Re: OSIEDLE ALEJA DĘBOWA
~Iskiereczka
(13 lat temu)
co do odległości to 3 metry jeżeli budynki są zwrócone do siebie ślepymi ścianami, sorry za pomyłkę, u nas to powinno być 4 metry. " dniu 27.5.2004 r. weszła w życie nowelizacja z 7.4.2004 r. rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 109, poz. 1156), wprowadzająca w szczególności zmiany w zakresie wymaganej odległości między budynkami.
Główna zasada, że odległość między budynkami zwróconymi do siebie ślepymi ścianami powinna wynosić co najmniej 6 metrów (po 3 metry z każdej strony granicy działki), a w razie istnienia otworów okiennych i drzwiowych cztery metry, pozostała bez zmian. Zmienił się jednak sposób podejścia do odstępstw od tej zasady. Do tej pory starosta mógł wydać zgodę na odstępstwo od tych przepisów, ale musiał mieć upoważnienie Ministra Infrastruktury. Nowelizacja rozporządzenia wprowadziła możliwość wydania zgody na budowę w odległości 1,5 metra od granicy działki lub przy granicy bez konieczności występowania o upoważnienie, ale tylko w określonych przypadkach. Np. jeżeli wynika to z miejscowego planu zagospodarowania lub ze względu na rozmiary działki. Inwestor musi mieć także zgodę sąsiadów na to odstępstwo lub też orzeczenie sądowe, które ją zastąpi.
Poza tym tarasy, balkony, schody zewnętrzne oraz pochylnie mogą pomniejszać odległość od granicy działki o 1,3 metra, a nie jak obecnie o metr. Podobnie jest także w wypadku okapów i gzymsów budynków. Do tej pory odległości mogły być zmniejszane o pół metra, a po zmianie do 0,80 metra.
Nowelizacja liberalizuje także zasady wznoszenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych pośród istniejącej zabudowy. Do tej pory minimalna odległość między takimi budynkami mogła wynieść 20 metrów. Teraz tego warunku nie ma. Przepisy mówią tylko, że budynek nie może przesłaniać okien w sąsiednich domach i zabierać ich mieszkańcom światła słonecznego. Nie może też naruszać innych przepisów, np. przeciwpożarowych.
Nowelizacja zawiera również wiele zmian ułatwiających życie niepełnosprawnym, np. obowiązek zaprojektowania budynku w taki sposób, aby osoby niepełnosprawne mogły dostać się na jego parter oraz do garaży podziemnych.
Do rozporządzenia dołączono wykaz Polskich Norm, m.in. dotyczących instalacji elektrycznej, gazowej. Tym samym normy te stają się powszechni obowiązującym prawem."
0
0