Zmiany w edukacji

Od lat w Polsce zmiany w edukacji były nieprzygotowane. Każda zmiana prowadziła do braków w wykształceniu uczniów. Nie do końca chyba wiadomo w jakim celu politycy je wprowadzają i wracają do poprzednich rozwiązań. Ten problem dotyczy wszystkich dziedzin życia. Wprowadzono OFE ale nikt nie sprawdzi tego wyboru ponieważ pieniądze wróciły do ZUS. Zmiany w innych resortach wprowadzają chaos i problemy.
Wróćmy do edukacji.
Zmiana języka rosyjskiego na angielski spowodowała, że część szkół nie miało żadnego języka ponieważ nie było w szkołach kadry.
Wprowadzenie j. niemieckiego również przez wiele lat nie sprostało założeniom z powodu braku kadry.
Wprowadzenie fakultetów miało zwiększyć zainteresowanie wychowaniem fizycznym. Nie znamy założeń tego przedmiotu. A zmiany wprowadziły większe zamieszanie. Rodzice zaczęli traktować je jak zajęcia dodatkowe. A leserzy dzięki nim zdobywali zaliczenie. Nawet rodzice którzy byli związani z uczelniami nie cenią zdrowia swoich dzieci. Wychowanie fizyczne ma oddziaływać tu i teraz na ciało i umysł oraz dać podstawowe umiejętności z różnych aktywności ruchowych dających możliwość wykorzystania ich w dorosłym życiu. Ma zapoznać dziecko z różnymi formami ruchu żeby mógł znaleść coś dla siebie. Ma nauczyć dbać o własne zdrowie, ciało i umysł. Osobom proponującym zmiany w edukacji ja proponuję najpierw poćwiczyć, dotlenić umysł a następnie spokojnie przeanalizować cel i sposób zmian jakie proponują. Następnie zastanowić się nad realizacją i kiedy wszystko już będzie jasne dokonać zmian lub od nich odstąpić. Politycy są już od dawna trochę oderwani od rzeczywistości lub brak jest dobrej woli. Swiat bardzo szybko się zmienia. Nie nadążamy. Zwłaszcza strefa budżetowa która ma nadal PRL-owskie metody, naleciałości i przyzwyczajenia.
Jak długo można słuchać "macie pecha" a pech mają uczniowie i obywatele. Jak można nauczyć norm skoro w Polsce te normy nie obowiązują. Uczniowie słyszą utarte slogany dotyczące norm a widzą zupełnie co innego. Tak wygląda edukacja i rzeczywistość.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Zmiany w edukacji

Od wielu lat istnieją programy rzeczywistej (a nie fasadowej) reformy edukacji w Polsce.
Likwidacja Ministerstwa Oświaty, kuratoriów, założeń programowych, całkowicie wolny wybór programu nauczania przez szkołę.. a zarazem i rodziców. A przede wszystkim: zniesienie przymusu nauki i pełna odpłatność za nauczanie.

Może Ty, Mirku, jako przedstawiciel branży, się do tego ustosunkujesz?
Jakie widzisz wady a jakie zalety takiego rozwiązania?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Zmiany w edukacji

@ sadyl

Jesteś dogmatycznym wolnorynkowcem,
ignorującym ludzką naturę, która jest dwoista - indywidualna + wspólnotowa, przy dominacji czynnika wspólnotowego. Detali nie będę tu wyjaśniał, tylko zwrócę uwagę na konsekwencje tego stanu rzeczy dla wszystkich sfer życia.

Zasadniczy podział to podział na sferę prywatna i tu mozna mówić o rozwiązaniach wolnorynkowych, oraz na sferę publiczną, w ktorej obowiązuje inny tryb działania - demokratyczna współpraca. Edukacja, której zadaniem jest rozwój jednostki poprzez poznawanie języka i kultury, które są zjawiskiem ze sfery wspólnotowej, jest zadaniem publicznym a nie kwestią prywatnych rozwiązań. Taka jest logika kształtu ludzkiego systemu spolecznego, w jakim zyjemy i wszelkie problemy biorą się z ignorowania tego rodzaju prawidłowości wynikających z natury ludzkiej. Ta natura jest dość elastyczna, lecz nie należy przeciągać struny.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Zmiany w edukacji

Odezwała się cenzura dlatego odpisze następnym razem
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: Zmiany w edukacji

@ZJ:

> Jesteś dogmatycznym wolnorynkowcem

Dziubuś.. masz rację.. choć nie uważam siebie za dogmatyka.
Nie widzę żadnej sprzeczności między działaniem stadnym a jednostkowym.

> demokratyczna współpraca

A co to takiego?

Współpraca jednostek (kooperacja) jest pojęciem oczywistym.
A czym jest wspólpraca "demokratyczna"?
Bełkotem prawnym w stylu Art. 2 Konstytucji RP? Wewnętrzne sprzecznym przynajmniej w dwóch miejscach?

> Edukacja (..) jest zadaniem publicznym a nie kwestią prywatnych rozwiązań

Nie, Miśku.
Edukacja dzieci jest zadaniem rodziców. Koniec kropka.
Jeśli zechcą, scedują to na firm zewnętrzne.
Ale to ich wybór.
Tak świat funkcjonował przez wieki i się rozwijał.
Ujęcie edukacji w jakiekolwiek urzędowe ramy to zapaść rozwoju.
I widzimy to na codzień.. magistrów, co nie potrafią zdania sklecić bez błędu a prace magisterskie ściągają z netu. TO jest wg ciebie edukacja?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Zmiany w edukacji

Na poziomie wspólnoty zachodzi potrzeba koordynacji dzialania między jednostkami jako obywatelami, które muszą odłożyć na bok swoje prywatne interesy i ustalić wspólną strategię dzialania.

Jednostka, jako osoba prywatna z nikim nie musi koordynować swojego działania - plan zachowania ustala tylko we własnym umyśle.

Piekielnie dziecinny jesteś, co nmnie zadziwia, nie rozróżniasz ani pojęć ani różnych aspektów czy perspektyw patrzenia na daną rzecz.

Upraszczając sprawę perspektywy - na rower możemy spojrzeć jako na rower, albo pojazd, albo wehikuł, albo jednoślad czy dwukolowiec.

Tak więc rodzice wychowują dzieci i mogę je edukować także, ale kultura w jakiej je wychowują nie jest już ich prywatnym dorobkiem lecz dorobkiem wspolnoty. Wspólnota może sobie ustalić, że dla integracji (tu sobie możemy wziąć na warsztat kwestię integracji muzułmanów) dzieci są edukowane w zakresie kultury narodowej w ramach szkolnictwa powszechnego, co się dzieje zgodnie z demokratyczną zasadą pomocniczości. Czasami zasada pomocniczości zostaje naruszona, jak w przypadku wychowania seksualnego w szkołach.

Wydaje mi się, że toczysz walkę z wiatrakami. Czujnośc trzeba zachować, ale nie nalezy wylewać dziecka z kąpielą.

Wspólpraca demokratyczna jest współpracą w systemie politycznym przy założeniu równych praw politycznych typowych dla demokracji, Nie widzę tu nic dziwnego. Człowiek ma status dwoisty, zgodnie z dwoistą naturą ludzką - jest jednostą prywatną oraz obywatelem jednoczesnie, ale w innych sferach działania. Poczytaj sobie moje napisane i przyszłe teksty o wadach liberalizmu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Zmiany w edukacji

Zmiany w edukacji.
Właśnie wspólna strategia działania musi nadążać za duchem czasu, za zmianami na świecie.
Uczymy norm które nigdzie w Polsce nie obowiązują. Ja z przestępcami muszę walczyć słowem które powinno pozostać w komisariatach i prokuraturach a przestępcy przez sąd powinni być wtrącani DO WIĘZIEŃ. Niestety musieliby zacząć od siebie.W codziennych wypowiedziach polityków brak norm jest jedyną normą.
Tutaj nie ma mowy o prywatnym interesie. To interes Polski i Polaków. To są przyszłe pokolenia. Ale mam wrażenie że wcześniej dojdzie do takiego chaosu że naprawdę cofniemy się tylko do podstawowych potrzeb i walki o przetrwanie.
Mirosław Dunst
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Inne tematy z forum

Fajnopolacy pochowali głowy w piasek (18 odpowiedzi)

Demokracja poszła się czochrać i co wy na to ? Maska spadła z Uśmiechniętj Polski ? I został...

Fajnopolacy chcą popolemizować ? Proszę bardzo, jestem do usług (3 odpowiedzi)

Kiedyś popularne było przewidywanie powtórki Budapesztu w Warszawie, teraz, po zwycięstwie Trumpa...

Panie Tusk daj ludziom spokój (3 odpowiedzi)

P Tusk jest Pan kłamcą oszustem skompromitowanym człowiekiem niech Pan da Polsce spokój i nie...