Fuga epoksydowa - problemy

Dwa lata temu położyłem fugę epoksydową na blatach kuchennych.
https://forum.trojmiasto.pl/Fuga-epoksydowa-nie-taki-diabel-straszny-t732169,1,305.html

Jakiś czas temu zauważyłem minimalne spękania pomiędzy fugą a płytkami. Zdziwiło mnie to, ale potrafiłem racjonalnie wytłumaczyć. W końcu wszystko spoczywa na płycie OSB, która pracuje przy zmianach temperatury i wilgotności. A i pewnie była kiepska adhezja fugi do płytek.
Ale dzisiaj przeżyłem szok. Zauważyłem, że fuga się wykrusza.
Co więcej: daje się wydziabać zwykłym nożem kuchennym!
Rzekomo "niezniszczalny" epoksyd!!

Oczywiście, jak przystało na blat w kuchni, jest to narażone na różne dziwne substancje, ale nie wykraczające poza "normę". Nie używam żadnych mocnych kwasów, zasad czy rozpuszczalników do przyrządzania jedzenia :)

Co może być przyczyną? Moja indolencja w wykonaniu, czy kiepski produkt?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Fuga epoksydowa - problemy

Epoksyd jest sztywną fugą i o ile nie przegiąłeś z recepturą mieszania to niestety tak miało prawo się stać. Klej na osb czytaj podłoże krytyczne musi!!! być odkształcalny klasy co najmniej s1, a najlepiej s2. Wtedy to on kompensuje większość naprężeń w płytkach. Wiele firm nie zaleca epoksydu na trudne podłoża, także z ogrzewaniem. Jest to fuga która jest twardsza od kleju i dlatego się odspoiła od płytki. No i warunek konieczny !!! Epoksyd fuga minimum 3 mm. Wiem że nie każdemu się podoba, no ale cóż.
Ostatnio kładliśmy płytki gresowe 90x90 cm na ogrzewanie podłogowe i fuga była................... 7 mm. Ja śpię spokojnie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Rozumiem odspojenia - OSB pracuje.
Ale skąd zmiana struktury epoksydu?
Fuga zachowuje się jak stężały gips. Mogę w niej dłubać i ją wyskubywać po trochu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

A czy wymieszałeś całe 100 % fugi jednorazowo? Czy może podzieliłeś na porcje, zmieniając przy tym jej strukturę chemiczną?
Małe zachwianie proporcji i już jest kłopot z utwardzeniem i późniejszą trwałością w całej grubości fugi.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Podzieliłem, ale dzielenie na pół nie jest szczególnie trudne i trzeba by się mocno starać, aby dramatycznie zaburzyć proporcje.
Z żywicami epoksydowymi (głownie klejami) mam do czynienia od ~40 lat i nigdy się nie zdarzyło, abym zachwiał proporcje na tyle, aby żywica nie związała prawidłowo.

Uprzedzając pytanie: wymieszana też była wyjątkowo dokładnie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jedyne co mi przychodzi do głowy to w takim razie przeterminowanie materiału i spadek właściwości fizyko-chemicznych, lub babol producenta. Pozostaje wydłubać po wcześniejszym podgrzaniu ( np.opalarką) i aplkkacja nowej.
Powodzenia
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

Jaka podłoga do mieszkania? (45 odpowiedzi)

Kupiliśmy mieszkanie w stanie deweloperskim. Zastanawiamy się jaką podłogę wybrać. Opcji jest...

Pytanie dotyczące planowania remontu domu (3 odpowiedzi)

Jesteśmy w fazie remontu domu opartego na pomysłach na serwetce (północne Toronto, bliźniak z lat...

Łazienka - niebanalne i tanie urządzenie (28 odpowiedzi)

Myślimy o remoncie łazienki. Niestety większość rzeczy które mi się podobają są zwykle drogie, a...