Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

Temat dostępny też na forum: Rodzina i dziecko
Dziewczyna,czy mogę zrobić galaretkę która jest już po terminie?Była do maja tego roku.Chciałam zrobić biszkopt z owocami i galaretką.Chyba nic się nie stanie,ale chcę Was zapytać,bo może jest inaczej.Będę miała gości i nie chcę ich zatruć.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

kup nowa! jak mozna podawac przeterminowany produkt! przeciez galaretka nie kosztje fortuny. to nie trufle haha
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 8

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

ja kiedys zjadlam tez przeterminowana galaretke, bo nawet nie wiedzialam, ze jest po terminie i nic mi nie bylo, ale wiadomo na kazdego inaczej to dziala jedni moga dostac biegunki inni wymiotow itd. gosciom bym nie radzila podawac :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

takie tematy mnie rozbrajają....
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 8

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

nascimento

to po co czytasz i sie wypowiadasz?:)
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 6

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

Jeśli nie chcesz zatruć gości - kup nową.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

nie sposób nie przeczytać jak się przegląda forum... a odp mam prawo tak? więc napisałam co o tym myslę tyle w temacie.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 6

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

hehe

pewnie nic się nie stanie ale na wszelki wypadek kup zapas papieru toaletowego i kreta :D
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

Trwałość produktów dzieli się na dwie kategorie:
należy spożyć do - i tu należy bezwzględnie przestrzegać daty spożycia
(dotyczy to produktów łatwo się psujących)

i najlepiej zużyć do - w tym wypadku producent po prostu nie gwarantuje że produkt zachowuje swoje właściwości.
Tak właśnie jest na galaretce.
Więc gości nie zatrujesz - tym bardziej że producent woli wpisać krótszy termin, niż rzeczywisty po którym produkt nie nadaje się do spożycia (ze względu m.in na różne warunki przechowywania).

http://www.ih.katowice.pl/strona.php?co=podstrona&id5=51&id_link=5&kat=Prawa konsumenta&PHPSESSID=6d344937
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

zdecydowanie szybciej byłoby pójść do sklepu, niż pisać tu na forum i czekać na odpowiedz forumek hehehhehe, jak coś jest po terminie to jest po terminie , nad czym tu się zastanawiać :)))
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 12

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

Annika galeretka nie kosztuje,ale nie mogę teraz wyjść z domu,a potrzebuję ją zrobić jak najszybciej.Nie wiem co mam teraz robić,bo nie wiem czy mi się zetnie na cieście do wieczora,a po nową pojadę dopiero po 14.Poszukam gdzie indziej odpowiedzi,bo tu tylko kąśliwe uwagi.Dzięki dziewczyny!
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

Nilkaa dziękuję za pomoc.O taką odpowiedź mi chodziło.Konkretną,bez oceniania.Pozdrawiam!
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

chodzi o to, że skąd my mamy wiedzieć, czy się goście pozatruwają, czy nie, sorki ,ale dla mnie to pytanie jest bez odpowiedzi
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 6

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

jak do maja tego roku to bym się w ogóle nie przejmowała, a zwłaszcza jak jest "najlepiej spożyć przed:"
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

Miranda,też tak myślę ale chciałam się upewnić.Odpowiedzi innych "życzliwych" forumek nie skomentuję.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

o Dorianek:-) a dziś w mojej rodzinie urodził się Dorian :)))
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

gratulacje :)


a co do galaretki, bez przesady, mysle ze spokojnie mozesz uzyc.


pozdrawiam
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

ja też bym się nie przejmowała:)

a co do terminu ważności-ostatnio byłam na imprezie z kilkoma osobami po farmacji i mówili że terminy przydatności leków są zawsze zaniżone o minimum 20% czyli jak jest data produkcji np styczeń 2011 i data ważności 2 lata czyli 24 miesiące to jeszcze 4-5 miesięcy bez problemu można brać
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

Dzięki,juz się uspokoiłam.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

Żeby galaretka szybciej stężała włóż ją na 30min do zamrażalnika, a potem przełóż do lodówki, jak będzie robiła się coraz gęstsza to wylej ją na ciasto, a wtedy to już kwestia 30-40min i gotowe.
Myślę, że od przeterminowanej galaretki nikt nie umarł, zwłaszcza, że to produkt sypki i przeterminowany dopiero miesiąc
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

to że jest po terminie to nie znaczy ze nie dobra.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

ciekawe ile w swoim zyciu zjadlam przeterminowanych galaretek :D bo chyba jeszcze nigdy nie spojrzalam na termin waznosci "dania" w proszku :)

mysle, ze goscie wyjdą cali i zdrowi :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

Asia2520, teraz można kupić galaretki które są geste po 30 minutach więc nie wiem w czym problem :P
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

Udawaj że nie umiesz czytać
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

i wlasnie w ten sposob wiecej idzie do kosza niz na talerz, ludzie czy wy tak sluchacie sie wszystkiego co wam nadrukowali, jablka tez maja termin waznosci a nawet ziemniaki , tez je wyrzucacie jak sa dobre??? zycze logiki :D
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

Ja odkrylam w szufladzie z 10 przeterminowanych galaretek plus drugie tyle kiśli i zastanawiam się co z tym zrobić. Wszystkie powinny byc zjedzone rok temu:) Ale to produkt sypki, żelatyna, bez dostępu powietrza i wody, dlaczego miałby być zepsuty? To tak jakby miała się popsuć zupka chińska. Nie wiem co z nimi zrobić. Boję się zjeść i głupio mi wyrzucić:)
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

hej, podczepiam się pod wątek - czy mogę zjeść zieloną kiełbasę? :p
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 6

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

smacznego :P
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

ps praksia-sprzedaj na forum :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

co za głupi wątek:)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 4

hej kołku możesz zezrec nawet granatową
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

A ja splesnialy ser? Żartuje, galaretkę po terminie sama zjadłam. Krem do torta po terminie również. Zielona kiełbasa? Poczekaj jak dojrzeje i zrobi się czerwona, to wtedy można.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

Ja dopowiem swoje, odświeżę temat. Zrobiłem galaretke owocową (dla siebie do zjedzenia), była do maja, ja zrobiłem ją w listopadzie i dałem 400ml wody zamiast 500 i stała 1,5 dpby w lodówce i nie stężała ;]. A te co miałem po 2 lata przeterminowane to zauważyłem, że torebeczki napęczniały, tak jakby objętość tych kryształków galaretki się powiększyła (możliwe, że przez ten papier i tak jakoś przenika wilgoć)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

Dwa dni temu zrobilam galaretke przeterminowana 2 lata. Uzylam 400 ml wody, wysypujac zawartosc torebki do wrzatku zauwazylam male zbrylenie, ale wszystko rozpusciko sie dobrze. Wlalam galaretke do 5 malych szklaneczek, trzymajac ja w lodowce by nabrala prawidlowej konsystencji. Zjedlismy ja ze smakiem, nic nam sie nie stalo. Mam takich opakowan jeszcze 5 i jutro bedzie poziomkowa galaretka na deser.
Odnosnie lekow, jest prawda ze ze po terminie waznosci mozna nadal lek przyjac, o czym poinformowal mnie moj lekarz, kolega farmaceuta potwierdzil, a na wykladach studenckich ostatniebo roku, dwa lata temu, profesorka potwierdzila ze koncerny farmaceutyczne duzo zanizaja daty waznosci i mozna smialo lek przyjac nawet 6 miesiecy po przeterminowaniu. Uzywalam przeterminowanego inhalatora na atak astmy i byl sprawnym lekiem, ktory mi pomogl. Nawet nie wiedzac ze lek jest juz po dacie waznosci. Pozdrawiam!
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

Z tą galaretką dwuletnią to chyba ściemniasz - zwłaszcza "Zjedliśmy ją ze smakiem". Zdarzało mi się wielokrotnie robić przeterminowane galaretki i z doświadczenia wiem, że sens ma to do maksymalnie pół roku po terminie - po tym czasie galaretka nie ma już żadnego smaku poza cukrem, a kolor robi się brzydki (czerwone galaretki robią się brązowe).
Co do leków, to również słyszałam od pracowników nadzoru farmaceutycznego, że mają daty zniżone o co najmniej pół roku.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Przeterminowana galaretka.Czy mogę jej użyć?Proszę o radę.

Ściemniasz to ty i to tak że słońca nie widać, jak Pinokio morawiecki. Robiłem galaretki ponad dwa lata po terminie i były spoko. Wielokrotnie się jej zdarzało... chyba w ciążę zajść.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

Jak nauczyć roczniaka spania w łóżeczku? (91 odpowiedzi)

Nadszedł TEN moment... ;P czas na wyprowadzkę z naszego łóżka... jak to zrobić?...

Jakie lozko kolejne polecacie? (6 odpowiedzi)

Witam, Bylo sporo watkow o lozeczkach ale nie znalazlam tam interesujacej mnie odpowiedzi, a...

Co na parapetówkę ... (57 odpowiedzi)

gdy ludzie mają już wyposażenie z poprzedniego mieszkania :( do 150zł bubububbb