Re: Jak wyrównac płyte betonową pod altane ?
~Artur Budowniczy
(12 lat temu)
Wbrew pozorom jest to stosunkowo znaczne przedsięwzięcie budowlane. Wylewka o wysokości 7 cm., przy kwadracie o długości 4 metrów to ponad 1 metr sześcienny betonu do wylania.
Koszty gotowej wylewki samopoziomującej będą bardzo duże. Beton taniej będzie robić samemu, ale to z kolei wymaga dostawy żwiru. Z cementem sprawa jest prostsza, co jest on konfekcjonowany w workach 25 lub 15 kg.
Gdzieś to (gotową wylewkę lub własną mieszankę betonową) trzeba wymieszać - małe betoniarki to około 80 litrów, czyli wyjdzie około 12-15 betoniarek. Jak nie betoniarka to jakaś duża kasta z mieszaczem ręcznym. Czym większa, tym mniej kast, ale trudniej ręcznie wymieszać. Można sobie poradzić wypożyczając dużą betoniarkę, ale trzeba uważać na ewentualny problem z zasilaniem, jeżeli będą dostępne tylko na prąd trójfazowy).
Nową warstwę należy zabezpieczyć szalunkiem po wszystkich bokach. Moim zdaniem, powinno się zastosować jakieś nawet skromne zbrojenie, niekoniecznie z prawdziwych prętów zbrojeniowych. Można zrobić jakąś plątaninę złomowych prętów, kształtowników itp. związanych cienkim drutem ze sobą. Przy tak stosunkowo cienkiej wylewce, nie należy wrzucać kamieni do betonu. Doradzałbym zastosować ponadto jakieś powiązanie ze starą wylewką - mogłoby to być jakieś przytwierdzenie nowego zbrojenia do starej wylewki w kilku miejscach.
Napisałem to i sam się przestraszyłem wielkości czekającej roboty. Tak faktycznie, to "robotę" należy dobrze przygotować. Szalunek i zbrojenie to "żadna robota" i można robić na raty. Betonowanie, to powinno być robione jednym ciągiem, chociaż i tę pracę można by mądrze podzielić na etapy pionowe, pod warunkiem przygotowania od razu całego zbrojenia (rozwiązanie na pewno gorsze, ale przecież nie zawsze da się od razu zorganizować ekipę do wylania całości).
Od razu też w betonie należy zalać kotwy do mocowania obwodowego szkieletu przyszłej altany.
Pozostaje tylko życzyć powodzenia.
5
1