Czy slub cywilny to wogole slub???

Przeciez tam nikt nic nikomu nie slubuje!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 5

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

kompletnie bez sensu ta cała dyskusja to jak porównywanie pingwina do żyrafy, ale i tak się ubawiłam :))))
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

W norwegii to nawet misie polarne dostają zapomogę ;) Taaak
tam jest dobrze ;)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Będzie, ale pewnie nie takie wystawne jak za pieniądze zarobione w Norwegii ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

A będzie wesele? ;) To ja przyjdę ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

można, oczywiscie, ale o ile się nie mylę wiecej z tym zachodu.. l
on wdowiec, ona wdowa, na ostatnie lata życia złaczą swoje serca, przysięgą, nie umową ;]
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Sun - jest juz napisane w 10 przykazaniach: nie cudzołóż i nie
pożądaj żony bliźniego swego.

Olesia - to można załatwić intercyzą o rozdzielności majątkowej przed słubem, a nie tak kombinować :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

mozna brać ślub tylko kościelny bez cywilnego, znajomi starsi państwo biorą taki ślub za miesiąc, po to aby uniknąć podziału majątku pomiedzy ich dorosłymi juz dziećmi. tak wiec jest to mozliwe.
A M&M's... szkoda gadać. jestes chyba nawiedzona, siedzisz całą dobę na forum i żadnego posta nie pozostawiasz bez odpowiedzi... widać, że bardzo się przejmujesz tym co tutaj obcy ludzie o tobie/ do ciebie piszą. Przepraszam, nie obcy, dzielisz sie z nami swoimi problemami, wiec jestesmy przyjaciółmi! wiec o jakimi jadzie mówisz?
i jeszcze jedna rada.... nie oceniaj innych swoja miarą, bo moze sie okazac, ze twoja jest za krotka.....
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

jasne :-)

zadaje pytanie ponownie gdzie jest to napisane w Biblii?

Podajesz jedynie prawo kodeksu kanonicznego KK utworzonego przez człowieka a nie Boga.
Oba teksty nie mają potwierdzenia w Biblii.

wierzysz to co napisał kosciół a nie w to co napisał Bóg . Wiem zgodnie z prawem RP jak i Koscioła nie jest to związek . Ale czy dla Boga ważne jest to co jest napisane na papierku czy to co czuja dwie osoby do siebie ??
skoro kochamy kogoś i to jest ta prawdziwa miłość uczucie to ważniejsze jest to co widzi Bóg czy to co powie pośrednik ksiądz?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

O tu możecie porównać obie wersje ceremoni:
1) w Kościele:

"Ja (imię Panny Młodej) biorę sobie Ciebie (imię Pana Młodego) za męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci."

2) w urzędzie
"Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe."

Jak widać w kościele jest przysięga, a w urzędzie tylko oświadczenie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Bo ksiądz nie udziela ślubu tylko potwierdza przysięge.
Zadawaj pytania, ale wcześniej się doucz.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

albo w którym miejscu w PŚ jest napisane ,że ksiądz sługa Boży udziela ślubu ? :-)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

abstrahując od tego co piszecie, pokażcie mi w Biblii gdzie jest napisane ,że jedynie ważny jest ślub w Kościele Katolickim. W Biblii wyraźnie jest napisane ,że ma być to Urząd ,nigdzie nie jest napisane ,że to kościół.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

O qrcze, co to się porobiło. Wchodzę i przypadkiem widzę jakiegoś
starego posta i dowiaduję się że mam wroga, a jednocześnie mam
kandydować na prezydenta ;)) haha
Co do prezydentury to dodam, że po paru dniach bym zginął
w zamachu, bo ludzi nieprzekupnych się eliminuje :) Więc
pozwolicie, że zrezugnuję z tego zaszczytu :)

A co do tematu. Sam ślub kościelny czy dowolnej innej wiary
zakłada nienaruszalność małżeństwa i rodziny. Slowo "przysięgam"
jest sprawą honorową (tak jak dług karciany) i do czegoś
zobowiązuje. W ślubie cywilnym nie ma dozgonnej przysięgi,
a jest tylko formuła, że "wydaje mi się że cie kocham i przez
jakis czas będziemy razem w obliczu urzędników i panstwa Polskiego.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

no widzisz, ja powiem wiecej, gorzej juz byc nie moze jak jest :D
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

patrząc na polityków to niekoniecznie mają dobrych doradców jeśli chodzi o image;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

ej, to ja w takim razie chce byc rzecznikiem rządu-troche popierniczyc przed kamera a przynajmniej mozna ladnie sie ubrac i czesto chodzic do fryzjera :D
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

Po co w ogóle ślub???

Stać Was na rozwód?Mnie nie....hehehe:)

Pozdrawiam wszystkich którzy biorą i nie biorą ślub,oraz tych co tak dają się wkręcać P.

Swoją drogą, Piotrusiek jestes showmanem tego forum,a fakt że drażnisz ludzi to znak,że jesteś "jakiś",niestety taka jest prawda,najpierw odpowiadacie na posty P,a potem się z nim kłócicie,a on siedzie przed laptopem i miche jarzy,ludzie więcej luzu,mniej złości,pokonwersujcie z P robiąc z tej konwersacji rozmowę z podtekstem dowcipu,po co się spinać i denerwować he?

Piotrsiek jak to bym Cię widziała jako prezydent RP,moze wtedy pal licho,że zdjęcia ślubne byłyby tanie,ślubu brać nie zamierzam,a jak mi się odmieni to mi ciocia z Ameryki kilka fotek cyknie,ale może podatki by były mniejsze i,żeby trawke można było po legalu palić,to co startujesz w przyszłych wyborach?

1 głos już masz,choć przedstawię teraz antyobywatelską postawę,nie głosuję w ogółe,bo...proste-nie ma na kogo i widzisz P,przekonałes mnie do siebie tak skutecznie,ze bym na Ciebie zagłosowała.Kurcze,kto by pomysłał.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

ja moge zrozumiec ze ludzie mający slub cywilny dlatego, ze jedna z osob jest po rozwodzie, i nie ma uniewaznienia slubu koscielnego (błednie nazywany rozwodem koscielnym) ze są wierzący i chcę ochrzcic dzieci i wychowac w wierze katolickiej-powody rozumiem i kościół powinien wyjsc na przeciw takim ludzim, bo jezeli ktos jest po jednym rozwodzie a drugie malzenstwo trwa 20 lat to chyba cos to oznacza.Bog z natury stworzył nas neidoskonalymi, z ógry zakłdając ze ludzie popelnia jakies błedy-a kosciół nie moze jakos tego przyjac, ze mozna zyc w zwiazku niesakramentalnym(nie z wyboru-tylko z wyboru kosciola) i byc wierzacym
Ale nie rozumiem ludTacy ludzie na pewno maja wiele innnych wartosci, tak zwane uniwersalne wartosci, które mogą z dumą swoim dzieciom przkazac, wychowac ich na dorych ludzi a chrzest do nieczgo nei jest potrzebny. Zawsze mozna dziecko ochrzcic jak jest dorosłe, samo moze przystąpic, jak u prostestantów-swiadoma decyzja
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

z tego co mi mama mówiła, to był problem z ochrzczeniem mnie i siostry, a na lekcjach religii pamiętam taką wredną siostre, która mówiła do mnie wielmożna panno i wyraźnie mnie nie lubiła chyba z tego powodu,że rodzice bez ślubu kościelnego. Ja bylam dzieckiem to nie rozumialam wtedy tego. Wtedy jeszcze religia bywała przy kosciele, potem na szczęście przeniśli do szkoły to jakoś nie było takich akcji
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Czy slub cywilny to wogole slub???

no pewnie tak bylo jak piszesz, ale to nie dziwne??
małzenstwa cywilne sa tak negowane przez kosciół, jest straszna nagona na małzenstwa niesakramentalne a tu prosze-troche hiopkryzja ze strony kosciola....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Inne tematy z forum

ile planujecie wydać na ślub i wesele? (213 odpowiedzi)

znalazłam na forum podobny wątek, jednak tam dziewczyny wypisywały tylko kwoty, a nie o to mi...

Zaproszenia ślubne - gdzie najlepiej kupić? (135 odpowiedzi)

Gdzie najlepiej kupić zaproszenia w okolicy Trójmiasta?

DJ ARO (Arek Waśko) Zna ktoś? Proszę o opinie. (84 odpowiedzi)

Czy słyszał ktoś jak gra ten dj? Może jakieś opinie?