Re: kredyt hipoteczny
My z mężem braliśmy kredyt prawie 2 lata temu i chyba nic się od tego czasu nie zmieniło. Postaram się wypunktować w miarę czytelnie wskazówki. Tak więc:
- każdy dysponent ds. kredytów hipotecznych ma obowiązek przedstawić wam w formie pisemnej dokładne składowe raty (po prostu o to poproście)
- mówicie na jakiej kwocie wam zależy
- dysponent wylicza czy posiadacie zdolność kredytową na podaną przez was kwotę lub określa ile maksymalnie możecie wziąć w danej walucie (pamiętajcie, że wysokość przyznanego kredytu zależy finalnie od banku).
- jeśli macie w miarę wysokie zarobki, to rozważcie też jakiego rodzaju spłata kredytu wam się bardziej opłaca: raty malejące czy równe. Przy malejących płacicie finalnie mniejsze odsetki, jeśli się podsumuje całość.
- koniecznie pytajcie czy mają w danej chwili promocje na kredyty hipoteczne
- maksymalny okres kredytu
- czy musicie miec konto osobiste w danym banku i na jakich warunkach jest ono prowadzone (koszty utrzymania, oprocentowanie, ile za kartę typu Visa, etc.) oraz czy bank sam pobiera ratę z danego konta, czy wy robicie przelewy
- czy można i ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu, na jakich warunkach
- ile będzie wynosiła cała rata miesięczna
- ile ubezpieczenie kredytu
- ile marża
- jeśli mieszkanie chcecie kupić na rynku pierwotnym i nie ma jeszcze księgi wieczystej, to ile bank weźmie za ubezpieczenie ryzyka (czy jakoś tak to się nazywa). To się płaci do momentu wpisu banku do działu w KW.
- ile trwa rozpatrzenie wniosku o kredyt i czy jest płatny (reklamują wszędzie, że rozpatrzenie wniosku jest bez prowizji, dlatego radzę zapytać, bo możliwe, że są i banki, które za to sobie każą płacić, chociaż osobiście się z tym nie spotkałam)
- jeśli macie wpłacać na nowe mieszkanie z rynku pierwotnego do dewelopera na jego konto, bo mieszkanie się dopiero buduje, to zapytajcie jak wygląda przekazywanie takich transz, czy przez wasze konto czy bezpośrednio do dewelopera
- ile wpisów na księgę wieczystą musicie zrobić: 1 czy 2? (u nas były dwa wpisy: hipoteka kaucyjna i hipoteka zwykła, za każdą w sądzie płaci się 200zł + założenie KW 160zł + odpis 6zł).
- jeśli chcecie w walucie obcej, to ile kosztuje ewentualne przewalutowanie.
To chyba wszystko, więcej nie jestem w stanie sobie przypomnieć. W razie czego dopiszę. Życzę powodzenia. Pamiętajcie, to wasze pieniądze i nie krępujcie się być "upierdliwi", bo spłata takiego kredytu będzie do was należała.
0
0