Komunia dziecka po rozwodzie rodziców

Temat dostępny też na forum: Rodzina i dziecko bez ogłoszeń
Wkrótce czeka nas Pierwsza Komunia św.mojej córki. Jej ojciec zostawił nas, kiedy była niemowlęciem. Od tej pory odwiedzał ją kilka razy w roku. Wcale nie uczestniczy w jej życiu. Zamierzam zaprosić go tylko do kościoła. Podobnie jego rodzinę (nie odwiedzają córki wcale). Ostatnio ktoś mi powiedział, że powinni też być na uroczystości w restauracji. Czy uważacie, że powinnam ich zaprosić? Z drugiej strony jestem niemal pewna, że i tak by nie przyszli. Wiadomo, że to duże koszty, zwl.jeśli ktoś nie przyjdzie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Oczywiście zaproś ojca dziecka. i staraj się komunikować. Nawet jeśli ojciec dziecka nie jest zainteresowany twoim życiem, nie oznacza to, że powinieneś mieć urazę, aby działać mądrze, a ze swojej strony, robić wszystko, co możliwe, by pozostać w kontakcie.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 12

Re: Komunia dziecka po rozwodzie rodziców

Do restauracji, jeżeli w ogóle, to bym zaprosiła tylko ojca.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Komunia dziecka po rozwodzie rodziców

A ja bym zaprosiła. Ojca i dziadków.
A co do kosztów to zaznaczyć ze dziecko zbiera na np. Laptopa . I niech na córke, wnuczke nie załują.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: Komunia dziecka po rozwodzie rodziców

Ada*
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zaproś ojca dziecka i dziadków z jego strony, ale zaznacz, że przy specjalnych uroczystościach koszty powinny być przez was pokryte po połowie... Zobaczysz czy chętnie będą uczestniczyć ;)
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

Dokładnie- powiadom ojca, że jest komunia na daną ilość osób- wlicz w to jego i dziadków i jeśli zgodzi się przyjść poproś o pokrycie kosztów impezy w połowie.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

Dziękuję za opinie.
Boję się jeszcze o atmosferę. Z jego rodziną widziałam się ostatnio na sali sądowej, gdzie nikt z nich nie powstrzymał się przed kłamstwami, żeby sąd nie uznał jego winy.
Natomiast ex ma cały czas dziecko w d...
Zastanawiam się tylko czy ja podołam i zniosę ich towarzystwo na tej uroczystości. Atmosfera przez to będzie drętwa, bo goście znają naszą historię. A z drugiej strony to uroczystość mojej córki...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jestem w identycznej sytuacji. Z tym że mój były zostawił nas dla innej kobiety gdy ja byłam w ciąży z synem a jego kobieta a obecnie żona była też w ciąży w tym samym czasie:)). Nie rozmawiałam z nim 8lat. Obecnie ja mam swoją rodzinę on swoją. Syn dał zaproszenia dziadkom i swojemu tacie. Ten ostatni zapowiedział że przyjedzie ale tylko z żoną i z gromada swoich 5 dzieci. Na zaproszeniu było jasno zaznaczone tata Piotr z dziećmi ala Ola itd. Na dzis wiem że nie będzie ani jego ani dziadków nawet w kościele.... Nawet chrzestnego z ich strony. Przykre
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

U nas jest trochę inaczej. Ja nie mam drugiej rodziny. Nie wiem czy on ma. Na pewno nie zaprosilabym go razem z tą babą, z którą mnie zdradzał. Tego jestem pewna.
Kiedyś rozmawiałam z córką, kogo chciałaby zaprosić na swoją komunię. Wymieniała bliższą i dalszą rodzinę, ale tylko z mojej strony. O ojcu i dziadkach z jego strony byla cisza.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

>przyjedzie ale tylko z żoną i z gromada swoich 5 dzieci

W osiem lat pięcioro dzieci??? ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie zapraszaj ani jego ani rodziny. Co najwyżej ojca do kościoła. To ma być miła, spokojna impreza. Atmosfera jest ważniejsza niż zdanie jakiś postronnych ludzi, kogo powinnaś zaprosić. Nie rób nic wbrew sobie , bo to jakaś farsa będzie a nie miły obiad ...
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 1

Dokładnie popieram. Nie słuchaj osób, których nie dotyczy ta sytuacja i dobrych rad typu "powinnaś, wypadałoby". Jeśli dziecko ma mieć popsute przyjecie to nie warto zapraszać ojca, tym bardziej jeśli nie interesuje się córką.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jestem po rozwodzie. Zaprosilam bylego meza do kosciola i po sprawie. Jest to najrosadniejsze. A kto jeszcze z jego rodziny przykdzie do kosciola to jego spraw.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

Kościół jest miejscem publicznym. A po drugie nie kazdy robi oniad po komuni w restauracji nie kazdego stac.w ole dziecko na kolonie oboz zapisac wakacyjny!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

A co to ma do rzeczy ? :D
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

twoja córka niedługo zacznie dojrzewać i wtedy być może zapragnie bliżej poznać swojego ojca, będzie go potrzebować; cokolwiek zrobisz, weź pod uwagę, że kontakt z rodzonym ojcem może być bardzo ważny dla twojego dziecka;
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

Masz rację, ale skoro do każdego ich spotkania przez jakieś 8 lat ja muszę zmuszać ojca, to nie wiem czy będzie miała dane poznać ojca.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

twoja córka niedługo zacznie dojrzewać i wtedy być może zapragnie bliżej poznać swojego ojca, będzie go potrzebować; cokolwiek zrobisz, weź pod uwagę, że kontakt z rodzonym ojcem może być bardzo ważny dla twojego dziecka;

będzie potrzebować obcego człowieka, który się nią nie interesował? nie chciał widywać?spędzać z nią czasu? jasne, że dziecko potrzebuje ojca, dobrze gdyby miało ojca lub kogoś kto go zastępuje. ale skoro tatuś ma dziecko w poważaniu to o jakim kontakcie mówimy? odbębnieniu widzenia z nastolatką na odwal się? i dla kogo ma to byc dobre? bo nie wyobrażam sobie uczuć i tego co w głowie się roi takiego nastoletniego dziecka, które doznaje świadomego poczucia "mam cię gdzies" od własnego rodzica.. to jest chore w tym kraju, że ojciec alkoholik, narkoman, czlowiek bez skrupułów porzucajacy żonę, dziecko nie ma zabranych praw rodzicielskich....może niech każdy zastanowi się czy narażałby dziekco na kontakty z takim patologicznym człowiekim...nie mówiąc o jakiś spotkaniach sam na sam czy weekendach...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja bym zaprosiła ojca plus jego rodziców a w zaproszeniu poprosiła o potwierdzenie telefoniczne przybycia. Jak przyjdą to i tak pewnie do kościoła a nawet jakby chcieli na przyjęcie to trudno ale nie sądzę żeby wogole brali to pod uwagę. Długo pewnie i tak by nie zabawili. No chyba że córka nie chce to wtedy uszanowalabym jej decyzję.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Rozumiem,ale dobrze znam niestety dziewczynkę,ktora jest w wieku dojrzewania i bardzo chce porozmawiać z ojcem,a on nie chce się z nią nawet sie spotkać,mimo próśb jej i matki,ona rozumie,ze ma jego geny,chcialaby go zobaczyc itp.,nie moze przeżyc tego,ze odrzuca ja po raz drugi i tylko dlatego uwazam,ze warto miec grzecznosciowe kontakty z ojcem dziecka
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ale jak piszesz, te "grzecznościowe kontakty z ojcem" nie gwarantują tego, że ojciec będzie kochał własne dziecko.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wysłać zawiadomienie, kiedy gdzie tj. który kościół, a nie zaproszenie. Nie musisz organizować jakiegoś przyjęcia, no chyba, że się tatuś składa na pół to zapraszaj.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

W życiu bym nie zapraszała , absolutnie nie. Możesz wysłać jedynie informację, w którym kościele odbędzie się uroczystość To wszystko. I nie miej żadnych wyrzutów sumienia czy tym podobne ! Nie robisz nic złego.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

Prosze o rade... moj syn w maju idzie do Pierwszej Komuni Sw. Jego ojciec zostawil nas 8 lat temu i mieszka za granica, od kilku lat maja kontakt internetowy sporadyczny , raz na 2 lata pojawi sie w Polsce. Ja od 3 lat mam nowego partnera, mieszkamy razem, mamy wspolnie 10 miesiecznego synka, rodzenstwo za soba przepada ;) Moj partner uwielbia syna z poprzedniego zwiazku, dogaduja sie swietnie. W zeszlym roku jak ojciec byl u syna powiedzial mi ze sie ozenil i ma dziecko w drodze....ja nigdy nie widzialam , nie rozmawialam z jego nowa partnerka, moje pierwszo komunijne dziecko rowniez, chyba nawet nie wie ze tata ma zone ;) Na komunie wyslalam zaproszenia do dziadkow za granice, do matki chrzestnej, do ojca i jeszcze do jego dwojki rodzenstwa....Dziadkow syn zna bo odwiedzaja raz w roku, matki chrzestnej niestety nie bo z chrzcin nie pamieta;) Dzisiaj sie dowiedzialam bo byly zadzwonil z informacja ze zaproszenia jeszcze nie doszly ale on napewno bedzie z zona, dziadkowie i chrzestna tez, nie wie jeszcze czy brat z dziewczyna tez przyjedzie.................. i mnie wbilo w krzeslo..... zapraszalam bez osob towarzyszacych, co ma dziewczyna wujka ktorego syn na oczy nie widzial do jego pierwszej komuni sw???? A jego zona? Jeszcze pewnie z brzuchem..... Czy pierwsza komunia sw jest odpowiednim momentem aby dziecku ja przedstawic i poinformowac ze bedzie mial jeszcze jedno rodzenstwo???? Czy to nie cyrk? Na zaproszeniu napisalam TATA , a nie tata z zona..... Prosze o porade co zrobic w takiej sytuacji Kaska
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Wysłałaś zaproszenia to musiałaś się liczyć z tym, że albo nikt nie przyjedzie albo wszyscy naraz. Teraz jest za późno moim zdaniem.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zadzwoń i porozmawiaj z byłym. Powiedz, jak to wygląda z Twojego punktu widzenia. A jeśli już się cała jego rodzina nastawiła na tę wizytę, to niech się ojciec dołoży do kosztów.
Jeśli potraficie się dogadać, nie jesteście wrogo nastawieni do siebie, to może nie będzie źle ;)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

tak, bralam pod uwage ze przyjada wszyscy, inaczej bym nie zapraszala.... zaprosilam dziadkow, tate oraz wujka i 2 ciocie , zony bylego nie bralam pod uwage bo nigdy jej tu nie bylo a syn wie od niedawna ze jego tata wogole taka ma. Rodzenstwo bylego z tego wiedzialam nie ma zon, mezow i dzieci wiec zaprosilam imiennie bez rodzin i osob towarzyszacych... moze brak mi klasy i zle mysle co dziewczyna 25 letniego wujka ma robic na komuni mojego syna.... i czy zaproszenie ojca bez zony to az takie przestepstwo? Mam udawac ze jestesmy jedna wielka patchworkowa rodzina?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Napisałaś, że masz nowego partnera i wspólne dziecko. Czyli Twój syn nie będzie raczej zaskoczony, że jego tata ma nową żonę i dziecko w drodze...
Jeśli nie chcesz takiego spędu, powiedz mu to wprost. Jak Ci ciężko to powiedzieć, napisz mu.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie posyłać dziecka do pierwszej komunii bo to niepotrzebne nikomu przedstawienie
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Skoro Twój obecny mąż bedzie na komunii to i obecna zona taty ma prawo być.
Dziecko wkoncu bedzie miało okazje ją poznać.
Ale tata powinien się dołożyć do kosztów przyjęcia.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

Witam A jak to Pani powiedziała żeby przyszedł do kościoła zaproszeniem czy słownie bo mam podobną sytuację i nie wiem co.robić
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Komunia dziecka po rozwodzie rodziców

Jeżeli dziecko ma jakiekolwiek relacje z ojcem, to zaprosić ojca do kościoła i na obiad.
Jeżeli relacje są rzadkie, widzą się rzadko i raczej na krótko to tylko do kościoła.
Jeżeli relacje są praktycznie żadne, bo ojciec nie dba o kontakty z dzieckiem i odezwie się raz na jakiś czas jak sobie przypomni że ma dziecko - zostawiłabym to bez zawiadomienia.

Trzeba pamiętać, że bycie ojcem i matką to zarówno obowiązki jak i przywileje. Jak ktoś nie wypełnia obowiązków, to w mojej ocenie automatycznie rezygnuje z przywilejów.

A zapraszanie rodziny ojca tylko wtedy, gdy dziecko ich zna (lub chociaż kojarzy) i ma o nich dobre zdanie, wspomnienie. Po co zapraszać obcych mu ludzi? To uroczystość dziecka, a nie powinności mamy.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Komunia dziecka po rozwodzie rodziców

Też tak myślę. Tylko uważam, że samo zaproszenie ojca i np.dziadków może wiązać się po pierwsze z tym, że ostentacyjnie nie przyjdą (wtedy koszty w restauracji i przede wszystkim puste miejsca przy stole).
Po drugie jeśli przyjdą na przyjęcie do restauracji, cała atmosfera "siądzie". Moja rodzina zna sytuację i powody naszego rozstania. Myślę, że wszyscy umęczyliby się, rozmowy byłyby na siłę i tylko o pogodzie. Czy warto? Tzn.czy zapraszać ojca tylko dla "dobra" dziecka? Dziecka, które ma możliwość spotkania z ojcem raz na miesiąc czy raz na dwa miesiące, mimo że ten mieszka w tym samym mieście?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Komunia dziecka po rozwodzie rodziców

Ale zaproszenie/zawiadomienie wyłącznie do kościoła im wyślę. Mimo, że nie powinnam zapraszać ojca, bo przecież to on powinien zaprowadzać córkę przez cały rok na spotkania w kościele i uczestniczyć w nich jako rodzic.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Komunia dziecka po rozwodzie rodziców

I jeszcze jedno - standardowe zaproszenia komunijne mają tekst: "Anna Kowalska wraz z rodzicami zaprasza na uroczystość...". Czy w mojej sytuacji powinnam wydrukować formułkę: "Anna Kowalska wraz z mamą..."?
Niby szczegół, ale...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zrób sama zaproszenia i po problemie ;)
Albo zamów.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

księgowa?? czy warto? (35 odpowiedzi)

post dotyczył będzie pracy.. a właściwie jej zmiany...obecnie pracuję jako powiedzmy pracownik...

Dobry neurolog - Gdynia - pilne!!! (27 odpowiedzi)

Witam serdecznie Czy zna ktoś dobrego neurologa z najlepiej z Gdyni, który szybko mnie...

Laserowa korekcja wzroku (45 odpowiedzi)

Czy któraś z Was poddała się temu zabiegowi? Możecie polecić jakąś klinikę, lekarza, koszt? Jak...