pomorzanin69
To jak reagujemy na określoną sytuację zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób dostrzegamy, rozumiemy i interpretujemy daną sytuację.
To samo zdarzenie może być różnie spostrzegana przez różnych ludzi, budzić odmienne reakcje emocjonalne i typy zachowań. Jeżeli człowiek zinterpretuje (zazwyczaj nieświadomie) dane wydarzenie jako zagrażające, nowe, nieznane, trudne, to prawdopodobnie, będzie ono dla niego źródłem stresu.
Stres kojarzy się z nieprzyjemnymi uczuciami np. strachem, gniewem, agresją, lękiem, frustracją.
Podałeś dobry przykład na to co może w Tobie stres wywołać i teraz należy się tylko zastanowić jak zwykle radzisz sobie w takiej sytuacji.
Czy zwykle potrafisz się zmobilizować do działania,czyli potrafisz stres opanować, czy raczej pojawia się natomiast poczucie bezsilności i poczucia krzywdy.
Nie każdy potrafi złapać dystans do problemów pojawiających się w pracy i to jest głównym powodem tego ze szybko z niej odchodzimy.
Jak widzisz w ogłoszeniu taki warunek to trzeba się zastanowić nad własnymi reakcjami i uznać że pracodawca w tym celu nam to sygnalizuje.
Osobę która posiada zdolność do pracy w stresie cechuje:
wiara w możliwość kontrolowania sytuacji, a nie na doznawanych emocjach.
konstruktywne angażowanie się w rozwiązywanie problemów, optymizm
empatia, zdolność rozumienia innych, pozytywny stosunek do ludzi.
świadomość siebie i poczucie własnej wartości.
Niska samoświadomość blokuje i ogranicza do wypróbowanych skutecznych strategii obrony. Osoby o niskiej samoświadomości częściej stosuję strategie obronne oparte na niedojrzałych formach zachowania, redukujących napięcie emocjonalne (zachowania agresywne, alkohol, papierosy, narkotyki, ucieczka) bez względu na charakter zaistniałych trudności.
Bardziej szczegółowo można poczytać tu:
http://www.centrumego.eu/czytelnia2.php?id=7