Czy slub cywilny to wogole slub???

Przeciez tam nikt nic nikomu nie slubuje!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 5

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Kolejne debilki na rozmowie z debilem , ze zniewieściałym , chodzącym kompleksem.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

z piotruskiem to jałowy temat. ja mam cywilny, mialam wesele bylo super i tez uwazam ze kazdy slub jest wazny
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

co za bzdury. Jestem osobą niewierzącą i nigdy nie wezmę ślubu kościelnego. Co z tego że cywilny nie odbywa się w jakiejś świątyni czy gdziekolwiek indziej? dla mnie ślub cywilny jest bardzo ważny i nie odczuwam potrzeby przysięgania przed całym światem aby udowodnić jak wielka jest moja miłość. Tylko mój przyszły mąż wie jak bardzo go kocham i tylko to jest istotne. To zwykłe lekceważenie osób niewierzących, jakby ich miłość miała być mniej wartościowa?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Beatka - ale po kościelnym, cieżko jest wziąść ślub ponownie. Dlatego Twoi rodzice mają tylko cywilny, choć byc może chcieli też kościelny, ale to sytuacja ich do tego zmusiła.
Zamiast słowo slub by tu pasowało okreslenie "zawarcie związku małżeńskiego", czyli sformalizowanie wobec państwa konkubinatu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

a ja jak bylam mniejsza i bywalam na slubach cywilnych zawsze chcialam taki wziasc i chociaz teraz tez moglam, to jednak konkordatowy slub troche skraca tę calą bieganinę pomiedzy urzędami a kosciolem.

a jesli ktos bierze sam cywilny bo nie chce lub nie uznaje koscielnego- jego sprawa:) kazdy robi to na co ma ochotę :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Byłam niedawno na ślubie cywilnym. Dla mnie osobiście to mało uroczyste i takie jakieś "suche". Młodzi nie przysięgali sobie, tylko jakiejś urzędniczce. A wlaściwie nie przysięgali a oświadczali.
Ale widziałam, że Panna młoda była bardzo zdenerwowana, więc dla nich na pewno to było przeżycie.
Taki ślub jest ważny, ale zależy dla kogo.
Każdy postrzega to inaczej. Ja np. nie chciałabym mieć tylko cywilnego. Bo oświadczyć mogę....hmmm....oświadczam codziennie mojemu J., że zrobie wszystko zeby był szczęsliwy :P
Ale dla niektórych taki ślub ma taki sam wymiar co kościelny.
Ja z punktu widzenia gościa się nie wzruszylam :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

jacy ludzie, taki ślub. Ktoś może też traktować koscielny jak coś co tak w zasadzie niezobowiązujego, bardziej dla tego że ładnie wygląda , kościół traktując jak tradycję nie sakrament, takich jest sporo.Poza tym przecież ludzie się też rozchodzą mimo ślubu koscielnego. Nic nie da gwarancji na długi związek ani taki ani taki ślub po prostu życie weryfikuje. Jakbym nie mogła wziąć z jakiś powodów koscielnego to bym wzięła cywilny i traktowala go równie poważnie jak kościelny.Moi rodzice mają tylko cywilny (taty to drugie małzeństwo dlatego) i raczej nie traktują swojego małżeństwa jak nieprawdziwe. Są 37 lat po ślubie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Piszę co myśli większość, a ta ma ślub kościelny. Pamietaj, że kiedyś nie bylo ślubów cywilnych :D Wprowadzono je na zasadzie jak dziś związki partnerskie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Zgodnie z podpisaną w 1993, a ratyfikowaną w 1998 roku pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską umową konkordatową wszystkie osoby wyznania rzymsko-katolickiego mają możliwość zawarcia jednego ślubu tzw. konkordatowego, który uznaje zarówno Kościół jak i polskie prawo. Młoda Para nie musi więc zawierać oddzielnie ślubu cywilnego i kościelnego. Nie jest konieczna rezerwacja terminu w Urzędzie Stanu Cywilnego czy zakup dodatkowej sukienki i garnituru stąd też większość Młodych decyduje się na taki ślub. Nie oznacza to, iż nie zdarzają się przypadki zawierania osobnego ślubu cywilnego i kościelnego (np. gdy Młodzi chcą przeżyć dwie uroczystości) lub zawierania tylko ślubu cywilnego (np. kwestie przekonan. Slub, obojetnie jaki to tylko czysta formalnosc.Jezeli ktos naprawde sie kocha i chce spedzic ze soba reszte zycia to kleknie sobie na dywaniku w domu i podpisze swoja wlasna umowe - miedzy soba.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

ooo, cholipa to juz jestesmy dwie...ide spalic moja suknie i ubire sie w getry i sweter :)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Jezeli baba bedzie chciala kopnac w d... takiego inteligenta jak ty to zrobi to bez roznicy czy macie slub koscielny czy cywilny.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

czytaj co napisałam a nie wałkuj dalej na ślepo swojej ideologii ślubnej
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Dlatego sporo młodych ludzi traktuje ślub cywilny jako podpisanie papierka i zysk z tego to tylko ewentualnie ulgi podatkowe.
A skoro państwo dopuszcza rozwody, to bardzo dużo ludzi po slubie cywilnym z tego korzysta.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

co za bzdura, uważać że ślub cywilny to nie "ślub" tylko ze względu na słowa przysięgi. Dla ateistów ślub cywilny jest bardzo ważnym wydarzeniem, tu nie chodzi o przysięgę ale podejście do ślubu, chodzi o kwestię czy traktujemy ślub poważnie czy nie. Ślub cywilny nie jest byle jakim ślubem, to legalizacja związku. Jeśli ktoś nie traktuje ślubu poważnie a go bierze byle brać to i tak się rozejdzie prędzej czy później. Inny pomimo, że przysięga o tym nie mówi będzie traktował cywilny jak coś nierozerwalnego bo to ślub. Kwestia indywidualnego podejścia. Osobiście nie będę brała ślubu kościelnego a cywilny traktuję jako coś najważniejszego w moim dotychczasowym życiu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

No właśnie, paranoja, i okazuje się że nie było konsumpcji w noc
poślubną ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

No masz racje, tak to dokladnie się nazywa ;) i tez w sumie w ostatnich latach jest nawał takich wniosków przy kurii...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

O kurcze zaraz będą tutaj Biblię głosić....spadam!!!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Emenems- ja nie widzę tu żadanej sprzeczności ani hipokryzji :)

Nie wiem, może kiedyś była jakaś straszna nagonka na małżeństwa niesakramentalne, ale teraz ja takiej nie widzę... są wręcz duszpaszterstwa dla małżeństw niesakramentalnych, wiec nie sa oni odrzuceni... Jeżeli ktoś jest wierzący a mimo to wybiera związek niesakramentalny to zdaje sobie sprawę z tego, co robi i musi przyjąć konsekwencje swojej decyzji.
Tak zwane uniwersalne wartości nie sprawiają, że mozna sobie od razu rościć prawo do nazywania się katolikiem.

Gwoli ścisłości: tez nie ma czegoś takiego jak unieważnienie małżeństwa:) Jest stwierdzenie nieważności małżeństwa:) Jeśli już się czepiamy:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Olesia, może oparli się na tym:)
"Kan. 1071 -
§ 1. Poza wypadkiem konieczności, nie można bez zezwolenia ordynariusza miejsca asystować przy:
2) małżeństwie, które nie może być uznane lub zawarte według prawa państwowego; "

Czyli uznali to za konieczność i zdobyli zgodę biskupa:)
Ale to nie jest standard:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Uwielbiam takich ludzi jak Sun :D
A w którym miejscu w Piśmie świętym znalazłeś (aś), że to ma być Urząd?
Bo chyba mam inne Pismo Święte na półce:D :D :D

Nie masz pojęcia o czym mówisz, a udajesz mądrego :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

Zaproszenia ślubne - gdzie najlepiej kupić? (135 odpowiedzi)

Gdzie najlepiej kupić zaproszenia w okolicy Trójmiasta?

Piling do ciała który zdziała cuda-jaki polecacie? (25 odpowiedzi)

Chciałabym wygłacic skóte na rekach mam lekko zrogowaciały naskórek zawsze pomagało słonce lub...

Łazienka (44 odpowiedzi)

Dziewczyny jestem na etapie kupna kafli do lazienki ale nie wiem na jakie sie zdecydowac. Prosze...