"Teoria" ze strony NFZ ;)
http://www.nfz-gdansk.pl/ambulatoryjna-opieka-specjalistyczna,89.html
"Wszelkie świadczenia medyczne, jakie możemy uzyskać w poradniach specjalistycznych należą do grupy zwanej ambulatoryjnymi świadczeniami specjalistycznymi. Noszą one nazwę porad specjalistycznych. Nieodpłatne usługi dostępne są tylko w tych poradniach, na które Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł z placówką medyczną umowę. Pacjent ma prawo wyboru lekarza specjalisty spośród tylko tych poradni, które taką umowę posiadają. Należy pamiętać, że lekarz kierujący zobowiązany jest określić rodzaj poradni, do której nas kieruje np. reumatologicznej, onkologicznej, kardiologicznej. Sami zaś decydujemy, którą placówkę medyczną wybieramy. Nie istnieje pojęcie rejonizacji. Nie trzeba również być pacjentem POZ w placówce medycznej, którą wybraliśmy do leczenia specjalistycznego.
Wykaz poradni dostępny jest na stronie internetowej, jak również w punktach informacyjnych NFZ. Informacje te można uzyskać zarówno osobiście jak i telefonicznie. O wskazanie specjalisty ubezpieczony może zwrócić się również do lekarza kierującego, który często dysponuje wiedzą o zakontraktowanych przez Fundusz poradniach. Przychodnie, które mają zawarte umowy z NFZ można rozpoznać samemu - po tablicy ze znakiem graficznym NFZ."
założenie/usunięcie wkładki wewnątrzmacicznej to porada IV typu, kod świadczenia 5.05.00.0000030 :) (katalog porad zabiegowo-diagnostycznych, strona 3, pozycja 30)
Tu zrobiłam wycinek z tej tabeli:
http://zapodaj.net/images/dc6d73a2e5b33.jpg
a tu placówki mające podpisane umowy z NFZ
http://www.nfz-gdansk.pl/uploads/files/02_aos_wykaz_20130301.pdf (świadczenia w zakresie położnictwa i ginekologii - pozycje w tabeli od 1375 do 1560)