Re: rumień zakaźny w przedszkolu
To niezbyt dokuczliwa choroba wirusowa. Rzadko prowadzi do powikłań i może przebiegać bez żadnych poważnych dolegliwości. Występuje o każdej porze roku, ale najczęściej pojawia się wiosną.
Rumień zakaźny (zwany także chorobą zaczerwienionych policzków) przytrafia się zazwyczaj pociechom w wieku 212 lat. Dziecko zaraża się drogą kropelkową, np. od chorego kolegi w trakcie wspólnych szaleństw, wymiany zabawek i innych przedmiotów. Wirus może się także przenieść przez ślinę podczas jedzenia tą samą łyżeczką, albo picia z jednego kubeczka lub przez tę samą słomkę.
Koronkowa wysypka
Po 12 tygodniach od kontaktu z chorą osobą, u zakażonego smyka pojawiają się pierwsze symptomy rumienia zakaźnego: niewysoka gorączka, czasem osłabienie i bóle głowy. Głównym objawem choroby jest jednak bladoróżowa wysypka w kształcie koronki albo girland. Najpierw pojawia się na twarzy (głównie na policzkach, dlatego chore dziecko wyglada tak, jakby ktos je mocno po nich poklepał). Czółko i okolica między ustami a noskiem pozostaje jednak gładka, niezmieniona. Dlatego rumień przypomina nieco kształtem motyla. W ciagu 12 dni wysypka rozprzestrzenia się na ramionka, tułów, pośladki oraz uda dziecka. Lekarze ogladając ją, zwykle mówia, że to taka ładna, koronkowa wysypka. Zmiany na skórze nie bolą i nie swędzą. W żaden sposób nie są więc dla dziecka dokuczliwe. Zazwyczaj po tygodniu (a najpóźniej po 10 dniach) wysypka sama znika. Może się jednak zdarzyć, że nawet po paru tygodniach pojawi się ponownie. Sprzyjają temu określone okoliczności zwłaszcza ciepła kąpiel, przebywanie na słońcu (opalanie się), nacieranie skóry oraz sytuacje, gdy dziecko się spoci lub czymś bardzo zdenerwuje. Bardzo rzadko, i to raczej u starszych dzieci, przy rumieniu zakaźnym może pojawić się zapalenie stawów (dotyczy to przede wszystkim stawów łokciowych i kolanowych), które trwa dłużej niż wysypka. Zapalenie stawów objawia się bolesnym zaczerwienieniem okolicy stawów. Zwykle nie daje się jednak mocno we znaki i mija bez śladów po ok. 3 tygodniach.
Zdecyduje lekarz
Jeśli zauważysz u smyka rumieniową. koronkową wysypkę, zgłoś się do lekarza. Pediatra zbada dziecko i dokładnie obejrzy jego skórę. To zwykle wystarczy do rozpoznania rumienia zakaźnego. Badania z krwi lub moczu nie są więc konieczne. Przez kilka dni chory malec powinien pozostać w domu. Ponieważ chorobę wywołuje wirus, antybiotyki są zupełnie zbędne. Wystarczy podawać dziecku lekkostrawne posiłki, z dużą ilością naturalnych witamin, które są zwłaszcza w świeżych owocach, warzywach oraz sokach. Gorączkę obniży paracetamol (można go aplikować w syropku, kropelkach lub czopku), podawany co 46 godzin. Nie smaruj niczym wysypki. To zbędne, bo przecież wcale nie dokucza ona dziecku. W przypadku zapalenia stawów małemu pacjentowi pomogą leki przeciwzapalne i łagodzące ból.
Nie ma skutecznego sposobu zapobiegania rumieniowi zakaźnemu. Osoba chora zaraża już na ok. 7 dni przed pojawieniem się pierwszych symptomów choroby. Nie ma też na nią skutecznej szczepionki. Na szczęście rumień zakaźny jest niegroźny i przechorowanie go pozostawia trwałą odporność na całe życie.
Dmuchaj na zimne!
Jeżeli w dzieciństwie nie chorowałaś na rumień zakaźny, a teraz spodziewasz się dziecka, postaraj się unikać kontaktu z chorymi na rumień malcami. Jeśli zarazisz się wirusem, może on przedostać się do płodu i spowodować pewne komplikacje (np. niedokrwistość).
4
4