Podwójne malowanie?

Witam.
Czy może ktoś się orientuje jak to jest z malowaniem podwójnym ścian. Teoretycznie drugi raz powinno się malować jak przeschnie pierwsza warstwa mnie więcej dwóch godzinach. Ale czy można np. pomalować drugi raz np. następnego dnia?....czy to nie spowoduje, że malowanie będzie mniej trwałe?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Podwójne malowanie?

Nie ma problemu, żeby pomalować następnego dnia (jak ktoś ma na to czas) i nie ma wpływu na jakość malowania. Producenci farb zaznaczają minimalny czas na wyschnięcie pierwszej warstwy, ale ten czas może być dłuższy. Inna kwestia to taśmy malarskie - po pewnym czasie same zaczynają się odklejać i trzeba oklejać na nowo. Zawsze też można pomalować natryskowo jeden raz i koniec - tylko większe powierzchnie, bo mniejszych się nie opłaca. Nie kupować tanich farb! Cena = jakość. Czasami nawet dwa razy malowane nie kryją, zależy też od podłoża (jaki kolor na jaki - farba na farbę). Dobry wałek z niezbyt długim ,,włosem" o długości około 25 cm i średnicy 5 cm i dobrze rozprowadzić farbę, żeby nie było struktury na farbie - czyli co najmniej wałkujemy trzy razy. Wałek ma za jednym razem pomalować około 1 m2. Mały wałek = łaty na farbie ( zależy też od farby).
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Podwójne malowanie?

Tak też myślałem, dzięki z upewnienie się i pozdrawiam.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Podwójne malowanie?

Można pomalować i po tygodniu xD natomiast z autopsji wiem że nie można kłaść drugiej warstwy póki pierwsza nie przeschnie bo zostaje potem tynk na wałku :P
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Podwójne malowanie?

Nie ma problemu, aby malować drugi raz po wyschnięciu pierwszej warstwy. Minimalny czas podany jest przez producenta, ale samemu można sprawdzić lekko ocierając przedramię o ścianę. Jeżeli nie zostanie ślad na przedramieniu, to można malować. Inaczej wałek będzie odrywał ze ściany pierwszą warstwę.
Można kupić farbę dobrej jakości, która dokładnie pokryje ścianę jedną warstwą. To farby droższe i dokładność malowania ma tu znaczenie.
I jeszcze uwaga o taśmach malarskich. Taśmę należy stosunkowo szybko zerwać ze ściany, gdy farba jest jeszcze mokra. W przeciwnym wypadku razem z taśmą będziemy zrywać nową warstwę farby, choćby tylko brzeg się postrzępi. Wynika z tego wniosek, że w przypadku chęci malowania dwóch warstw, wszystkie malowania przy taśmach muszą być zrobione dokładnie, na jedną warstwę, tak aby już nie domalowywać brzegów drugą warstwą.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Podwójne malowanie?

Kolejny wielki fachowiec na tym forum. Dotykanie przedramieniem nic Ci nie powie. Farba może być dotykowo sucha, ale pod spodem jeszcze wilgotna. Nie musi, ale może a to niesie za sobą ryzyko. Najlepiej poczekać co najmniej 5-6h a jeszcze lepiej drugą warstwę nakładać na drugi dzień. Poza tym jest wiele czynników które wpływają na schnięcie farby tj: jej rodzaj, temperatura, wentylacja czy też bez wentylacji (otwarte okna) rodzaj ściany (pustak czy cegła czy też żelbet), był zastosowany grunt czy też nie itd itd. Krótko i na temat. Najlepiej minimum jeden dzień w zwyż :) Tyle.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Podwójne malowanie?

Ok, każdy z Was ma trochę racji. Pomalowałem jeden pokoik i wygląda, ze jest ok. Zobaczmy za dwa lata...jak odpadnie to ja już Was znajdę :-).

Jeżeli chodzi o czasy to spokojnie, nie zmieszcze się w 5-6 godzinach, więc pierwsza warstwa spokojnie wyschnie....pomieszczenia są spore i pedantycznie wolno idzie :-)

Dzięki za cenne rady i pozdrawiam.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja zawsze maluję 2 razy.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Marek ja podobnie jak Ty maluję zawsze dwa razy, by uzyskać lepszy efekt bez prześwitywania starej farby. Ostatnim razem zamówiłem asortyment malarski od firmy https://wysockib.pl/asortyment. Posiadają w ofercie m.in. pędzle, wałki, folie budowlane, taśmy, pace oraz wiele innych akcesoriów. Było to dla mnie spore ułatwienie i duża oszczędność czasu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Inne tematy z forum

Jaka podłoga do mieszkania? (43 odpowiedzi)

Kupiliśmy mieszkanie w stanie deweloperskim. Zastanawiamy się jaką podłogę wybrać. Opcji jest...

łazienki remont (37 odpowiedzi)

czy może ktoś polecić ekipę do remontu łazienki w bloku w gdyni czy warto kłaść kafelki na dużej...

Jakie dzrwi, aby rozwiązać problem hałasu z klatki? (3 odpowiedzi)

jak w temacie, mieszkanie w bloku na gdańskiej żabiance, problemem są głośne klatki i głośno...