Domek Holenderski na działce budowlanej

Witam.

Pytań mam kilka.

Chcę kupić domek Holenderski postawić go na działce. Działkę chcę kupić na własność,
wiem że to kosztuje sporo w porównaniu z innymi działkami ale taką chcę.
Mianowicie: (działka budowlana z mediami) czyli (prąd, woda, kanalizacja) przeważnie
jest napisane od strony sprzedającego, że ((media w drodze)), (prąd, woda, kanalizacja) co to oznacza?
To, że są gdzieś dalej od tej działki media i muszę dodatkowo płacić aby dociągnąć do mojej przyszłej działki budowlanej.

Czytałem dużo na temat Holenderek wiem że muszę zgłosić jej pobyt bo to nie przyczepa itd.
Piszą ludzie różnie ale wyczytałem że do 120dni należy mieć zgłoszoną Holenderkę a po tym czasie należy: albo rozebrać lub przewieźć
na inną działkę a jak nie to są wysokie kary. Kary od 35tyś do 60tyś. MASAKRA

Ja chcę na lata postawić. Więc podobno potrzebne jest pozwolenie na budowę.
Dodam że na działce jest wymóg dachu a mianowicie działka ma mieć według tam jakichś norm dach spadzisty od 35 do 45 stopni a Holenderka ma prawie
dach prosty ale jest coś o kondygnacjach a to jest parterówka i jeszcze coś piszą że wysokość kondygnacji nie przekracza 240cm a Holenderka
podobno przeważnie ma 210cm.

W uproszczeniu napiszę jaki mam zamiar, działka budowlana około 8arów, chcę ją ogrodzić, postawić domek Holenderski 11.5m/3m czyli około 35m kwadratowych,
nad tym domkiem zadaszenie drewniane pokryte od góry aby w domku nie było duszno latem blacho dachówką (taras),
garaż blaszany w jakiejś odległości od domku na narzędzia wymiary około 4m/6m.

Wspomnę że to ma być na Mazurach a korzystać w sumie będziemy w okresie letnim. Zamierzam na takiej działce być od maja do września.
Przypuszczam ,że sąsiadom to na rękę bo w innych miesiącach nie przeszkadzam w życiu.

W okolicy tej działki znajdują się domy w sumie do około. Punkt jest fajny bo jezioro w granicy 3km a Holenderka bezpieczna zimą w końcu są jacyś sąsiedzi
co raczej zgłoszą gdy coś nie tak widzą na działce np. wyjący alarm.

Pytania następujące od początku proszę o proste odpowiedzi:

1. Czy to możliwe?
2. Koszta przyłączy: prąd, woda, kanalizacja.
3. Ile około czasu zajmują przyłącza. (miesiące czy lata na takiej działce)
4. Wymogi uziemienia może są?
5. Od strony sprzedającego jest napisane że ((media w drodze)), (prąd, woda, kanalizacja) co to oznacza?
6. W jakiej odległości musi się znajdować domek Holenderski od ogrodzenia?
7. Domek ma 35m kwadratowych czy można dostawić zadaszenie z gankiem (wiata) dodatkowo np. wypuścić 2m od strony wejścia do domku.
8. Jakie pozwolenia muszę mieć i gdzie z nimi się udać?
9. Jeżeli jest pozwolenie na budowę czy muszę robić fundament bo dla mnie to nie potrzebne pod taki domek.
10. Może jakieś pytania dodatkowe są w tej sprawie?
Za błędy jakiekolwiek sorki.
Z góry dzięki za odpowiedzi.
mój e-mail szelesto5@wp.pl
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Do 35m² nie musisz mieć pozwolenia na budowę, ale wystarczy zgłoszenie.
Określenie "media w drodze" najprawdopodobniej ma sens dosłowny, czyli drogą przylegającą do działki biegnie kanaliza, woda i linia energetyczna. Znaczenie "w trakcie załatwiania" raczej nie ma tu zastosowania, ale upewnij się u sprzedającego.
Poproś o nr działki (albo podjedź i sprawdź dokładną lokalizację np. w stosunku do okolicznych domów czy gps-em a potem wyszukaj nr działki na geoportalu). Mając nr działki, podjedź do Urzędu Gminy i poproś o warunki zabudowy dla tej właśnie działki.
Może dadzą, może nie. Od wejścia się przekonasz, jak będzie wyglądała dalsza współpraca z urzędasami. Jeśli sam się nie czujesz na siłach, weź ze sobą kogoś z dobrymi zdolnościami interpersonalnymi ;)
O tym, czy będziesz robił fundament, zadecydują warunki gruntowe. Warto, abyś zrobił wizję lokalną z kimś kumatym w branży.
Może to być tylko opaska a może płyta. Z pewnością, jeśli chcesz mieć spokój na lata, postawienie "holendra" na paru bloczkach za dobrym rozwiązaniem nie jest.
Jesli spełnisz warunki zabudowy, to urzędasów nie interesuje, że to holender. Jak dorobisz dach o wymaganym spadku i elewację, jakiej wymagają, powinni łyknąć.
Na przyłącza mediów troszkę się wykosztujesz i troszkę poczekasz. Każde załatwiasz indywidualnie z dostawcą, choć oczywiście koszty projektu i wykonania poniesiesz Ty ;) Ale w parę miesięcy powinieneś się z tym uwinąć - i papierowo i technicznie.
W warunkach zabudowy powinno być określone, jakie odległości od granicy działki musisz zachować. Jesli nie, to obowiązuje prawo budowlane.
Z tarasem i garażem na razie się wstrzymaj. Załatw najpierw najważniejsze.
Przede wszystkim: przyłącze prądu (na razie może być prąd budowlany) - chyba, że masz własny agregat (lub ekipy, które będą wykonywac robotę go mają).
I nie zapomnij, w pierwszej kolejności, załatwić umowę na toi-toi'a :D
Na czas robót możesz postawić na bloczkach kontener lub garaż-blaszak. Ino go zakotwij, zeby niespodzianek nie było :) na magazyn gratów. Potem go znikniesz. Tu bym się w żadne zgłoszenia nie bawił.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

I jeszcze: nie kupuj czegoś, co jest zarejestrowane w Polsce jako przyczepa, bo możesz mieć problem z pozbyciem się "bąbla".
Metody są w zasadzie dwie, obie niezgodne z prawem :D
Załatwiasz lipną kasację, albo zgłaszasz kradzież. Tylko w tych przypadkach dasz radę ją wyrejestrować.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Domki holenderskie podlegają pod prawo budowlane. Polecam zapoznać się z ciekawym artykułem w tym temacie https://smart-mod.pl/domki-holenderskie/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dzieki za odpowiedzi i porady myslalem ze juz nikt nie odpisze na pytania. Jeszcze raz dzieki.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

oplaca sie taki domek kupowac na wlasnosc???
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

Za ile można urządzić 50m mieszkanie? (181 odpowiedzi)

Jak w tytule, niedługo będziemy urządzać 50m mieszkanie, mamy mało środków i niestety musimy to...

Jaka podłoga do mieszkania? (43 odpowiedzi)

Kupiliśmy mieszkanie w stanie deweloperskim. Zastanawiamy się jaką podłogę wybrać. Opcji jest...

Jakie dzrwi, aby rozwiązać problem hałasu z klatki? (3 odpowiedzi)

jak w temacie, mieszkanie w bloku na gdańskiej żabiance, problemem są głośne klatki i głośno...