Kto z was pije yerba mate?

Macie jakieś doświadczenia z yerbą?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
si, jeżeli pije się ją bez tego specjalnego naczynka ze słomeczką to smakuje trochę jak nasiąknięta trawa pomieszana z jakimiś ziołami :D zupełnie zmienia się smak pod wpływem dobrego zaparzenia w dobrym naczyniu :) poza tym yerba dobrze wpływa na pamięć, koncentrację,obniża poziom cholesterolu, ma trochę kofeiny..i wiele innych cudownych właściwości ;)
A co masz na myśli mówiąc "dobre naczynie" ?
mamy :) nie pijemy
Nie smakuje? :D

Może źle parzycie? Albo inną wersję smakową wybierzcie.
Dokładnie jak nie podpasywało tz. że chyba coś nie tak jest z przyrządzeniem.
Hej ja obecnie z rodziną przebywam w Argentynie i picie yerba mate jest na porządku dziennym wszędzie dookoła ludzie z termosami i kubeczkami do maty. My z mężem również zaraziliśmy się i pijemy codziennie:)) Ważne w yerba mate jest to aby zalewać ją wodą o temp do 75 stopni ( argentyńczycy mają czajniki elektryczne z funkcją mata i woda przestaje się gotować w momencie kiedy osiągnie temp. 75 stopni)
Na początku może ona wcale nie smakować, ja za czwartym razem odkryłam smak i przyjemność delektowania się mate:)
Na początku napełnij tykwę (nazwa argentyńskiego kubka) do połowy yerbą jak już będziesz smakoszem 2/3, potrzebna jest również bomballa, specjalna matowa łyżka zakończona sitkiem, najpierw wsypujesz yerbę przechylasz kubek na jedną stronę, dokładasz bomballe i zalewasz wodą, pierwsze zalanie może być zimną mineralną, odczekaj i dolej ciepłej do końca no i smacznego, pierwszy łyk może być za mocny, można wypluć, czasami yerba smakuje od czwartego zalania, i tak cały czas zalewasz, wypijasz, zalewasz wypijasz:))))) Argentyńczycy dodają również cukier do yerby albo skórkę, pomarańczy, cytryny. Podaję Tobie link do fajnej strony z instrukcją:)
http://www.beatapawlikowska.com/kitchen,list,760.html
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Iwka, dzieki za wyjaśniania. Ja wiem co to jest mate, bo sam piję, ale interesuje mnie, czy wie ktoś gdzie znaleść ciekawe akcesoria?
Wiesz że dopiero potem zakumałam że chyba chodziło o coś innego:)) a co konkretnie Ciebie interesuje, do maja będę jeszcze w argentynie może będę mogła pomóc.
Pijemy :) Na początku smak może się wydawać dosyć osobliwy (niektórzy porównują do naparu z petów), ale po przyzwyczajeniu smakuje. No i na dodatek yerba ma sporo właściwości zdrowotnych: http://yerbamateinfo.pl/wlasciwosci-dzialanie-yerba-mate.html
Niekoniecznie trzeba od razu kupować cały osprzęt. Tykwy potrafią pleśnieć czy pękać, ale można pić i w zwykłym kubku + bombilla.
@odra

Pić mozna i bez bombilli, wystarczy przelać yerbe przez sitko ;)
Nie mam pojęcia co robią niektórzy że im tykwy pękają, chyba tylko przez własną nieuwagę. Tykwa spleśnieje jeśli zostawi się ją z wilgotnym suszem. Mam 5 tykw i żadna nie pleśnieje.
A jaki konkretnie rodzaj polecicie? Bo widzialam, ze jest ich bardzo wiele.
W takie gorące dni warto przekonać się do yerba na zimno.... Na samym początku zadbaj o to, aby mieć pod ręką kilka kostek lodu. Warto również zaopatrzyć się w garść Twoich ulubionych owoców, my preferujemy wszelkiej maści cytrusy i owoce leśne. Weź swoje ulubione matero lub tykwę. Najlepiej jeśli naczynie jest dość pojemne, około 250-300 ml. Zasyp je do około 1/3 lub 1/2 objętości suszem yerba mate, w zależności od tego jak intensywny smak yerby chcesz otrzymać. Jak widzicie przygotowanie jest bardzo proste.

Yerba mate polecam poszukać w tym sklepie: https://planteon.pl - na pierwsze zamówienie jest 10% zniżki i mozna kupić tam renomowane yerba.