i energię. Ale potem przyjdzie do Ciebie taki mały szkrab i powie, że Cię bardzo mocno Kocha. Jak odbierasz z przedszkola/zlobka to na Twój widok leci i nie patrzy na nic innego. Jest dużo łez i tych rozpaczy i tych z radości. Nie da się odpowiedzieć na pytanie czy warto. Dla każdego szczęściem jest co innego. Dlatego trzeba to bardzo dobrze prześleć, aby nie zrobić sobie i przede wszystkim dzieciom krzywdy na całe życie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na pewno posiadanie dzieci jest dla osób, które na pewno tego chcą... sama się chyba nie zdecyduję, nie chce się wyżywać na malenstwie, że nie jestem w stanie spać po 3 godziny... ale to wszystko zależy od sytuacji życiowej i ogólnego poczucia stabilności:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Mam trójkę i jestem spełniona. Uwielbiam je, dają mi szczęście. Czuję się lepiej zorganizowana, zwłaszcza po trzecim porodzie. Miałam etap w życiu kiedy nie chciałam mieć dzieci, ale dojrzałam do tego. Tak jak tu ktoś napisał, nie można być egoistą. Decydując się na dzieci, stawiasz ich dobro nad swoje, dajesz mu miłość, czas, zrozumienie... Chociaż to nie znaczy, że nie ma czasu na samorozwój :) na studia poszłam dopiero gdy pojawiła się w domu pociecha, wtedy też zaczęłam trenować. Odpowiadając na Twoje pytanie czy wychowanie dzieci jest przyjemne: bywają trudne momenty, ale uśmiech dziecka, przytulenie, słowa "mamo kocham Cię" wynagradzają wszystko. Żeby nie było, że moje życie jest takie idealne :) nie raz byłam zmęczona i miałam wszystkiego dość, dzieci potrafią czasem dać w kość. Myślę, że obawy masz dlatego, że podchodzisz do tego poważnie, rozsądnie. Dorosły człowiek tak robi, to świadczy o tym, że jesteś gotowa :) pozdrawiam
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Nie da sie odpowiedzieć na takie pytanie. Za dużo niewiadomych, za dużo rzeczy na jakie nie masz wpływu.
Jaki styl życia masz na myśli? Znam takich co lubili podrożować i teraz z dziećmi malymi nadal dużo podrożują. Ale mozesz mieć kupione bilety lotnicze, wszystko ogarnięte a tu dziecko dostaje gorączki i nici z wyjazdu. Albo jedziesz gdzieś i chcesz zwiedzać, a jedenastolatka woli lezeć na basenie. Jak bardzo jesteś elastyczna? Jak bardzo lubisz porzadek ? Jaką masz pracę, podejście do pracy? Znam osoby które nadal robią karierę przy dzieciach, sle czasem coś za coś, nie zawsze można mieć wszystko, nie starcza czasu ani siły. Jakie masz zasoby w sobie i wokół (pieniadze, rodzinę ktora zajmie się dzieckiem, pomoże posprzątać, podrzuci obiad, pozwoli ci się zdrzemnąć lub iść samej na basen)? Jest taki stereotyp z ziarnem prawdy ze mama zawsze pije zimną kawę... i nawet w łaziece nie jest nigdy sama....Jakie masz deficyty, choćby nieprzepracowane sprawy z dzieciństwa, które przy dziecku wyjdą? Najważniejsze : nie wiadomo jakie dziecko ci sie urodzi. Może chore, nie mówię tu o tak oczywistych niepełnosprawnościach jak zespół Downa itp ale widzę po otoczeniu że kolki mogą sprawić że przez kilka mcy nie bedzuesz spała prawie w ogóle. Niemowlak może być nieodkładalny a karmienie piersią bolesne. Może trafić ci się autystyk, high need baby, zaburzenia integracji sensorycznej, wybiórczość pokarmowa itp i już rodzicielstwo staje się trudne. Trudniejsze. Może marzyć podswiadomie o córce, a trafi się chlopczyk. Albo bliżniaki, to też wyzwanie. Wcześniak- masa stresu, masa pracy, masa lekarzy, masa kasy. Dziecko bedzie miało własny charakter, własny temperament z którym bedzue ci po drodze lub nie. Moze być nadpobudliwe lub wycofane, wrażliwe i nieśmiałe. Trafisz do świata w którym ludzie będą nonstop komentowali twoje rodzicielskie wybory (karmisz piersią czy nie? Dlaczego nie zalożylasz czapeczki, przewieje ją? Spać razem czy osobno? Blw czy nie? Bajki czy szlaban na bajki do 3 roku życia? ) Czy potrafisz wybrać swoją drogę sluchać własnej intuicji wierzyć we własne decyzje? Czy masz instynkt macierzynski? Ja mam dwójkę, bardzo kocham, są cudowne. Nie wyobrażam sobie życia bez nich.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy posiadanie dzieci jest warte zmiany stylu życia? Czy wychowywanie dzieci jest przyjemne?

Podsumowując: dzieci bardzo dużo zabierają i bardzo dużo dają. Jaki bedzie bilans, zależy po części od Ciebie, po części nie masz na to żadnego wplywu. Na pewno będą ciężkie chwilę i momentu zmęczenia czy braku czasu, ale jeśli chcesz, zawsze znajdziesz w rodzicielstwie coś pozytywnego. I na pewno coś cię zaskoczy, nie da sie wszystkiego zaplanować i mieć pod kontrolą. Jeśli nie jesteś gotów nie wchodź w to, szkoda dziecka i Ciebie. Jeśli jesteś gotów, dacie sobie tak naprawdę radę ze wszystkim. No i oczywiście może być tak, ze sie zdecydujesz a tu się okaże że nie możesz zajść w ciążę. Albo odwrotnie, nie bedziesz chcieć a tu wpadka.....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pochodzę z rodziny wielodzietnej i zawsze marzyłam o swojej 3. Mam jedno. Praktycznie cała ciąża spędzona w szpitalu, syn urodził się jako wcześniak z niepełnosprawnością, którą można leczyć, więc od urodzenia bujamy się po szpitalach i rehabilitacjach. Teraz ma 13 lat. Czy było ciężko? Bardzo. Czy były chwile, w których żałowałam tej sytuacji? Niejedna. Co czułam, gdy wyjechał na kolonie na 2 tygodnie? Dumę i niesamowitą tęsknotę. Nie napiszę Ci, co masz robić. Ale nie oszukujmy się, pierwsze lata mogą być trudne. Ja z perspektywy czasu nie żałuję. Trochę tylko mi tęskno do pozostałej dwójki, ale nie umiałabym zostawić dziecka w domu by z drugim siedzieć w szpitalu na kolejnej z rzędu rehabilitacji.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Te uczucia wystarczą, by zostać rodzicami i wychowywać dzieci.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Chociaż płodność kobiety spada wraz z wiekiem, nie wszyscy są tacy sami. Chociaż prawdą jest, że prawdopodobieństwo posiadania dzieci przez kobietę zmniejsza się wraz z upływem czasu, nie u wszystkich rozwijają się zaburzenia płodności w krótkim okresie czasu po 30 roku życia..
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

W rzeczywistości zależy to wyłącznie od jednostki i nie jest tak, że wszystkie kobiety nie mogą mieć dzieci po 30.... W rzeczywistości jestem otoczony przez matki, które są dumne ze swoich dzieci, ale cierpliwość, jakiej wymaga wychowanie dziecka, jest horrendalna .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Chciałbym Wam polecić stronę, na której znajdziecie ofertę firmy, ktora dostarcza rozwiązania z zakresu dbania o sen dziecka, w tym np. otulacz przejściowy . Jeżeli jesteście zainteresowani ich ofertą, to wszelkie informacje znajdziecie na stronie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Cześć,

Twoje pytanie jest bardzo istotne, a decyzja o posiadaniu dzieci jest jedną z najważniejszych w życiu. Nie ma jednej "poprawnej" odpowiedzi na to pytanie, ponieważ to indywidualna decyzja, która zależy od twoich osobistych wartości, priorytetów i sytuacji życiowej.

Warto pamiętać, że każdy doświadcza rodzicielstwa inaczej. Dla niektórych ludzi jest to ogromne źródło radości i spełnienia, podczas gdy inni mogą napotkać na trudności i wyzwania. Wychowanie dzieci może być niesamowicie satysfakcjonujące, ale również wymaga poświęceń, cierpliwości i zaangażowania.

Jeśli masz obawy i wątpliwości, ważne jest, abyś przemyślała swoje uczucia i rozmawiała o nich z partnerem. Możesz także poszukać wsparcia u psychologa lub terapeuty, którzy pomogą ci zrozumieć swoje potrzeby i cele życiowe.

Nie należy sugerować się tylko opiniami innych osób, nawet jeśli są to przyjaciele. Każda rodzina jest inna, i to, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie musi działać dla ciebie. To, czy warto mieć dzieci, to decyzja, którą powinnaś podjąć na podstawie swoich własnych przemyśleń i uczuć.

Pamiętaj, że nie ma jednej ścieżki do szczęścia, i to, co jest dla ciebie ważne, może być zupełnie inne niż dla innych. Nie ma też możliwości cofnięcia się w czasie i dokonania innej decyzji, dlatego warto podejść do tego tematu z rozwagą i szczerą rozmową z partnerem.

Trzymaj się i życzę ci mądrych decyzji, które będą dla ciebie satysfakcjonujące.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

Co jedzą wasze 1,5 roczne dzieci? (36 odpowiedzi)

Ciekawi mnie co jedzą wasze 1,5 roczne dzieci, mój synuś je tylko to co mu smakuje i co zna,...

Zapchany nos, zatoki?? 3 latek, co do inhalacji?? (74 odpowiedzi)

Witajcie. Moja córka (3l) ma od tygodnia "zawalony" nos, może zatoki nie wiem. Chcę "poruszyć"...

dobry prawnik- prawo rodzinne. Kogo polecacie? (17 odpowiedzi)

sprawa jest dosyć skomplikowana, szukam dobrego prawnika który zajmuje się ustalaniem ojcostwa....