niepracujaca zona, czy to zle?

Temat dostępny też na forum: Rodzina i dziecko
Na rodzinnym niedzielnym obiadku bylo dzis nawet milo ale pol zartem, pol serio ktos zrobil niefajna uwage, ze ja nie pracuje zawodowo tylko moj maz. Maz ma firme, jako informatyk dobrze zarabia, nie mamy klopotow z pieniedzmi. Ja mam wysprzatany dom, przygotowany obiad na czas, zadbany ogrod i dzieci, ktore po szkole nie wracaja do pustego domu. Czy to tak zle wyglada z boku? Czy jak nie pracuje zawodowo, to zle?
popieram tę opinię 37 nie zgadzam się z tą opinią 7

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ja tak miałam.
Z perspektywy czasu, żałuję.
Gdy zaczęłam pracowac za tzw psi grosz, poczułam się dowartościowana.
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 16

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Czym Ty się przejmujesz bo nie bardzo rozumiem? Ja by się nei przejmowała jezli Wam taki układ odowiada to co komu do tego. Jedynie może się martwią, że emerytury nie bedziesz miała ale jak zus padnie to i tak nie będziesz miała więc luz:)
Ja też nie pracuje no moze pracuje bo jestem na wychowawczym ale nie wiem czy potem pójdę jeszcze do pracy. Ale w to wątpie bo nie wyobrażam sobie jak to pogodzić z odbiorem dzieci ze szkoły, które mają na kilka zmian nie mając żadnej Babci czy kogokolwiek, kto mógłby się nimi zająć jak ja będę w pracy.
popieram tę opinię 26 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

w jakim sensie "źle"? Każdy ma sposób na swoje życie. Jeśli Tobie i mężowi odpowiada taki stan rzeczy to czym się martwisz/przejmujesz? Powiem Ci że ludzie często z zazdrości mają takie kąśliwe uwagi-coś na zasadzie "dlaczego oni mają tyle kasy a ona nie pracuje, a ja muszę zapier...a mam tak mało kasy...itp." wierz mi, znam takie osoby i naprawdę trzeba na nie patrzeć z przymrużeniem oka. Także nieważne jest co komu pasuje tylko to co Tobie pasuje. Co z tego, że jakaś forumka napisze Ci-ja też nie pracowałam i bardzo tego żałuję, bo nie rozwijałam się itp. A to przepraszam-czy tylko praca pozwala nam na rozwój? Chyba nie do końca.
Najważniejsze mieć w życiu pasję.
popieram tę opinię 33 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Milo, ze mnie wspieracie. W sumie, to nie mam zadnej szczegolnej pasji, ale nie o tym zalozylam watek ;)
Znam prace za psi grosz. Po 6 latach ciurkiem przebywania na urlopach wychowawczych wrocilam do pracy na warunkach takich, jakie mialam przed urlopami czyli psi grosz, glownie dlatego zrezygnowalam. Teraz nie pracuje juz od 14 lat. Maz probowal mnie kilka lat temu wciagnac w sprawy firmy ale to byl krotki epizod.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 8

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Znam prace za psi grosz. Po 6 latach ciurkiem przebywania na urlopach wychowawczych wrocilam do pracy na warunkach takich, jakie mialam przed urlopami czyli psi grosz, glownie dlatego zrezygnowalam.

przepraszam, ale po 6 latach ciurkiem na wychowawczych, spodziewałaś się może awansu zawodowego? podwyżki?

wypadłaś z rynku,ale chyba, powinnaś być tego świadoma siedząc 6 lat w domu?

taka zapracowana w domu jesteś, bo dzieciom trzeba ugotować i dom wyszykować (normalni ludzie pracują i zajmują się domem i dziećmi, więc nie wiem w czym masz problem?)...dzieci wybędą w świat, prędzej czy później...mąż dalej będzie pracował...a Ty zostaniesz sama w pustym domu całe dnie, bo co Ci pozostanie? szczerze, współczuje Ci...
popieram tę opinię 29 nie zgadzam się z tą opinią 53

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

masz pasję i nawet o tym nie wiesz-pisząc to miałam na myśli, że Twoją pasją jest życie rodzinne, dzieci, spędzanie czasu razem z rodziną, zabawy, rozwój w każdej z tych gałęzi życia rodzinnego itp
popieram tę opinię 23 nie zgadzam się z tą opinią 9

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Tylko że ta pasja za kilka lat się skończy. Dzieci szybko rosną, zaraz będą miały swoje sprawy, później się wyprowadzą z domu i się pasja skończy. Niekoniecznie praca zarobkowa, ale coś poza rodziną-jak najbardziej.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Po pierwsze jest to sprawa twoja i twojego męża jaki model rodziny sobie wybraliście. Ja sama nie pracuje od 15 lat odkąd urodziłam córkę, taką decyzje podjęliśmy razem z mężem. I wszyscy jesteśmy zadowoleni,mąz może spokojnie pracowac, wraca do czystego pachnącego domu, ma codziennie ciepły obiad, córka jest zadbana, nie musi chodzic z kluczem na szyi. Ja lubię zajmowac się domem, mam czas dla siebie jestem zadbana i moja rodzina też. Absolutnie nie czuję się gorsza bo nie pracuję, wręcz odwrotnie , jestem szczęśliwa że nie muszę się rano zrywać a potem zmęczona po pracy leciec po zakupy, gotować i sprzatać wieczorami. Szczęście moje i mojej rodziny jest dla mnie najważniejsze i w nosie mam co na ten temat sądzą nowoczesne feministki:)
popieram tę opinię 41 nie zgadzam się z tą opinią 13

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

może ktoś ci zazdrości :P
jak tam sobie wolicie, ale ja np nie rozumiem układów gdzie np mąż pracuje na 3 etaty, w domu bywa żeby się przespać a kobieta siedzi w domu, albo jak mieszkają na jednym pokoju u rodzinki i dostają 75 zł rodzinnego więc jej sie nie opłaca iść do pracy (znam taki przypadek).. ale każdy robi jak mu pasuje
lipunia jak ktoś musi to sobie jakoś radzi, jak trzeba to zawsze się rozwiązanie znajdzie
u nas nawet wychowawczy nie wchodził w grę, z resztą nawet jakbyśmy znaleźli jakieś finansowe rozwiązanie to chyba bym na to nie poszła, bo po załóżmy 3 letniej przerwie w pracy - w tej firmie czy innej to chyba znowu musiałabym zaczynać od zera, przepisy się ciągle zmieniają i bałbym sie być aż tak w tyle, już po rocznej nieobecności miałam na początku wrażenie po powrocie do pracy że jednak siedząc w domu mózg mi sie rozleniwił :P (i nie mam tu na celu nikogo obrażać, mówie jak było w moim przypadku)
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

ja myślę, że każdy żyje po swojemu:) i najważniejsze aby był szczęśliwy, spełniony niezależnie czy zajmuje się domem/dziećmi czy pracą zawodową. Dopóki taki układ pasuje obu stronom to nie widzę w tym nic złego. Każdy ma inny system wartości, dla każdego co innego jest w życiu ważne.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ja również byłam kilka lat temu w podobnej sytuacji. Mąż dobrze zarabiał, w związku z czym nie widzieliśmy potrzeby mojego pójścia do pracy. Wychowywałam w domu dwójkę dzieci. Ogarniałam dom, gotowałam obiady itp. Teściowie i rodzina przy każdej możliwej okazji dawali mi do zrozumienia, że mąż flaki sobie wypruwa, a ja siedzę w domu i "nic nie robię". Jak powiedziałam teściowej, że przecież robię i to dużo, bo gotowanie, sprzątanie itp., to odp. tylko, że ona robi to wszystko co ja i dodatkowo jeszcze pracuje i zarabia i że to nie te czasy gdy kobiety siedziały w domu i wychowywały dzieci, a mężowi pracowali. Ostatecznie poszłam do pracy i jestem szczęśliwa.
popieram tę opinię 17 nie zgadzam się z tą opinią 7

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Nie rób sobie wyrzutów sumienia, jak Ci z tym dobrze to olej to co mówią inni. Ja nie mam takich dylematów, muszę pracować, zaczęłam jak dziecko miało niecały rok. I czasem tylko mi przykro, że ja ciężko pracując, wstając o 4 nie mam takich "luksusów" jak te kobiety które nie pracują. Ale mogę też się porównać do tych co mieszkają na kupie, lataja co chwila do MOPSU i wiecznie narzekają. Więc ogólnie cieszę się z tego co mam- praca.Najważniejsze żebyś była szczesliwa. A jak zrzedziłam , że taka zmeczona jestem praca,to stwierdziłam ze musze znalezc sobie jakas pasje. I znalazłam ksiązki i bieganie. teraz duzo mnie cieszy. mam wiecej sliy.
Najwazniejsze to byc w zgodzie z soba.
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Otwarcie w rodzinie nikt mi zlego slowa nie mowi. Rodzicow meza mamy za sciana. Dzieci do szkoly woza, kasa rzuca, dziadek z dziecmi jezdzi na wycieczki. Czasami mezowi sie wymsknie, ze tylko on pracuje na dom ale to niegroznie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 30

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Rodzicow meza mamy za sciana. Dzieci do szkoly woza, kasa rzuca, dziadek z dziecmi jezdzi na wycieczki.

więc jesteś po prostu lewusem. masz teściów,za ścianą, którzy mogą zajmować się dziećmi a Ty przepierdziałaś 6 lat w domu?

Czasami mezowi sie wymsknie, ze tylko on pracuje na dom ale to niegroznie.

no, zapewne jest dumny, z nadambitnej żony...
popieram tę opinię 39 nie zgadzam się z tą opinią 15

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

ja nie oceniam Waszego układu skoro tak Wam pasuje, chociaż myślę że to nie jest dobry układ w dzisiejszczych czasach.
Ja nie chciałabym tak funkcjonować, fakt faktem że bywa mi ciężko, praca plus dojazdy zająmują mi ok.10godz.dziennie (+mam 1dziecko i dużego psa) ale nie tak znowu nie do ogarnięcia.
Bardzo lubię swoją pracę, daje mi dużo satysfakcji i radości. A poza tym nie widzę siebie w takim układzie bo są takie a nie inne czasy, ciężko żyć z jednej pensji i miałam w moim kręgu znajomych kilka przypadkow że żona zajmowała się domem a mąż w młodym wieku ginął/umierał a jeden cieżko przelekle zachorował i wtedy była mega tragedia - żony bez doświadczenia zawodowego, bez np.renty bo za młode itp.

Ale tak czy inaczej uważam że to Wasza sprawa
popieram tę opinię 18 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Tym ostatnim wpisem ,to pokazałaś popis ,popis swojego lenistwa ,kobieto nie masz w domu niemowlaczka tylko szkolne dzieci i w razie czego po szkole mogą posiedzieć z dziadkami skoro obok mieszkają .

.Twój mąż powinien powiedz wprost a nie się czai ,a Ty powinnaś jego niegroźne wg Ciebie żarty na temat utrzymywania domu wziąć sobie do głowy ,bo coś jest na rzeczy .
popieram tę opinię 26 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

twoja sprawa,ale ja nie chcialabym cale zycie byc na utrzymaniu meza! roznie w zyciu moze sie ulozyc, a latka leca, kiedy chcesz isc do pracy jak bedziesz babcią? jesli wogole zaamierzasz

ja juz tez siedze za dlugo w domu,i juz fiola dostaje,bym poszla szybciej do pracy,ale mamy synka z orzeczeniem o niepelnosprawnosci,ktory wymagal codzeinnej rehabilitacji itd, potem drugi przyszedł na swiat i tak wyszlo. na tesciow nie moge liczyc chociaz mieszkaja na tym samym osiedlu, tylko mama mi zawsze pomaga,ale tez nie ma 20 lat,zeby nad nimi nadazyc ze tak powiem,dlatego od nowego roku ide do pracy, moze u ciebie jest inaczej,ale mi maz ze tak powiem kasy na cokolwiek,takze nie bede czekala na jego łaskę! powinnas to wykorzystac,ze masz pomoc od tesciow, i isc do pracy
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

juz lewusem nie przesadzaj, a ty ile fakultetow pokonczylas?

tescie za scianą i co z tego, oni maja wychowywac? od tego sa rodzice chyba nie?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 14

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

I co się tak pienisz ,nie chodzi o to żeby jej wychowywali dzieci ,tylko o to że napisała wyżej że dzieci nie wracają do pustego domu ,więc zawsze po szkole mogę posiedzieć u dziadków ,odrobić lekcje i poczekać na rodziców ,bo nie napisała ile mają lat ale że chodzą do szkoły .

Więc gdzie tutaj mowa o wychowywaniu przez dziadków .

Po za tym jak już się czepiasz nie wiedząc czego to równie dobrze można powiedzieć że i owszem dziadkowie nie są od wychowywania wnuków ,ale rodzice są zobowiązani od utrzymywania swoich dzieci do pewnego wieku .RODZICE .
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 6

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

niestety kiedyś to było norma, a teraz się kobiety co chcą być w domu szykanuje, określa mianem leniwych kur domowych itd. A ja ci zazdroszczę, też bym tak chciała,choć gdybym miała możliwość to by też gadali. Niestety muszę pracować, a że nie jestem cyborgiem to dom zapuszczony, czasu na nic, nerwy zżeram w tej robocie. Mam swoją pasję, która ratuje mi psychikę ale z niej nie wyżyję. A dzieci niestety podrzucane do babć, co nie jest fajne dla nikogo bo potrzebują mieć mnie więcej.I w sumie też za niewielką kasę pracuję ale kredyty, opłaty, potrzeby dzieci są.
Jak ci z tym dobrze to miej w nosie wszystkich.Twoje życie.
popieram tę opinię 19 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

widzę, że dużo osob pije do tych co siędzą w domu.
Po pirwsze są różne przypadki w życiu i ja już się zastanawiam co będzie chodźby z ubezpieczeniem po wychowawczym i chyba to jedyne moje zmartwienie wiem, można prywatnie ale jednak tu jest za darmo i na dodatek liczą się lata pracy tylko pytanie czy faktycznie ja dozyję tej swojej emerytury, renty, czy zus będzie istniał i jest sesn sobie zawracac tym głowę?
Moim zdaniem najlepiej myśleć o zabezpieczeniu się samemu.
Co do siedzeia w domu to robota zawsze jest, a jak ktoś się poleni to co z tego? zazdrościcie?
Rozwój rozwijać się można zawsze i wszędzie i na każdej płaszczyźnie czy to w domu czy w pracy! dla chcącego nic trudnego.
Jedynie to może bym się doczepiła do słów, że mąż coś napomyka o siedzeniu w domu ale to bym z nim przedyskutowała co on na prawdę o tym myśli i tyle w temacie.
Jeżeli na prawdę kogoś stać na taki luksus siedzenia w domu to czemu nie. Uważam, że w dzisiejszych czasach jest to luksus.
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Fiona tylko pozazdrościć obrotnego męża, który umożliwia ci siedzenie w domu i mowię to z perspektywy mamy, która swoje dziecko odbiera o 17. Wiec wiem o czym mowię ;) myśle, ze spora cześć, która cię krytykuje zwyczajnie ci zazdrości bo nie sposób siedzieć w domu i klepać biedę ale jeżeli Wasza sytuacja finansowa jest spoko to super. Ja tylko na Twoim miejscu bym się zastanowiła czy to jest dobre dla Ciebie.
Moja mama całe życie siedziała w domu i teraz jak nią nią patrzę to mam wrażenie, ze jej życie było bardzo puste... Nie miała jakichś pasji, całe życie bez swoich pieniędzy, ojciec jej nigdy nie wypominał ale jednak cały czas ta świadomość, ze jest się zależnym od męża...

Praca to jednak fajna sprawa a jeszcze jak ma się ten komfort, ze można szukać pracy dla przyjemności a nie dla kasy to już w ogóle frajda :)

Pomysł o tym, żeby potem nie żałować. Nie wiem tez jakie macie ustalenia i na ile jestem zabezpieczona gdyby coś się wydarzyło. Nie chce być fatalistka ale w życiu wiele się może zdarzyć i jak, czego oczywiście nie życzę - zdarzylyby się jakiej kłopoty w małżeństwie, stara jak świat historia z kochanka to czy nie zostaniesz z niczym :(

Trzeba myślec o sobie i czasem wyobrazic sobie czy jak zostanę sama to dam sobie radę, ja bardzo często tak sobie analizuje :) I Jeśli moja analiza wykazuje, ze dam radę to mam o wiele większe poczucie bezpieczeństwa a to uczucie jest bezcenne :)
popieram tę opinię 19 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

każdy sobie rzepkę skrobie :) fajnie jest teraz kiedy możesz zadbać o dom i o męża, ale nei życzę by się noga powinęła. Część ludzi jest krótkowzrocznych fajnie jak jest jak sie udaje, ale co jesli coś mężowi sie stanie (czego nie życzę) a człowiek bez praktyki, bez wiedzy, dobrej szkoły i języka sobie nie poradzi.
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 6

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ale niektóre dziewczyny są zazdrosne. Ja tez siedze w domu bo mogę sobie na to pozwolić i codziennie dziekuje bogu ze mogę swoje dziecko wychować sama a nie panie w przedszkolu. Poza tym jestem wyksztalcona z doświadczeniem i nie mysle ze cos może się stać gdyż jeśli tak patrząc to dużo rzeczy w zyciu można w ten sposób interpretowac. A pasje może mieć każdy i ten co pracuje i ten co nie pracuje. A nie ukrywajmy ze w dzisiejszych czasach ludzie pracują bo musza i często zmuszają się żeby isc do pracy za grosze. Wiec kolezanka nie przejmuj się ludzmi tylko idz przez zycie z podniesiona glowa. Moje zycie jest cudowne i z nikim bym się nie zamienila :)
Pozdrawiam
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 13

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Też znałam taką co tak mówiła...i co mąż zawał w wieku 33 lat, ona bez pracy, bez praktyki bez pomysły + 2 małych dzieci. Masakra.

Ale szybko znalazła drugiego męża i błąd powiela bo nadal nie pracuje i troszczy się o ognisko domowe - rola w której się spełnia, ale sorry to nie praca. Za pracę po 1 dostajesz wynagrodzenie po 2 masz określone reguły i musisz się podporządkować, przynajmniej w takim stopniu żeby nadal ja mieć a po 3 pracujesz przeważnie z innymi, dorosłymi ludźmi i musisz umieć odnajdywać się w nie zawsze łatwych kontaktach międzyludzkich. Dlatego właśnie w przedszkolach największe pieniaczki to niepracujące mamy (na podstawie moich obserwacji rzeczywistości) bo swoją frustrację i pewne "nieobycie" powodują że uważają że ich dzieci są najważniejsze i zasługują na najlepsze traktowanie.

Kobiety pracujcie bo brak zajęcia odmóżdża
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Dziecko potezebuje do rozwoju kolezanek.i.kolegow a nie diedziec.przy d*pie.matki tylko
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

juz lewusem nie przesadzaj, a ty ile fakultetow pokonczylas?

myślę, że sporo. i nie zamierzam przestać się rozwijać i uczyć! a mam 30 lat. nie miałam od pójścia do zerówki ani chwili przerwy w edukacji.

i tak, dla mnie, autorka wątku, jest typowym przykładem definicji lewusa.

tescie za scianą i co z tego, oni maja wychowywac? od tego sa rodzice chyba nie?

pewnie, na pewno mąż autorki jest zaangażowany w życie rodzinne i wychowanie dzieci. skoro sam zapiernicza na utrzymanie.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 14

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ja póki co jestem z dzieckiem w domu i trochę planuję z nim pobyć, o ile sytuacja materialna nam na to pozwoli. Nawet jeśli nie będę miała przepracowanych lat, to o emeryturę się nie martwimy, naszym zdaniem nie ma sensu bo przez 50 lat może wydarzyć się wszystko. Lepiej samemu odkładać sobie na starość, a jak nie dożyjemy to przynajmniej dzieciak będzie miał pożytek z tego co zaoszczędzimy, a z zusowych pieniędzy to by nic nie było:)
ALe chociaż zajmowanie się domem daje mi dużo satysfakcji to faktycznie brakuje czasem mi czegoś "tylko swojego", co pozwalałoby się mi rozwijać też poza rodziną, dlatego jak dzieci podrosną na pewno będę szukać pracy jakiejkolwiek, nawet dla siebie. Ale to jak dzieci podrosną, bo priorytetem dla mnie na tą chwilę jest ich wychowanie, więc skoro sytuacja pozwala się temu poświęcić, to z tego korzystam.
W ogóle, ideałem dla mnie na tą chwilę by była praca którą mogłabym wykonywać w domu:) Jednak póki co takiej nie znalazłam.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Jaga ziejesz złośliwym jadem, nie wiem co tobą kieruje. Uważaj bo w tym pędzie do fakultetów i pracy nie zauważysz że można celebrować zycie rodzinne i z tego czerpać satysfakcję. Mam wrażenie ze większośc tych ziejących jadem po prostu zazdrości tym które nie pracują że mają czas aby zadbac o siebie, o dom, o rodzinę. Nie pieniądze i kariera są w zyciu najważniejsze.
popieram tę opinię 17 nie zgadzam się z tą opinią 8

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Jaga bo się ździwisz jak będzie za późno bo kolejny fakultet będzie ważniejszy...
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 5

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Bodajże za każdym sukcesem faceta stoi zmęczona kobieta, a za każdym sukcesem kobiety stoi samotność ...

Ciężko jest ocenić czy dobrze wybrałaś, jeśli czujesz się w tym spełniona, to był to dobry wybór, ale niepokojące jest to że musisz się o to pytać na forum, szukać potwierdzenia.

Czy drugie rozwiązanie jest trafione - praca plus rodzina? Na pewno bardziej męczące, bardziej wymagające. Bezpieczniejsze, w razie rozstania czy innego nieszczęścia.
Ale też czasami pojawia się pytanie czy biorąc tyle na barki, robi się wszystko na 100% dobrze.
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Praca w domu to jednak nie to samo, bo dalej siedzisz w domu ;) mi by się marzyła praca na pół etatu, idziesz do pracy na 4h a dziecko w tym czasie w przedszkolu. Wilk syty i owca cała :) dziecko zadowolone bo ma kontakt z innymi dziećmi, nie siedzi tylko z dorosłymi, mama zadowolona bo może wyjść do ludzi. Zarabia jakaś swoją kasę i nie "wychodzi z obiegu". Jest czas i na gotowanie obiadu i na sprzątanie i poczytanie książki. Eh żyć nie umierać ;)
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Lipunia oj celny strzał ;)
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Jeżeli pasuję Ci takie życie to nie przejmuj się uwagami innych. Mnie mój mąż "wykopał" do pracy mimo, że nie potrzebowaliśmy kasy, a przy jego zarobkach moja wypłata to jak kieszonkowe ale z perspektywy czasu jestem mu bardzo wdzięczna. Zawsze to inne klimaty, znajomi, odskocznia od domu (nawet wspaniałego domu). Teraz jestem na macierzyńskim, wcześniej na L4 i jakbym mogła to bym już teraz wróciła do pracy, nawet na kilka godzin..
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Larisa28, mi nie tyle brakuje kontaktu z ludźmi czy wyjścia z domu, bo mam sporo znajomych i często się spotykamy, co bardziej rozwijania się, no i może trochę docenienia (bo prowadzenie domu jest słabo doceniane, nawet widać to po tym wątku:) ) I brakuje też satysfakcji, że własną pracą dołożyłam się do utrzymania domu (jak widać nawet ja do końca nie doceniam swojej pracy:))) ) Chociaż rozwiązanie pół-etatu też jest super i też o tym myślałam:)

A tak naprawdę to zobaczymy jak się życie ułoży, jestem elastyczna bo jednak takie życie kiedy tylko jedno pracuje ma w sobie więcej niepewności niż kiedy dwójka pracuje. Wystarczy że mąż pracę straci i wszystkie plany w łeb biorą, bo będzie trzeba szukać pracy tu i teraz, i nie na 4h, tylko na 10h:)
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Kiedy bralismy slub ja jeszcze studiowalam zaocznie i bez wyzszego wyksztalcenia mialam prace taka sobie. Po urodzeniu pierwszego dziecka juz nie poszlam do pracy ale skonczylam jednak studia (za pieniadze ktore zarobil maz). Wtedy jeszcze nie mielismy tyle pieniedzy co teraz, maz dopiero zaczynal dzialalnosc, bylismy mlodzi. Rodzice meza nie dawali nam zginac, sporo nam pomagali.
Chcociaz byly z nimi czasem zgrzyty, to jednak nie z powodu pieniedzy. Na emeryture nie licze, odkladamy z naszych pieniedzy, no i prawda jest taka, ze rodzice meza sa dosc majetni a maz jest jedynakiem. Wiem, ze nie mam zle. Chcialam tylko zapytac Was czy ta cala sytuacja stawia mnie w niekorzystnym swietle? ;)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 11

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Już słyszałam tyle historii pt. niepracująca żona, mąż dobrze zarabiający, potem bum. chorba męża, odejście do kochanki a żona zostaje z dziećmi i brakiem pracy, kasy itp.

W tych czasach jednak uważam, że należy liczyć na siebie.
Nikt nie jest w stanie przewidzieć co się stanie.

Dlatego uważam, że kobiety niepracujące, bo mąż wystarczająco dużo zarabia, są lekko nieodpowiedzialne.

Prac choćby na część etatu i ok.
popieram tę opinię 20 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Czy to źle? Nie wiem. Jestescie dorośli i rozumiem ze wspólnie podejście taka decyzję.
Ja obecnie jestem na macierzynskim i serce mi już pęka na mysl ze będę musiała zostawić malego i wrócić do pracy. Dużo bym dała żeby moc z nim być dłużej, ale nie myślę tylko o teraźniejszości i o tym, ze szkoda mi go zostawić, bo jest malutki, ale także o przyszłosci. Niestety znam przykry przypadek, gdzie mama mojej koleżanki siedziała w domu z dziećmi i jej tatq zginął tragicznie. Obok wielkiej rozpaczy pojawił się problem kto teraz utrzyma rodzinę. Kobieta bez doświadczenia i dodatkowo w depresji musiała stać się nagle głową rodziny. Niestety taka prawda ze w obecnych czasach po dłuższej przerwie wypadasz z rynku pracy.

Swoją droga tak jak dziewczyny piszą praca daje też wiele satysfakcji i masz możliwości rozwoju o ile taka znajdziesz :-)

Mnie jako pracująca mamę denerwuje tylko powtarzanie przez te niepracujace ze one gotują sprzątają prasuja itp pracujące mamy robią dokładnie to samo tylko wieczorami jak dzieci już śpią!
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 8

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Tak, jak pisały już poprzedniczki, nikomu nic do waszych wyborów. Jeśli masz taką możliwość i daje ci to satysfakcję, to bądź dalej w domu - takie rozwiązanie ma na pewno szereg zalet.

Widzę dwa podstawowe problemy: po pierwsze - w razie nieszczęścia (dowolnej maści) nagle to na ciebie spadnie ciężar utrzymania rodziny - i co wtedy? Po drugie, praca daje wspomnianą już wcześniej pewność siebie, poczucie własnej wartości, pewność płynącą z posiadania swoich własnych pieniędzy. O emeryturze nie wspominam, bo nie wiadomo, czy ktokolwiek z naszego pokolenia ją dostanie.

Może poszukasz możliwości, aby pracować zdalnie?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 5

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ja nie pracuje, ale mam male dziecko przedszkolne i kolejne w drodze. Narazie mi to odpowiada, lubie zajmowac sie domem, choc czasem chcialabym byc bardziej "wsrod ludzi". I nie chodzi o zycie towarzyskie, bo mamy sporo znajomych, ale wlasnie o rozwijanie sie, wlasne sprawy, satysfakcje. Narazie odchowam dzieciaki, ale szczerze to nie wyobrazam sobie nie pracowac majac juz szkolne dzieci, z nudow bym umarla chyba:) Juz teraz jak corka jest w przedszkolu to czasem nie wiem co z soba robic, a musze sie oszczedzac ze wzgledu na ciaze. Dzieci w wieku szkolnym maja juz przeciez wlasne sprawy, kolegow, kolezanki, duzo nie ma ich w domu. I tez wydaje mi sie ze z punktu widzenia meza, atrakcyjniejsza jest zona ktora sie rozwija. Przy malym dziecku jest duzo pracy, ja zawsze chcialam te pare lat byc z dzieckiem w domu bo uwazam ze to duzo daje dla jego rozwoju. Prace po 8-10h dziennie i wychowywanie dziecka, dbanie o dom juz ciezej pogodzic, napewno nie robi sie wszytskiego co mozna by zrobic nie pracujac. Tak jak ktos wspomnial praca na 4-5h bylaby idealna, ja mam taki zawod ze w takim wymiarze czasu moglabym pracowac wiec zobaczymy.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

nie uwazama ze to zly uklad, ale...
..ale musicie powaznie porozmawiac czy Twojemu to nie przeszkadza, wlasnie czy jak za 5/10 lat dzieci prawie wyfruną z gniazda a ty bedziesz dalej siedziala sama w domu(maz w pracy dzieci ze znajomymi) to jak Ty się bedziesz czuła.
ważne jaka jest i będzie Twoja samoocena. jezeli spełniasz się w domu to super.
jednak wiem po mojej mamie ze żona domowa moze latwo popasc w uczucie niedowartosciowania i poczucie ze sie jest nic nie warta i nie doceniona a dzieci wychowuje sie dla swiata, nie dla siebie i one tez szybko zaczynaja zyc wlasnym zyciem.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Dodam jeszcze, ze troche dziwi mnie ze liczysz na pieniadze po rodzicach meza. Nie zrozum mnie zle, ale chyba lepiej polegac na sobie? Nie wiadomo czy nie upadnie im biznes, nie popadna w dlugi, no cokolwiek, moze zdarzyc sie wszystko. Moi rodzice maja dobra sytuacje, ale zycze sobie miec ich jeszcze bardzo dlugo, i to czy maja pieniadze czy nie, nie daje mi zadnego wiekszego poczucia bezpieczenstwa.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

ja czasami takim osobą zazdroszczę zwłaszcza gdy je jeszcze stać na wyjście do kina itd... ja sama wstaje o 6 rano odbieram dziecko o 17 do tego zakupy, pranie gotowanie , sprzątanie. Ale ja mam fajną pracę i chciałam tam wracac więc to może inaczej. Daje mi satysfakcie i pieniądze nie musze się o nic prosić.
Jedna z dziewczyn dobrze napisała, ja tez znam przypadki gdzie żona siedziała w domu przez ileś lat a potem bummm rozwód dzieci oczywiście z nią zostały i do pracy i wtedy boli bo jak się wypadnie z rynku pracy to niestety. Albo mąż szantażuje potem emocjonalnie bo wie ze nie odejdziesz bo się nie utrzymasz....
Ja bym szukała czegoś cokolwiek na cześć etatu.
Ale powodzenia to tak tylko do przemyślenia.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

A ja się zgadzam w 100% z Jagą !!!!!!!!!!
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 13

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ja tez nie pracuje i bardzo dobrze mi z tym :):) i jestem szczesliwa zona i matka , mam swoje pasje na ktore brak mi czasu mimo iz " siedze w domu" jak to niektorzy okreslaja . A to co mysla inni mam gleboko w nosie delikatnie mowiac , nie przejmuje sie opiniami innych , niektorzy lubia sobie pogadac mniej czy wiecej i powyzywac sie na kims. :)
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 5

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Jaga nie pisz sama do siebie:))
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Na etacie pracujesz dzis, wylatujesz jutro, znam mnostwo osob z super doswiadczeniem, na swietnych stanowiskach, ktore nagle tracily zrodlo utrzymania, a znalezc podobna prace w ciagu nawet roku, czesto nie jest latwo. Wiec o stabilizacji zyciowej przy pracy na etacie nie moze byc mowy. Tym bardziej, jesli to zwykle stanowisko biurowe, czy jeszcze slabsza praca. O jakim rynku pracy mowimy? Jakim obiegu? Te terminy dotycza specjalistow, nie szeregowych pracownikow, ktorych w ciagu jednego dnia mozna zastapic pierwszym lepszym absolwentem. Tanszym sporo.
Specjalista sobie poradzi oczywiscie, ale ile z Was jest takim poszukiwanym na rynku specjalista? Pytam, bo ogolnie malo kobiet ma taki stanowiska. I nie chodzi mi o specjaliste z nazwy w urzedzie, tylko specjaliste typu swietny programista, czy wybitnie uzdolniony grafik. Lub doktor medycyny, doktor habilitowany lub profesor Wyzszej Uczelni.
Ja od kilku lat nie pracuje, na prosbe meza. Wczesniej pracowalam kilka lat na Wyzszej Uczelni, w trakcie zalozylam firme i odeszlam, gdy firma sie rozwinela wystarczajaco. Zarabialam tyle samo, ale pracowalam 2 dni w tygodniu, zamiast 7, bo tak sie tam traktowalo najmlodszych pracownikow. I w tej mojej firmie pracowalam cala ciaze, az do porodu i potem tez od razu. Maz w miedzy czasie pracowal na etacie i rozwijal firme. Kiedy nasza sytuacja finansowa byla bardzo dobra i co istotniejsze, stabilna, zamknelismy moja firme.
O to zebym nie pracowala prosil mnie maz, bo woli energie poswiecac jednej firmie, nie skupiac sie na dwoch, a jak sa dwie to zawsze jakos tam dzieli sie czas miedzy obie. Nie mozemy tez liczyc na najmniejsza pomoc ze strony dziadkow, a skoro nie ma potrzeby finansowej, to lepiej zeby syn mial zawsze zapewnione nasze towarzystwo, takze w liczne wolne dni (wakacje, ferie, ferie swiateczne itp), a nie podrzucac Go byle gdzie, byle moc biec do pracy.
Nie jestem glupia i oczywiscie w jakis sposob zabezpieczylam moja i synka przyszlosc. Maz jest ubezpieczony na bardzo wysoka kwote i w razie zgonu i wypadku uniemozliwiajacego dalsza prace. Ja jestem wspolnikiem w firmie, wszystko co mamy jest w polowie moje z firma wlacznie. Takze w jakims fatalnym wypadku dam sobie rade.
Na emeryture jak kazdy myslacy czlowiek nie licze, wiec w jakis sposob zabezpieczamy nasza przyszlosc teraz.
Chce pracowac z mezem, ale w tym momencie nie bardzo mialabym co robic, bo programista nie jestem, a do innych zadan jest juz calkiem spora grupa pracownikow. Jak firma sie bardziej rozwinie to mam juz pomysly co chcialabym robic. Akurat zbiegnie sie to w czasie z okresem kiedy syn bedzie juz mniej zainteresowany moim ciaglym towarzystwem. Zreszta biuro mamy w kamienicy obok, minute drogi z domu ;) .
Myesle o swojej przyszlosci, ale nie przesadzam. Zabezpieczylam sie na pewno lepiej niz niejedna z Was pracujaca na etacie.
Ciesze sie czasem spedzonym z synkiem i w domu, po latach pracy wcale nie zaluje decyzji. Gdy przyjdzie na to czas to bede pracowac, moze cos fajnego dla rodzinnego biznesu zrobie.
Maz nie pracuje na 3 etatach, tylko w firmie. Gdy pracowal na 2 ja tez pracowalam. Nie pracuje w weekendy, ani Swieta. Nie pada na twarz ze zmeczenia, chociaz pracuje intensywnie. Ale w granicach rozsadku. Do biura minuta, wiec czas przeznaczony na dojazdy moze wykorzystac na prace. I byc w domu o normalnej godzinie.
A swoje pasje mam, tylko za niektore ciezko mi sie zabrac, ale kto wie, moze sie zmobilizuje ;) .
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 12

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

A mnie wkurza takie gadanie, że jak się chodzi do pracy to się człowiek rozwija. Zależy w jakiej pracy. Ja mam taką, że się cieszę, że jestem na macierzyńskim. I bardzo chciałabym zostać już w domu i zajmować się domem. Ale niestety. Czasy są takie, że zajmowanie się domem to luksus - jak napisał ktoś wyżej. Jak ktoś ma pracę, która jest jednocześnie jego pasją to ma szczęście. Ale uważam, że praca, to ostatnie miejsce na rozwijanie się. Wszystko zależy od nastawienia kobiety. Przecież będąc kurą domową można się dokształcać i kończyć różne kursy, szkoły i rozwijać swoje pasje. No chyba, że ktoś poprzez rozwój rozumie awanse i coraz większą kasę.....a przecież to nie to samo
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 5

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Jeszcze sobie tak myślę, że mam szczęście bo mam pracę do której idę na 7 rano a w domu jestem 14.30-15 ze zrobionymi zakupami. Więc jednak te pół dnia dla dziecka mi zostanie. A na pewno chce wrócić do pracy bo w domu na dłużej bym nie wytrzymała. Jednak jakbym miała być w domu 18-19 to bym się mocno zastanawiała czy wrócić do pracy. Jednak małe dziecko potrzebuje matki, a znam takie przypadki, że w weekend dziecko płacze za opiekunką, to smutne.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Wszystko brzmi fajnie dopóki mąż nie kopnie cię w tyłek, a takie rzeczy niestety bardzo często się zdarzają... Co wtedy zrobisz? Z czego będziesz żyć? Każesz płacić mężowi alimenty na siebie?
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 6

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Jak.jest ladna znajdzie szybko nowego chetnego :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Zależy, co komu pasuje. Mój mąż też bardzo dobrze zarabia i mogłabym nie pracować, ale sobie tego nie wyobrażam. Nie po to się tyle lat uczyłam, żeby teraz gotować i sprzątać. A też mamy dwójkę dzieci. Ale ja lubię swoją pracę :)
Poza tym nie czułabym się bezpiecznie, bo jakoś jak dwie osoby pracują, to jest większa stabilizacja finansowa. A co, jak mąż straci pracę, zachoruje, zginie w wypadku albo się rozstaniemy? Zostanę z przysłowiową ręką w nocniku i dwójką dziećmi na utrzymaniu i bez pracy.
Poza tym moja teściowa nigdy nie pracowała zawodowo, tylko zajęła się domem i wychowaniem dzieci i mówi, że tego żałuje. Twierdzi, że brakuje jej tego, żeby poza rodziną mieć jeszcze jakieś inne życie. Szczególnie odkąd dzieci dorosły i wyprowadziły się z domu.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

fiona.

piszesz "Chcialam tylko zapytac Was czy ta cala sytuacja stawia mnie w niekorzystnym swietle? ;)"

mysle, ze to że nie pracujesz nie stawia Cie w złym świetle, tylko Twoja próżność, którą się "chwalisz" - teściowie sypną kasą, wspomagają nas, są bogaci, a mąż jedynak.
Dla mnie to puste. I takie podejście stawia Cie w złym świetle.

Sam fakt pracowania lub nie - uważam za kwestię umowną między małżonkami.
Osobiście myślę, że bym się zanudziła bez pracy i nie wyobrażam sobie, żebym się nie realizowała zawodowo, ale jak kogoś ambicje są zaspokojone poprzez dom to jestem to w stanie jak najbardziej zrozumieć i podziwiam też kobiety, które zajmują się rodziną z takim samym oddaniem jak najlepszą pracą.

Nie rozumiem natomiast sensu Twoich wypowiedzi. z jednej strony piszesz, że mąż wraca do czystego zadbanego domu, dzieci obiadki porządek sielanka, a chwilę później piszesz, że w zasadzie teściowie to CIę wyręczają w połowie spraw.

Dla mnie to jakaś chora prowokacja do durnej dyskusji :)
popieram tę opinię 20 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Pisząc, ze maz jest jedynakiem a teściowie majętni fiona chce powiedzieć, ze sytuacja finansowa jest tak komfortowa, ze raczej nic im nie grozi. Bo skoro maz jedyny to jest jedynym spadkobierca ... Tylko to znowu się sprowadza do jednego, ze wciąż jesteś od niego zależna. Jak maz się zmyje, to i teściowie. Widać, ze nie masz ochoty pracować i może szukasz trochę usprawiedliwienia. Jak chcesz być w domu i nie pracować to chociaż wykaz się sprytem i odkładaj kasę na czarna godzinę. Jak maz forsiasty to kilku stówek miesięcznie nie zauważy wiec załóż lokatę i odkładaj :) jak sie coś wydarzy to nie zostaniesz z niczym a jak maz sie sprawdzi to zabierzesz go na wycieczkę robiąc mu tym niespodziankę :) cóż wielkości moralnej tu nie ma ale każdy orze jak może ;)
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 9

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

ja z obserwacji kobiet wkoło myślę że kobieta zawsze powinna mimo wszystko mieć swoje życie i pracę!! nie chodzi zupełnie o kasę...ale o poczucie własnej wartości, ambicję,stosunek mężczyzny do Ciebie, kontakt z ludżmi, doświadczenie i milion innych spraw...lepiej mieć budną chatę ale ciekawy dzień w pracy za sobą...z całego serca polecam mimo dobrej sytuacji materialnej znalezienie ciekawej pracy chocby za małą kasę
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Podpisuję się pod wypowiedzią Kasi. Każda kobieta powinna mieć jakieś ambicje. Kobiety pracujące również ogarniają dom i dzieci, także to akurat żaden argument. Wiesz, z facetem i kasą to jest tak, że dziś jest a jutro jej może nie być, także uważam że każda kobieta powinna mieć swoje pieniądze tak żeby mogła liczyć na siebie w razie jakiegoś nieszczęścia (odejścia męża, utraty przez niego pracy lub choroby dziecka).
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ja również nie pracuję, zajmuję się domem i 3 małych dzieci. Jak narazie nie wyobrażam sobie powrotu do pracy... Też czasami słyszę docinki, że siedzę w domu i nic nie robię, że pewnie się nudzę całymi dniami...Szlag mnie wtedy trafia... bo wstaję codziennie ok.5, idę spać wykończona o23,nie wspomnę o wielu nieprzespanych nocach, czasami nie mam czasu usiąść i spokojnie zjeść, ze wszystkim muszę poradzić sobie sama a ci najmilsi tylko patrzą jak komuś dopiec.
Nawet w szkole musiałam się wyklócać o świetlicę dla 6 latka, żeby w razie czego mógł zostać od czasu do czasu oczywiście, panie były wręcz zbulwersowane jak to ja nie pracuję a dziecko na świetlicę zapisuję. W tym roku pewnie będzie powtórka...
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 10

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

no i słusznie, świetlica jest dla dzieci rodziców pracujących zawodowo.

Fakt pracujesz w domu przy dzieciach, ale to co innego.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 5

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Jak to "co innego". Praca w domu to.... PRACA! ktora wg mnie powinna byc normalnie oplacana.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 9

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

w Niemczech takie panie siedzące w domu są traktowane jak pracujące. Moja ciocia tak miała- zawód gospodyni domowa. teraz ma emeryturę. U nas tak sobie myślę,że osoby siedzące w domu powinny mimo wszystko jakoś odkładać sobie kasę na ta emeryturę, jakieś składki itd.
ja bym się nie nudziła siedząc w domu :) oj zazdroszczę. Miałabym wszystko ogarnięte, a nie to co mam, nie ma gdzie rąk włożyć. Dzieciaki po szkole przyszłyby do domu, babcia je pilnuje ale narzeka cały czas jak jej przez to ciężko i uważa,że w związku z tym może się do wszystkiego wcinać. A tak miałabym spokój, moje dzieci, moje wychowywanie..Syna mam chorego to dodatkowo mogłabym mu poświecić czas, a nie szukać opieki, terapii itd..użerać się ze szkołą, bo nie chcą żeby był u nich w świetlicy. Już mi się płakać chce przed nowym rokiem szkolnym.
Warto pomyśleć o jakimś koncie w banku jak się ma taki układ, tak awaryjnie.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Również mam znajomych w Niemczech i z tego co wiem, emerytura dla niepracujących nie jest przyznawana "z urzędu" - w przypadku moich znajomych to mężowie opłacają składki żonom, albo nawet zatrudniają je fikcyjnie w swoich firmach. W Polsce jak najbardziej też można to zrobić. Szczerze mówiąc, gdyby mąż zarabiał grube kokosy i mogłabym zostać w domu, to tylko i wyłącznie pod tym warunkiem - że mąż będzie opłacał mi składki.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Zazdrość, zazdrość i jeszcze raz zazdrość.
W ogóle się nie przejmuj tym jak coś wyglada "z boku".
Jesli Tobie taki styl życia odpowiada, to znaczy, że jest ok.
A chwalenie się w dzisiejszych czasach ukończeniem studiów to śmiech na sali. Ludzie mają po 5 fakultetów, tylko w 99% nic z tego nie wynika, bo z żadnej dziedziny nie mają gruntownej wiedzy. Studia w dzisiejszych czasach może zrobić każdy. Nawet mój kot może być magistrem.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

NIe wiem po co ma Ci maz oplacac skladki, my juz emerytury nie dostaniemy przeciez, lepiej sobie te pare stów miesiecznie odkladac na koncie oszczednosciowym.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Hehe no niby fakt... Ale wyobraź sobie, gdyby nasi rodzice odkładali 30 lat temu pieniądze na koncie oszczędnościowym... Po inflacji mogliby sobie kupić gumę kulkę za 100zł ;) Póki inflacja jest wyższa niż oprocentowanie kont i lokat, to niestety nie opłaca się oszczędzać gotówki na starość, już lepiej inwestować chociażby w złoto, jak w średniowieczu. Na szczęście (lub nieszczęście) pracuję, więc sama sobie składki opłacam. Ale na pewno nie zgodziłabym się na zostanie "pełnoetatową panią domu" bez opłacania składek przez męża.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Towarzystwa ubezpieczeniowe maja w ofertach programy oszczednosciowe ktore sie oplacaja, obracasz pieniedzmi jak Ci sie podoba, w mniej lub bardzej ryzykowne akcje itd. Masz pelna kontrole. U nas poki co przynosi to zadowalajace zyski.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Mgr Kot a czego mają zazdrościć mamy pracujące tym niepracującym? Ambicji? Tego że są niezależne od faceta i mają swoje środki do życia? Nudzenia się w domu? Czy może oglądania wciąż tych samych seriali w TV? :-)
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Najwyraźniej zazdroszczą standardu życia, skoro krytykują czyjś styl - szczęśliwymi ludźmi nie są, skoro drażni ich życie innych. Zadbany dom, poświęcenie czasu dzieciom bez stresu, że jeszcze trzeba jakieś papiery zrobić na jutro, piękny ogród. Boli, jak się wchodzi do takiego domu, gdzie życie rodzinne kwitnie a wracając do swojego bałaganu w mieszkaniu z wywieszonym językiem trzeba szybko coś ugotować i jeszcze gary pomyć. No może jeszcze starczy czasu na obejrzenie "Na Wspólnej", żeby trochę odetchnąć. W innym wypadku nikt niemialby motywacji do krytykowania kogoś za zadbany dom i dzieci. Bol d*py - to jedyna motywacji do wchodzenia z buciorami w czyjeś życie.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 6

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Mgr Kot ale tu nikt nie wchodzi buciorami w czyjeś życie:) Po prostu każdy ma prawo wyrazić swoją opinię i tyle. Jeśli ktoś lubi być gospodynią domową i dobrze jej z tym - to super i powodzenia:) Zadbany dom? Zadbane dzieci? Hmm..znam kilka matek które siedziały latami i wychowywały dzieci, a niestety potem schodziły one na drogę przestępczą..Także to akurat żadna reguła, proszę Cię :) Ja sama po sobie wiem, że odkąd pracuję jestem bardziej zorganizowana i o dziwo mam więcej czasu dla swoich dzieci i przede wszystkim ten czas spędzany z nimi jest lepszy jakościowo, bo jestem bardziej zorganizowana. Jak siedziałam w domu to do południa łaziłam w piżamie, siedziałam na facebooku i oglądałam TV a dzieci bawiły się tak naprawdę "obok" mnie a nie ze mną. Byłam sfrustrowana i zdołowana, że siedzę w domu i się nie rozwijam. Nawet nie bardzo miałam o czym rozmawiać z mężem, bo co się ciekawego mogło dziać w moim życiu? Wciąż mu opowiadałam kogo spotkałam na placu zabaw i co jutro zrobię na obiad. Teraz pracuję z WŁASNEJ woli, a gdy wracam z pracy poświęcam 2 h tylko i wyłącznie dzieciom, bawimy się aktywnie, czytamy książki, gramy w gry planszowe, chodzimy na plac zabaw, na rower itp. I w tym wszystkim znajduję jeszcze czas na siłownię, czytanie książek, kurs językowy i kosmetyczkę:)
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

to zależy od osoby. Ja 2 lata byłam na wychowawczym i nigdy do 12 w piżamie nie siedziałam, bo tego nie cierpię. Od razu się zawsze zbierałam, dbałam o siebie,jakoś nie cierpiałam na nudę. Rozmawiać o placu zabaw i innych takich nie miałam nawet ochoty, z resztą mieszkam w domu jednorodzinnym to nie przesiadywałam w takich miejscach, mam plac zabaw w ogrodzie,ciągle miałam coś do roboty i naprawdę miałam o czym rozmawiać, interesowałam się tym co się dzieje w świecie, rozwijałam swoje hobby, na pewno nie byłam taka zestresowana jak teraz. Cały dzień poza domem, dzieciaki do 17 w szkole od 7 albo z babcią. W domu około 19-20. Weekendy zamiast spędzić jakoś fajnie to trzeba nadrobić, dom ogarnąć, zakupy, jakieś inne rzeczy. Taka bieganina. Fakt, nie ma czego zazdrościć tym co mogą sobie w domu być z dziećmi. Moje dzieci coś tracą, widzę to. Niestety za duże mamy zobowiązania żeby jedna osoba u nas pracowała.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

To, że ktoś przychodzi do czyjegoś domu i robi krytyczne uwagi ( jak opisała osoba zakładająca wątek), że dana osoba nie pracuje to właśnie zazdrość, wchodzenie w czyjeś życie z buciorami i zwykły brak kultury.
Ja rownież pracuje, ale nie krytykuję ludzi, którzy pracują w domu - nie jestem tak ograniczona mentalnie, żeby sadzić, że siedzą przed tv romantica, są nieambitne itd.
Lubię bardzo swoją pracę, ale wstając wcześnie rano nie raz pomyślałam sobie " pospałabym jeszcze z 2 godziny"...
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Mnie się wydaje że prawda jest taka że jakby było nas stać na utrzymanie z jednej pensji taka mama baaaaardzo chciałaby posiedzieć w domu dłużej z dzieckiem/dziećmi;))) i to nie dlatego że nie chce pracować. Zrobili teraz z wielką łaską roczny urlop macierzyński śmiechu warte to już powinno być dawno przecież wiemy jak szybko ten rok mija i stajemy przed dylematem co dalej?
Ja sama pracuje 10 lat w firmie wróciłam po nie całym roku do pracy ale tylko dlatego że moja mama zgodziła się zająć Agatką;)))) dziś po 6 latach jestem w upragnionej drugiej ciąży na razie nie wybiegam co będzie za rok. Bardzo lubię swoją pracę i nie wyobrażam sobie aby nie pracować ale to wszystko zależy od nas samych nie każdy ma fajną pracę którą może pogodzić z wychowaniem dzieci i jeśli kogoś na to stać i nie pracuje to uważam że PRACA W DOMU i opieka nad dziećmi TO TEŻ PRACA często niedoceniana i to baaaardzo.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zgadzam się w 100 %. Ja też tak miałam. Do tego jeszcze raz w tygodniu zmieniałam firanki i przeżywałam wewnętrzny dramat, że mój mąż po powrocie z pracy nie zauważył zmiany. A przecież te firanki to był sens mojego dnia, moje wyzwanie i przeszło tak bez echa. Żenada mnie ogarnia na samo wspomnienie. Pracując także można mieć zadbane i szczęśliwe dzieci, posprzątany dom i ugotowany obiad. Ja pracuję na cały etat i nie mam poczucia, że zaniedbuję którąkolwiek ze sfer swojego życia. Oczywiście są dni, że nic mi się nie chce, że czuję się zmęczona, że najchętniej przeleżałabym cały dzień w łóżku. Ale to są tylko takie momenty. Odkąd wróciłam do pracy czuję się sama dla siebie dużo bardziej atrakcyjna. Z resztą myślę, że mój mąż czuje pododnie. I też mnie wkurza jak ktoś twierdzi, że "pracuje w domu". Ja także przez kilka lat byłam w domu z dziećmi. Wówczas faktycznie czasu nie miałam na nic, bo to były małe dzieci. Ale nazywałam rzeczy po imeniu - nie pracuję, jestem w domu, zajmuję się domem i dziećmi. Pracuję teraz. Pracuję a ponadto w dalszym ciągu zajmuję się domem i dziećmi. Tak to wygląda z mojego punktu widzenia.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ciekawe czy jakbyś Ty zajmowała się sama 3 dzieci, w tym bliźniakami obecnie 10 mies bez pomocy innych czy byś twierdziła że świetlica tylko dla pracujących...
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 7

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ze swietlica jest przeciez podobnie jak z przedszkolem dla starszego rodzeństwa. W przedszkolu dziecko jest ile chce, a w swietlicy juz nie moze? Smiech na sali. Matka nie musi sie nikomu tłumaczyc.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ja takzje nie pracuje, wychowuje dzieci, młodsze ma 1,5 roku, więc według mnie jeszcze nie czas na rozstanie. I dobrze czuje sie z ta decyzja, z tym, ze jestem w domu, choc nie powiem- czasem mam dośc. Jednak myśle sobie, ze te chwile kiedy dzieci sa malenkie juz nie wroca, a jestem zdania ze pierwsze przynajmniej 3 lata życia dziecku najlepiej miec mamę przy sobie. Nie przegapiam zadnych waznych chwil, moje dzieci sa dopieszczone, wysłuchane i wspaniałe. Mam wpływ na kształtowanie ich osobowosci, reaguje na negatywne zachowania, po prostu mam to pod kontrola. Szczrze mowiac wydaje mi sie ze to zalezy od osobowosci kobiety i tego czego pragnie. Ja chce pracowac, gdy młodsze dziecko pojdzie to przedszkola to ja z czystym sumieniem i bez żalu do samej siebie pojde do pracy i bede sie realizowac w zawodzie. Wiem, ze pozostanie w domu z dziecmi to luksus i poki trwa ciesze sie tym. Maz takze ma zadbany dom, pyszny obiadek i szczesliwa rodzine. Absolutnie nie przejmowałabym sie tym co mowia inni- w moim otoczeniu akurat to uchodzi za norme-kolezanki rowniez sa w domu z dziecmi, tak samo siostra. Ale dopoki zyjemy dostatnio i nie musze od nikogo pozyczac pieniedzy czy wisiec na MOPSach to nie wydaje mi sie aby ktokolwiek mial prawo mi mowic co mam robic i jak organizowac swoje zycie rodzinne. Nie potrzebuje miec poki co kolejnego samochodu czy superwypasnego najlepszego telewizora, wazniejsze jest dla mnie aby dac moim dzieciom milosc, uwage i czas, to jest inwestycja na cale zycie, a czas ucieka szybko i ani sie obejrzymy dzieci juz nie beda nas potrzebowaly tak bardzo.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Kiedy zapisywałam syna na świetlicę jedna z Pań stwierdziła że mąż pracuje za granicą to mnie stać na opiekunkę- myślałam że wyjdę z siebie..
Po narodzinach syna podjęliśmy decyzję, że zostanę w domu dopóki mały nie pójdzie do przedszkola,później wróciłam do pracy. Teraz też zrezygnowałam z pracy na rzecz dzieci. Czy wrócę do pracy nie wiem, na pewno nie wcześniej jak maluchy pójdą do szkoły.
Jestem w domu, dzieci są zadbane szczęśliwe to po co im to odbierać. Wizja dzieci siedzących całymi dniami w przedszkolu albo świetlicy przeraża mnie, tym bardziej że stać nas na to żebym mogła zająć się domem a nie zarabianiem pieniędzy.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Mama tylko że faktycznie świetlice mają swój metraż, kadrę i nie da się fizycznie pomieścić te kilkaset dzieci, stąd ograniczenia i ja to rozumiem, bo jak tu zapewnić bezpieczeństwo. To nie widzimisie pań, jakby to powiedzieć, sale z gumy nie są. Takie mamy realia w naszym kraju,że oszczędności powodują niezatrudnianie tyle osób ile powinno być w zależności od zapotrzebowania. Też nie można być takim tylko roszczeniowym mi się należy. Mnie jako matkę też to boli,że świetlica nie chce mimo,że pracuję mojego dziecka które jest chore, bo nie zapewnią mu należytej opieki, obawiają się go itd. a wystarczyła by jedna osoba, która pomagałaby tym "innym" dzieciom, których wcale nie ma tak mało i które są dyskryminowane.Nie, my rodzice musimy sobie radzić, totalna zlewka szkoły. Nie wyżywajmy się na pracownikach świetlicy bo to nie ich wina tylko kuratorium raczej, dużo więcej niż przepisy pozwalają dzieci na jedną osobę będzie na pewno bo tyle pierwszych klas. Pytałam się, nikogo nowego nie zatrudniają w szkole moich dzieci do świetlicy a przewidują kilka klas więcej i też mają obawy co to będzie i moje drugie zdrowe dziecko też będę raczej starała się jakoś jak najwcześniej ze szkoły zabierać.
Zastanawia mnie tylko fakt,że niby tak się dba o dzieci, w mediach aż huczy, zabiera z domów bo to czy tamto, często niesłusznie, a jak w szkole, placówce łamie się przepisy bezpieczeństwa w świetlicach to nic bo nie ma pieniędzy na nowe etaty i dalej się ciągnie póki kiedyś się coś nie stanie. Czytałam w jakiejś gazecie artykuł na ten temat, wszyscy to wiedzą i nic.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ja siedziałam w domu z dzieckiem przez 3 lata i uważam to za idealne wyjście, jeśli oczywiście ktoś może sobie na to pozwolić. Obecnie mam ten komfort, że pracuję 5 h dziennie, więc dziecko nie przesiaduje w przedszkolu całymi dniami. Świetlicy nawet na oczy nie widziało.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Przeczytałam całą dyskusję i widzę, że nikt, ale to nikt nie pomyślał w tym temacie o .... dzieciach.

Dla dzieci jest lepiej mieć niepracującą zawodowo mamę; mamę, która PRACUJE tylko i wyłącznie w domu i na rzecz swojej rodziny.

Dom i dzieci zadbane, codziennie smaczny obiad, bezcenny czas, który mama może poświęcić na WYCHOWYWANIE i kształtowanie dzieci (a nie tylko na ich hodowlę), na ich edukację (wspólne odrabianie lekcji, rodzinne czytanie na głos książek, dyskusje światopoglądowe), na ważne rozmowy, na odpowiedzi na trudne pytania, na stworzenie tej nieuchwytnej atmosfery ciepła domowego, które tak bardzo wpływa na psychikę domowników i pozwala na ukształtowanie stabilnych emocjonalnie dzieci.

Mama będąca w domu ma wpływ na kształtowanie osobowości swoich dzieci, bo ma na to czas, czas, czas, czas.
Czas - czyli coś, czego nigdy nie będą miały pracujące zarobkowo matki zagonione na etatach, harujące na sukces swoich szefów, przysparzające majątku firmom wyciskającym je jak cytryny.

W zamian za "sukcesy zawodowe" (często wątpliwe), parę groszy oraz poczucie, ze robią "coś niesłychanie ważnego", bo "łączą pracę zawodową z wychowywaniem dzieci i zajmowaniem się domem" - mają tak naprawdę: zerwane więzi rodzinne, dzieci, które im wychowali obcy ludzie wg własnych pomysłów, brak czasu dla siebie, brak czasu dla najbliższych, tęskniące za ciepłem i bliskością matki dzieci, które czują, że dla mamy nie są najważniejsze (bo faktycznie nie są) i .... niedopieszczonego męża.

Mama pracująca wyłącznie w domu i dla swojej rodziny jest skarbem dla społeczeństwa, bo "takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie".
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 11

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Niepracująca zona -nic w tym złego... ale zastanowiłaś się co może być kiedyś?

Nie wiadomo co będzie jutro... ropatrzyłaś inne życie niż sielanka?

Czy byłabyś w stanie utrzymać rodznię gdyby mąż nagle stracił źródło dochodu? Gdyby się mu coś stało i nie mógłby pracować? Gdyby Go zabrakło? Zastanowiłaś się czy za 20. lat nadal będziecie w takich samych relacjach? Zycie się różnie układa...

Ja się zastanowiłam, mam dwoje dzieci, kochającego męża... byłam na urlopie macieżyńskim.. wróciłam do pracy. Praca daje mi satysfakcję, oparcie finansowe, znajomości... inne niż te"domowe". Daje mi jakąś perspektywę emerytury na starość... (chyba..)... i nie ważne, że mój mąż posiadając firmę zarabia czasami w ciągu dnia tyle ile ja w miesiąc... ważne, że MAM pracę i gdyby coś sie złego stało jestem w stanie wszystko dzwignąć. A też mam ugotowane, posprzątane, .... i też mamy czas dla siebie.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Dokładnie. Zawsze trzeba brać pod uwagę, że może się wydarzyć coś, co zaburzy sielankę... Dla mnie praca, którą bardzo lubię, daje również psychiczne zabezpieczenie, że poradzę sobie w przyszłości. Oczywiście to tylko gdybanie, ale życie pisze różne scenariusze. Moje Dzieci są zadbane. A ja mam odskocznię od domowych obowiązków. Przykro to stwierdzić, ale moja Babcia zawsze mawiała: "Mąż to nie Rodzina- pamiętaj o tym". Coś w tym jednak jest- przychodzi kryzys wieku średniego, różne pomysły przychodzą do głowy. Co stanie się wtedy?
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Życie pisze różne scenariusze, ale też nie pakujemy się tak bardzo w ciemno w małżeństwo. No chyba trochę współmałżonka znamy. Przynajmniej ja znam. Mimo że nie wiem co będzie za 20 lat, pewien poziom pewności mam, bo wiem za kogo wychodziłam za mąż. Ktoś napisze, że jestem naiwna, ale tak nie jest. Wszystko teraz jest nasze wspólne, nawet nieruchomości, które należały przed ślubem do męża. Podjęcie takich decyzji jest dla mnie znakiem, że nikt z nas nie zakłada, iż za ileś lat może nie wyjść, a wręcz przeciwnie będziemy się starać, żeby razem wszystko przezwyciężyć. Mamy kilkunastoletni staż małżeński i bywały trudne momenty, ale zawsze punktem wyjścia było u nas zastanowienie co zrobić, żeby RAZEM to przejść, rozwiązać. Jak od razu na starcie zakłada się, że może się nie udać, to wtedy rzeczywiście łatwa do tego droga. Jak coś się zdarzy niezależnie o nas, to nieruchomości można wynająć, sprzedać. No i jesteśmy poubezpieczani w różnych formach, co też daje jakiś rodzaj zabezpieczenia.
Ja z pracy zrezygnowałam i nie żałuję. Obiad jest, dzieci ogarnięte ale najważniejszy jest czas jaki spędzamy razem i na obowiązkach, i na przyjemnościach. Jak pracowałam to było niemożliwe. Dzieci są mocno związane ze sobą i z nami, rodzicami. To opinia nauczycieli w szkole więc w miarę obiektywna. Wydaje mi się, że mogłoby być trudniej to osiągnąć, gdybym pracowała a dzieciaki biegałyby z "kluczem na szyi".
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Moje Dzieci biegają z kluczem na szyi. Mam nadzieję, że nigdy Pani nie zazna rozczarowania, ale... znam 2 małżeństwa, które przyrzekaną sobie dozgonną miłość kończyły na... sali rozwodowej. I wówczas pojawiał się w tych Dziewczynach moment zawodu, że jednak nie pracowały... Każdy ma swój wolny wybór, podobnie jak każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii. Mój Mąż np. ceni to, że jestem aktywna zawodowo, zarabiam i jednocześnie daję radę z obowiązkami domowymi. Praca (podobnie jak życie domowe) może być źródłem wielkiej satysfakcji. Ja np. nigdy nie dałabym sobie tego odebrać...
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Miało być nie biegają, na świetlicy też siedzą krótko:)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Oczywiście jest praca i praca. Mam koleżankę, która kończy pracę o 14.30. Pracuje, a dzieci, rodzina i tak tego specjalnie nie odczują. Jednak inna znajoma z mężem tyle pracują, że dziecko siedzi w przedszkolu od 6.30 do 17.30. Tak, taki układ dla mnie jest nie do przyjęcia. Po przedszkolu w domu rodzinnym jest chyba tylko czas na mycie, kolację i spanie. Dla mnie to za mało.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

I u mnie też zawsze obiad jest:) Gotowanie to nie tylko domena niepracujących Mam:)
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ależ ja też znam takie przypadki, ale już wspomniałam wcześniej, te małżeństwa (albo przynajmniej jedno z malżonków) zakładały od początku, że jest dobrze ale zawsze może się popsuć i wtedy nie ma miejsca na walkę o związek, wtedy jest tylko sala rozpraw. Mąż i ja od początku zakładaliśmy, że jeśli pojawią się dzieci, to zrobimy wszystko co będziemy tylko mogli, by kryzysowe sytuacje zwalczyć razem.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ale nie każda praca da taką możliwość. Jak się jest w domu po 18 to trudno mówić o gotowaniu i zjedzeniu razem obiadu, zwłaszcza jak są małe dzieci, które muszą następnego dnia o 5.30 wstać.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Trzeba więc robić wszystko, by mieć inną pracę:)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Trzeba się zastanowić co lepsze - czy "przepieszczony" mąż który dom traktuje jak hotel i szuka wolności poza nim czy "niedopieszczony" który jest partnerem żony, rozumie że nic się w domu samo nie dzieje i pomaga w codziennych obowiązkach.

Nie wiem jak wyrywkowo trzeba czytać aby w wypowiedziach powyższych nie zauważyć że dobro dzieci było kilkukrotnie wspominane.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

niepracujaca mama zwykle bardzo (jesli nie tylko i wylacznie) skupia sie na dzieciach, ich rozwoju, nauce, itp itd, a nie oszukujmy sie dzieci szybko rosna, beda chcialy miec swoje zycie....

taka mama wtedy zostaje 'z niczym', ciezko jej sie pogodzic z nagla drastyczna zmiana z powodu tzw 'pustego gniazda'; niestety dzieci z takich domow czesto sa niesamodzielne (zawsze mama wszystko za nie robila, bo nie miala i tak nic innego do roboty); jednak lepiej jak kazdy ma jakies 'swoje' zycie poza tym stricte rodzinnym
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Super że możesz być w domu.Dzieci podrosną to możesz pomyśleć o pracy,zdążysz zarobić na emeryturę . W wielu krajach na zachodzie matki idą do pracy po odchowaniu dzieci.Rodzina zadbana i szczęsliwa."Pieniędzy całego świata i tak nie da się zarobić"
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 6

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Pomyśleć o pracy możesz ale czy ta praca będzie? Nie oszukujmy się, teraz znalezienie pracy graniczy z cudem. Ale warto szukać. Warto zbierać doświadczenie. Ważne by być obrotnym czy to siedząc w domu czy pracując. Szukać pracy, która będzie nam odpowiadać.

Wyjścia są dwa.. albo pokaźny życiorys albo pokaźna Skarpeta ;)
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

https://www.youtube.com/watch?v=qioYpjgIX00
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

" I u mnie też zawsze obiad jest:) Gotowanie to nie tylko domena niepracujących Mam:)"

Zadaniem matki nie jest tylko i wyłącznie gotowanie smacznych obiadków.

Zadaniem matki jest osobiste wychowywanie własnych dzieci oraz troska o budowanie i podtrzymywanie więzi rodzinnych - do tego kobieta jest szczególnie powołana.

Jeśli matka oddaje swoje dzieci innym ludziom na wychowanie a sama w tym czasie zajmuje się interesami obcych osób, nie należących do rodziny (a tym jest właśnie praca zawodowa), to zaniedbuje swoje podstawowe obowiązki matki i żony.

Małe dzieci nie zbudują relacji miłości z obcymi osobami. A relacja miłości jest czymś, co każdemu dziecku jest koniecznie potrzebne, by zbudować stabilną psychikę.

I dlatego później mamy społeczeństwo, w którym młodzi zapadają na depresję czy inne zaburzenia psychiczne a ci bardziej niedopilnowani nieraz wchodzą na drogę przestępczą (np. narkotyki).

Zarówno małe dzieci jak i duże potrzebują stałej obecności mamy w domu, jej czasu i dyspozycyjności, jej czujności i uwagi.
Tylko wtedy wychowanie się udaje i tylko wtedy matka wypełnia swoje zadania w sposób właściwy.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 11

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Żłobki, przedszkola i inne sierocińce

22.02.2014, 23:08,

Przemierzając polskie wsie, miasteczka i duże miasta, z wszechobecnych reklam można wywnioskować, że podstawową potrzebą naszego narodu są tanie i szybkie kredyty oraz żłobki i przedszkola oferujące maluchom spędzenie czasu w warunkach porównywalnych z pobytem pierwszych rodziców w raju. Nie trzeba przekonywać, że gotówka, najlepiej żywa, jest do szczęścia koniecznie potrzebna.

W tej kwestii mamy chyba powszechną zgodę, no może garstka zaprotestuje i zacznie filozofować, że człowiekowi potrzeba "coś więcej". Bardzo wielu z nas, tak zwanych chodzących twardo po ziemi, sądzi, że niedobory owej gotówki są jedynym problemem w osiągnięciu mitycznego szczęścia. Innym, szeroko zakorzenionym przekonaniem jest to, że dzieci są bardzo poważną przeszkodą w pozyskiwaniu upragnionej gotówki, czytaj: szczęścia. Na skutek tego powszechnego poglądu rodzi się bardzo mało dzieci, a z tymi, które miały szczęście się narodzić, trzeba "coś" zrobić. W odpowiedzi na te zabobony pojawia się oferta żłobków i przedszkoli wraz z całym kłamliwym majdanem haseł o specjalistach, rówieśnikach, rozwoju, edukacji itd.

Przeciętna historia jest taka. Po krótkiej euforii z narodzin maleństwa, jak tylko zacznie truptać na małych nóżkach i co nieco gaworzyć, rada rodzinna uchwala, że trzeba je oddać. Bo w domu się nie przelewa, bo mama musi się "rozwijać", bo nie ma kto się zająć dzieckiem. Nawet jeśli mama ociąga się, zgłasza wątpliwości, to teściowa czy inna babcia przekona, że innego wyjścia nie ma. Przecież nie będziemy tak siedzieć na kupie! Dziadkowie też mają swoje zajęcia i priorytety. Być z całą rodziną? O, bardzo chętnie! Nawet koniecznie w święta, w rocznice, w imieniny, trzeba pokazać sąsiadom, ale nie codziennie, odwykliśmy od tego. Dziecko ląduje w żłobku lub przedszkolu ze wszystkimi tego konsekwencjami, których lista jest długa. Najbardziej widoczne to złamanie ducha, choroby i zdziczenie dziecka w grupie rówieśniczej, a często demoralizacja, która zagnieździła się już na dobre a raczej na złe, w przedszkolach. Instytucje te nazywane niegdyś ochronkami nie są niczym innym niż rodzajem sierocińca, gdzie oddawani są najmniejsi i słabi, którzy nie mogą się przed tym obronić, mimo że próbują i często zaciekle walczą, by pozostać w domu. Przeszkadzają dorosłym i wyrok jest nieubłagany.

W podobnej sytuacji są starcy, najczęściej starzy rodzice, którymi wbrew czwartemu przykazaniu nikt bliski nie chce się zaopiekować. Przeszkadzają i trafiają do domu starców. Różnica jest tylko taka, że ta druga sytuacja jest kwestią w Polsce jeszcze wstydliwą, a żłobki i przedszkola nachalnie oswaja się w powszechnym odbiorze jako dobro dla rodziny i dziecka. Tradycyjnie ochronki, domy dziecka, domy starców i inne przytułki, mające wspólną genezę zajmowania się słabymi, którymi nie chcą zajmować się bliscy, powinny prowadzić osoby o intencjach miłosiernych, na przykład siostry zakonne. Tak jest i dzisiaj. Dla poprawy samopoczucia ochronki przemianowano na żłobki i przedszkola, ale ich geneza i funkcje pozostały niezmienione. Czy jednak siostry zakonne mają tego świadomość i nie zachęcają do oddawania dzieci na przykład do przedszkola? Oby tak było. W innym przypadku, o zgrozo, powinny też zachęcać do korzystania z pokrewnych przedszkolom instytucji, co byłoby absurdem. Co więcej, podważyłyby decyzję Stwórcy, który obdarowuje konkretnych, tych jedynych rodziców największym darem czyli dzieckiem i daje im wszelkie potrzebne łaski i siłę, by to dziecko dla Jego chwały wychowali. To chyba najkrótsza definicja chrześcijańskiej rodziny. Rodziny takiej nie można zachęcać do tego, by rezygnowała ze swojej podstawowej funkcji na rzecz nawet najpobożniejszych i najdobrotliwszych sióstr. Nie taki jest plan Boży. To rodzice są najlepszymi wychowawcami swoich dzieci. Z zasady, z natury, z woli Bożej. Tą prostą i fundamentalną prawdę trzeba przyjąć z wiarą. Praktyka życia to potwierdza.

Powyższe uwagi o bezwzględnej przewadze wychowania domowego dzieci odnoszą się także do szkoły, szczególnie w przypadku małych dzieci. Pewnym alibi oddania dzieci jest przymus szkolny. Jednak w Polsce przy szerokiej dostępności edukacji domowej to alibi upada i rodzice mogą realizować swoje podstawowe obowiązki wychowawcze także starszych dzieci, nie cedując je na instytucje. Instytucje niosące dziś w przygniatającej większości nędzę duchową..



Po co to wszystko pisać i denerwować ludzi?



Po to, by chronić dzieci i rodziny, by ojcowie i matki obudzili się i zobaczyli, że można a nawet trzeba żyć inaczej, by mieli świadomość, że oddając dzieci do instytucji marnują dzieci i siebie. Po to aby przestali się oszukiwać. Wreszcie po to, by ci którzy zaczynają żyć w prawdzie i chronią swoje rodziny, wychowując i ucząc dzieci w domu, zobaczyli, że mają rację i nie są sami.

Rubinowicz,

22 II 2014

http://www.rubinowicz.pl/post/zlobki-przedszkola-i-inne-sierocince-99/
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 7

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Bzdura.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Bełkot,jeden wielki Ideologiczny Bełkot.Dla mnie nie do przełknięcia.

Sama siedziałam parę lat w domu z dzieckiem i nie mam nic przeciwko temu ,że kobieta podejmuję taką decyzję wraz z partnerem jeżeli mogą sobie na to pozwolić. Zgodzę się z jedną forumek ,że znalezienie później godnej pracy graniczy z cudem ,jest naprawdę ciężko.DoAstrid dziecka nie wychowujemy dla siebie.Żyj tak jak chcesz i daj żyć innym.
p.s.
O tym dopieszczaniu męża to z krzesła spadłam, to z przedwojennego poradnika dla naszych babć.Ja za gejszę mam robić a on już się starać nie musi.No ale polemizować nie ma sensu powtórzę jeszcze raz żyj tak jak chcesz i daj żyć innym.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Cóż za bzdury.

Moja mama była ze mną i bratem w domu 8 lat. Bardzo to lubiłam, bo zzawsze była, bo miala czas, bo ciepły, świeży obiad.
Później poszła do pracy, a my klucze na szyje. Na początku nie bardzo nam się to podobało, ale dzięki temu staliśmy się bardziej samodzielni. Później podobało nam się już bardzo, bo dzieci w pewnym wieku wcale nie potrzebują stałej obecności rodziców w domu, a wręcz przeciwnie, lubią mieć trochę swobody.

Dziś, kiedy sama jestem mamą cieszę się, że moja mama podjęła taką a nie inną decyzję i do pracy poszła. Praca niestety zbyt dużo satysfakcji jej nie dawala, natomiast dzieki temu miała i ma swoje życie, koleżanki, przyjaciółki, jakieś pasje i zajęcia. Chwilę oddechu od domowych obowiązków, które po jakimś czasie stają się po prostu nuzace. A wiem co mówię, bo jestem w domu z dziećmi już 4-ty rok.
Obecnie i przede mną i przed bratem pojawiły się zawodowe szanse, które wiążą się z przeprowadzkami kilkaset km od domu. Wyrzuty sumienia by mnie zjadły, gdyby moja mama poświęciła się nam w 100% i teraz została sama, bez swojego życia poza domem, bo my byśmy wyjechali. Byłabym wściekła, gdyby robiła mi o to wyrzuty. Dlatego ja nie zamierzam nigdy swoich córek postawić w takiej sytuacji. Wręcz przeciwnie, będę je uczyć, że one jako kobiety również mają prawo do swojego życia poza domem, do rozwoju, pasji itd. Nie muszą się poświęcać całkowicie rodzinie, jeśli nie mają na to ochoty. One też są ważne. I ja jestem ważna, dlatego niedługo zaczynam znów zajmować się ROWNIEZ (nie, nie tylko) sobą.

A czy kobieta, która jest w domu tak się znowu oddaje całkowicie dzieciom? Śmiem wątpić. Nie liczy się ilość, a jakość czasu, który poświęcamy drugiemu człowiekowi.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

" Nie liczy się ilość, a jakość czasu, który poświęcamy drugiemu człowiekowi."

Typowe demagogiczne stwierdzenie.
Tak samo kłamliwe jak "szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko" używane jako argument w kontekście wypchnięcia matki z domu do pracy zarobkowej.

Tak naprawdę liczy się zarówno ilość jak i jakość czasu spędzonego z dziećmi.
Liczy się DYSPOZYCYJNOŚĆ matki, bycie na każde zawołanie, odpowiedź na każdą potrzebę dziecka.

Dziecko nie przyjdzie do matki ze swoimi problemami i życiowymi rozterkami akurat od godz. 17.00 do 19.00, bo tylko wtedy ona ma dla niego czas ... (bo wcześniej pracuje poza domem a potem musi nadgonić stracony dla domu czas, czyli zrobić zakupy, uprać, ugotować, posprzątać, wszystko w biegu i bez chwili czasu dla dziecka).

Dziecko zadaje ważne pytania w różnych momentach dnia.
I dla matki, dla której wychowanie jej dziecka liczy się najbardziej na świecie, jest oczywiste, że musi wtedy odłożyć wszystko inne i rozmawiać ze swoim dzieckiem, kształtować jego poglądy i wykuwać jego charakter.

Mąż powinien zapewnić tak żonie jak i swoim dzieciom możliwość pozostania mamy w domu.
Jak się zakłada rodzinę, to trzeba wiedzieć, że nie pieniądze są najważniejsze. Jeśli tak myślisz - pozostań singlem, nie zakładaj rodziny.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 11

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ale dziecko ma też szkołę, swoich znajomych. I co, nagle, siedząc w szkole na matematyce czy historii stwierdzi, że ma problem i koniecznie TERAZ musi porozmawiać z mamą więc wyjdzie ze szkoły, bo ma TERAZ taką potrzebę? Matka ma być na każde pierdnięcie dziecka? Potem wyrastają takie potworki, które były bezstresowo wychowane i uważają, że wszystko zawsze im się należy.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ależ wręcz przeciwnie, bezstresowo wychowane potworki wyrastają z dzieci zaniedbanych wychowawczo przez zagonione matki robiące "karierę" zawodową lub po prostu kochających pieniądz i luksus zamiast własnych dzieci.
Ich dzieci plączą się po osiedlach "z kluczem na szyi" i wychowuje je rano szkoła (czyli obcy ludzie) a po południu ulica....
Albo siedzą same w domu i tracą czas w samotności na granie w ogłupiające gry lub oglądanie pornografii.
Te dzieci są zwyczajnie nieprzypilnowane. Bo mamusia wybrała pieniądze zamiast własnych dzieci.

Natomiast dzieci, dla których mama ma czas, które mama starannie wychowuje przy każdej sposobności, wyrastają na wartościowych dla społeczeństwa obywateli.

Dlaczego dawniej, kiedy matki w ogóle nie pracowały zawodowo, była w społeczeństwach mniejsza przestępczość?
Rodziny były trwalsze, mężczyźni bardziej męscy i honorowi (nie zostawiali żon, bo czuli się za nie odpowiedzialni).

Dziś mamy kryzys męskości, bo matki nie kształtują odpowiednio swoich synów, nie uwrażliwiają ich na potrzeby płci przeciwnej, nie wychowują swoich synów na dobrych mężów, bo .... nie mają dla nich czasu.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 12

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

A to już nie można starannie wychować dziecka jednocześnie pracując? Znam mamusie, które nie pracują a dzieci sobie samopas biegają. I co? Jajco. Pier...enie o szopenie.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 2

No nie mogę. Co wpis to lepszy. Skąd Ty się urwałas Astrid? Czytam ten bełkot i nie wierzę, że ktoś może mieć takie poglądy. Aż się zaczęłam zastanawiać czy to nie jest jakaś prowokacja. Ktoś specjalnie takie debilizmy tu umieszcza, żeby było ciekawiej i żeby było się z czego pośmiać. Hmm?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Astrid, rozbawił mnie Twój post. Co za brednie...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Nie uważam, że to źle, jeśli Wam obojgu taki układ w pełni odpowiada, ale sama pomyślałabym nie tylko o tym, jak jest teraz, ale również o tym, jak będzie wyglądać lista Twoich zajęć, kiedy dzieci podrosną i opuszczą dom. Praca na pół etatu albo jakieś zlecenia pozwalają czuć się zawodowo spełnioną, jeśli uda się znaleźć interesujące zajęcie. Nie ma się też uczucia, że do końca wypadło się z obiegu, kiedy przesiedzi się kilka lat w domu na macierzyńskim. To też satysfakcja z osobiście zarobionych pieniędzy i szansa na poznanie nowych ludzi.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

"Nie uważam, że to źle, jeśli Wam obojgu taki układ w pełni odpowiada, ale sama pomyślałabym nie tylko o tym, jak jest teraz, ale również o tym, jak będzie wyglądać lista Twoich zajęć, kiedy dzieci podrosną i opuszczą dom. Praca na pół etatu albo jakieś zlecenia pozwalają czuć się zawodowo spełnioną, jeśli uda się znaleźć interesujące zajęcie. Nie ma się też uczucia, że do końca wypadło się z obiegu, kiedy przesiedzi się kilka lat w domu na macierzyńskim. To też satysfakcja z osobiście zarobionych pieniędzy i szansa na poznanie nowych ludzi."

Tak, masz rację, dlatego czasem sobie dorywczo dorabiam troszeczkę. Żeby mieć troszkę dodatkowych pieniędzy i poznać nowych ludzi.
Ale nie potrzeba mi "spełnienia zawodowego".

W ogóle nie uważam, że matka powinna się "realizować" poza domem i "myśleć o sobie".
Nie po to się jest matką, żeby myśleć o sobie, tylko po to by dobrze wychować dzieci. Jak się chce myśleć o sobie, to po co wychodzić za mąż, po co zakładać rodzinę. Można pozostać osobą samotną i "realizować siebie".
Współczesne kobiety chcą "zjeść ciastko i mieć ciastko".
A to jest niemożliwe.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 14

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Czytam wpisy Astrid i nie dowierzam... Z jakiej choinki Ty się urwałaś?! Jeśli tak ma wyglądać "kształtowanie poglądów dziecka" przez matkę siedzącą w domu, to chyba coś Twojej matce nie wyszło jednak.
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Astrid nie ma pojęcia o czym mówi.

Dawno temu, kiedy kobiety nie pracowały było tak - bogatym dzieci wychowawaly nianki/guwernantki, biedne nie miały czasu na cackanie się z dziecmi, bo harowaly w domu/w polu, a dzieci razem z nimi odkąd tylko mogły.

Rodziny były twarle, bo miały dla siebie czas? A to dobre. Rodziny były trwałe pomimo, że mąż bił, pił i zdradzal, bo: a) kościół tak nakazywał b)co ludzie powiedzą c) co ta biedna kobieta bez własnego grosza mógła zrobić?

Czyli co z tą szkołą? To zło, bo tam inni, obcy ludzie wychowują twoje dziecko?
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

"Czytam wpisy Astrid i nie dowierzam... Z jakiej choinki Ty się urwałaś?!"

Z jakiej choinki?
Z żadnej.
Jestem z Kościoła Katolickiego (do którego należy większość Polaków), sympatyzuję z nurtem konserwatywnych matek, które mają zaradnych mężów potrafiących zapewnić rodzinie utrzymanie i czczących mądre żony i matki wychowujące wartościowych ludzi.

Przypuszczam, że Ty jesteś z zupełnie innego świata.
Kiedyś, pod koniec życia, zobaczymy która z nas miała rację :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 11

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

To chyba jednak słabo Cię ten mąż "czci", skoro jesteś taka zakompleksiona i na siłę szukasz dowartościowania na forum, jednocześnie próbując wmówić pracującym kobietom, że są złe, niedobre i zaniedbują rodzinę. Mądre żony i matki nie zachowują się w ten sposób.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Większość z Was tu piszących widzi albo jedną skrajność, albo drugą. Przecież sytuacje są różne. Co innego pracować do 15, a co innego do 18,19. Pewnie, że jakość czasu spędzonego z dzieckiem jest ważna ale jak się jest w domu o 19 to tego czasu zwyczajnie nie ma. Też inna sprawa jest, jak dziecko ma 8,10 czy naście lat a inna jak jest niemowlakiem. O ile starszak chce i potrzebuje pewnej swobody, to nie trafia do mnie argument, że dziecko kilkumiesięczne, czy nawet przedszkolaka koniecznie trzeba oddać do placówki na 10 godzin bo potrzebuje tak intensywnego kontaktu z rówieśnikami.
W jednym momencie, ktoś pisze, że o pracę trudno, że jak się zrezygnuje na chwilę, to potem można nie mieć do czego wrócić, że pracy trzeba pilnować. Zaraz potem ktoś napisze, że trzeba mieć taką pracę, że nie trzeba siedzieć do późna, a można i obiad ugotować, i spędzać z dziećmi czas. Jednemu i drugiemu argumentowi przyklasną pewnie te same osoby.
Rodziny były kiedyś trwalsze i wcale nie tylko z powodów przytoczonych powyżej. Teraz ludzie idą na łatwiznę, im się nie chce pracować nad związkiem, starać się. Z racji wykształcenia i wykonywanej wcześniej pracy wiem, że w dzisiejszych czasach najszybciej i najliczniej rozpadają się rodziny, gdzie nie ma picia, bicia, patologii. Tam jest najwięcej rozwodów. Małżonkowie się po prostu znudzili sobą, życiem rodzinnym, chcą nowych wrażeń. Oczywiście są skrajne przypadki, że najlepszym wyjściem jest rozstanie się, ale zdecydowana większość rozbitych rodzin temu schematowi nie podlega. Dla mnie to jest całkowita dowolność, ale póki nie ma dzieci. Małżeństwo to związek dwojga obcych ludzi, którzy zdecydowali się razem stworzyć rodzinę. Dziecko w tym układzie nigdy nie jest obce dla żadnej ze stron. Ono jest częścią rodziny, na którą składa się mama i tata. Rodzice to jego świat, ostoja, poczucie bezpieczeństwa. Podjęcie decyzji o rozstaniu nie jest tylko krokiem dwóch dorosłych, to też, a może przede wszystkim, zmiana i przewartościowanie życia naszego dziecka. Jak małżonkowie, rodzice tworzą wspólny dom, świat a nie tylko na niego zarabiają, to w takich realiach łatwiej zbudować trwałe więzi, dzięki którym potem łatwiej walczyć z trudnościami, problemami. W konsekwencji rodzina jest trwalsza.
I szkoła nie jest oczywiście niczym złym, ale głównym jej zadaniem jest przekazanie wiedzy dzieciom. Nie dość, że nauczyciele mogą mieć odmienny pomysł na wychowanie, to jeszcze tam nie ma zwyczajnie czasu by skupiać się głównie na wychowywaniu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 5

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

'Nie po to się jest matką, żeby myśleć o sobie...'

no to niezle hehe ten tok myslenia jest straszny

chyba ktos tu sobie dorabia jakas ideologie,zeby sie dowartosciowac rola matki, siedzac w domu
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Jeszcze parę wypowiedzi papieży na temat roli kobiety jako matki oraz wartości, jakie ze sobą niesie stała obecność matki w domu i jej wpływu wychowawczego, który jest nie do przecenienia:

"Jeżeli prawo dostępu do różnych zadań publicznych ma być przyznane kobietom podobnie jak mężczyznom, to jednocześnie społeczeństwo winno stworzyć takie struktury, aby kobiety zamężne i matki nie były w praktyce zmuszone do pracy poza domem, i aby ich rodziny mogły godnie żyć i rozwijać się pomyślnie nawet wtedy, gdy kobieta poświęca się całkowicie własnej rodzinie.
Należy ponadto przezwyciężyć mentalność, według której większy zaszczyt przynosi kobiecie praca poza domem, niż praca w rodzinie. Wymaga to jednak, by mężczyźni poważali i miłowali kobietę z całym szacunkiem dla jej godności, i aby społeczeństwo stwarzało i rozwijało warunki sprzyjające pracy domowej" (Jan Paweł II, Familiaris Consortio, 1981)."

"Doświadczenie potwierdza, że należy starać się o społeczne dowartościowanie zadań macierzyńskich, trudu, jaki jest z nimi związany, troski, miłości i uczucia, których dzieci nieodzownie potrzebują, aby mogły się rozwijać jako osoby odpowiedzialne, moralnie i religijnie dojrzałe oraz psychicznie zrównoważone. Przyniesie to chlubę społeczeństwu, jeśli nie ograniczając wolności matki, nie dyskryminując jej psychologicznie lub praktycznie, nie pogarszając jej sytuacji w zestawieniu z innymi kobietami umożliwi kobiecie-matce oddanie się trosce o wychowanie dzieci, odpowiednio do zróżnicowanych potrzeb ich wieku. Zaniedbanie tych obowiązków spowodowane koniecznością podjęcia pracy zarobkowej poza domem jest niewłaściwe z punktu widzenia dobra społeczeństwa i rodziny, skoro uniemożliwia lub utrudnia wypełnienie pierwszorzędnych celów posłannictwa macierzyńskiego" (Jan Paweł II, Laborem Exercens, 1981)."
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 7

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

"Matki powinny w domach swoich przede wszystkim i wokoło domu działać w zakresie gospodarstwa domowego. Haniebnym to natomiast nadużyciem, które za wszelką cenę usunąć należy, żeby matki zmuszone były z powodu niedostatecznych zarobków ojca szukać korzystnego zarobku poza domem ze szkodą obowiązków domowych, a w szczególności ze szkodą dla wychowania dzieci"
(Pius XI, Quadragesimo Anno, 1931).


"Gospodarcza zaś emancypacja dąży do tego, by żona bez wiedzy i wbrew woli męża swobodnie mogła swoimi zająć się interesami, prowadzić je i niemi zarządzać, z uszczerbkiem oczywiście dla dzieci, męża i całej rodziny. Społeczna emancypacja na tym się zasadza, żeby żona, wolna od zajęć domowych już to około dzieci, już też około rodziny, swoim własnym mogła żyć życiem i również publicznym się urzędom i obowiązkom poświęcać.

Nie w tym wszakże mieści się prawdziwa emancypacja niewiasty i owa rozumna oraz pełna godności wolność, odpowiadająca dostojnemu stanowisku chrześcijańskiej matki i żony; jest raczej wypaczeniem kobiecego charakteru i macierzyńskiej godności oraz zburzeniem całej rodziny. Przez nią traci mąż żonę, dzieci matkę, dom i rodzina cała czujnego zawsze stróża. Doprawdy fałszywe to wyzwolenie i nienaturalne zrównanie z mężem jest raczej zgubą niewiasty. Stąpiwszy bowiem z iście królewskiego tronu w obrębie domu, na który Ewangelia kobietę wyniosła, popadnie owa kobieta rychło z powrotem w dawną niewolę (może mało widoczną, niemniej jednak rzeczywistą) i będzie znowu tym, czym była w pogaństwie: zabawką mężczyzny" (Pius XI, Casti Connubi, 1930)."

Przejmujące jest zwłaszcza to ostatnie zdanie z wypowiedzi papieża Piusa XI - brzmi jak proroctwo, które się właśnie na naszych oczach spełnia. Niestety.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 7

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

A ja myślę że większość z wypowiedzi w tym wątku strasznie szufladkuje kobiety, bo wierze że na to jak wychowamy swoje dzieci ma znaczenie coś więcej niż tylko to czy kobieta pracuje czy nie...
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Szkoda tylko że Starego Testamentu nie cytujesz bo się jeszcze okaże że kobieta to tylko do rodzenia dzieci jest .....
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Mięta, masz rację.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Katolicki konserwatywny kościół kojarzy mi się z przyzwoleniem na pedofilię. I stwierdzeniem że to dzieci same pod spódniczkę do księdza zaglądały i to one są winne.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ja mam swój rozum, mi żaden papież nic nie będzie kazał. Tym bardziej, że (teoretycznie) nie ma dzieci ani rodziny.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

No i jak zwykle za prawdopodobną zgubę mężą i dzieci odpowiedzialna kobieta jak i za cało zło na świecie bo jej się emancypacji zachciało , do roboty poszła a to wszystko przez Ewę.Retoryka Kościoła w tym temacie i nie tylko rozwala ale na szczęście na kolana już nie powala.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

A nieprawda.
Za zgubę dzieci i rozbicie więzów rodzinnych są odpowiedzialni także mężczyźni, ponieważ ulegają egoizmowi i wygodnictwu i nie chce im się już walczyć dla rodziny ze wszystkich sił.

Szczęśliwe te kobiety (często katoliczki właśnie), które mają mężów odpowiedzialnych, wiedzących jaka jest rola mężczyzny i szanujących kobiecą pracę na rzecz rodziny.
Szczęśliwe te matki, które mogą być w domach i dedykować się przede wszystkim rodzinie.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 10

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

No tak szczęśliwe to tylko niepracujące katoliczki,no i i przykładni mężowie to też tylko katolicy.Nic dodać nic ująć.Amen.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Trzeba jeszcze dodać najistotniejsze: szczęśliwe dzieci w takich rodzinach.
Kochane, zadbane, mające świadomość, że są dla swoich rodziców najważniejsze, ponad wszystko na świecie.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 10

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

No i skąd ja to wiedziałam, ze Astrid przemawia językiem KK. Tak naprawdę to myślę, ze jesteś księdzem, a nie kobieta - matką. Która dalaby sobie wmówić takie bzdury i pozwoliła zrobić z siebie niewolnice?

I chyba coś pomylilas. Dla katolików nie dzieci są najważniejsze, a Bóg. No chyba, ze cos się zmieniło w nauczaniu kościoła przez ostatnich kilka lat, od kiedy nie jestem już w temacie.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ha, ha. Nie jestem księdzem. Sądzisz, że ksiądz popełniałby wpisy na forum dla kobiet?
Jestem żoną i mamą w domu. Wychowuję syna tak, aby doceniał kiedyś rolę kobiety w rodzinie i umiał odróżnić zadania mężczyzny od zadań kobiety.

Co do jednego masz rację, brawo: dla katolików Bóg jest na pierwszym miejscu. Po Nim współmałżonek. A z wzajemnej miłości małżonków wypływa miłość do dzieci.
Jeżeli zachowuje się tę hierarchię, to dobro dzieci staje się w sposób oczywisty najważniejsze na świecie. Bo rodzice są DLA DZIECI z nadania Bożego, z Jego woli. Dzieci są ich wspólnym życiowym zadaniem danym przez samego Boga. I z tego zadania będą kiedyś rozliczani.
Wzajemnie kochający się rodzice są dla dzieci prawdziwym skarbem.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 7

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Astrid, matka i żona z Ciebie nienajlepsza. Zamiast zajmować się mężem, synem i domem przesiadujesz na forum. Teorię masz opanowaną ale z praktyką już jest gorzej.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Tak? Dlaczego tak sądzisz? Znasz mnie?

Nie "zamiast" tylko "oprócz".
Laptopa mam w kuchni pod ręką, teraz akurat przyrządzam smaczne taco, jednocześnie dyktuję synowi słówka angielskie (takie dyktando), pilnuję jak odrabia lekcje i ... spozieram sobie do internetu.

Jak najbardziej czasem rozmawiam na internecie, czemu nie...?
Czy mama domowa nie ma prawa do czasu wolnego dla siebie?
Powiem Ci nawet w tajemnicy :) - czasem chodzę do kawiarni. Z koleżanką. Na pogawędki. Straszne, prawda? ;)
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 8

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Widocznie akurat w tym momencie jej dziecko nie potrzebuje od niej porady :D
Może z bogiem na czasie siedzi.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

"Czy mama domowa nie ma prawa do czasu wolnego dla siebie?" NIE!!! Przecież masz służyć dziecku.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Astrid to idealny target naszego obecnego rządu. Tylko to jedno dziecko..... Oj nieładnie Astrid, leniuszki z Was ;) Z takim wachlarzem prorodzinnych poglądów powinna być conajmniej trójka ;)
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

No właśnie, wygląda na to że taka konserwatywna katolicka matka jednak GRZESZY, stosując antykoncepcję. Albo nie jest taką oddaną żoną, jak twierdzi :>
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

I tu się kłania jakość czasu nad ilością. Ja jak zajmuje się dziećmi to nie siedzę na necie. Po prostu jestem w tym czasie cała dla nich.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

" matek, które mają zaradnych mężów potrafiących zapewnić rodzinie utrzymanie i czczących mądre żony i matki wychowujące wartościowych ludzi"- czyli jeśli którejś z nas mąż jest np strażakiem czy policjantem i ratuje ludzi to jest źle? Bo mniej zarabia wiec niestety zona musi pracować? Mimo ze wykonuje bardzo ważne zadania i ratuje ludzi?
Pewnie lepiej jakby był prezesem w jakiejś firmie i wykorzystywał by ludzi. A żonka by mogła siedzieć w domu. Tak by było bardziej po katolicku.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 5

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Ja rzadko bywam okrutna i tak skrajna w ocenie innych osób. Myślę, że mam w sobie dużo tolerancji na poglądy innych. Ale takie rozumowanie jest dla mnie nie do przyjęcia a wręcz mnie przeraża. Bez problemu jestem w stanie wyobrazić sobie, że taka kochająca mama w imię obrony swoich poglądów i oczywiście w imię miłości bierze karabin i strzela ;)

Niestety "wiara" w pewnych aspektach bywa bardziej przerażająca niż jej całkowity brak...
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Powiem Ci że ja wstaję o 3 45 i myślę co te picki robią o ósmej rano bez obrazy. Są takie że na złoś Ci dogada bo ja pracuję a ona siedzi w domu pierdziel co gadają i rób co robisz pozdro
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: niepracujaca zona, czy to zle?

Nie zgadzam się kto chce pracować to przy rowach prace znajdzie
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Tak jeśli chce pracować a jeśli nie bo ma obie ręce lewe do pracy lub tak jak Ferdek Kiepski dla niego nie ma pracy w jego zawodzie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nie wszystko jest takie jasne jak by się wydawało.Moja żona odkąd pamiętam nie pracowała.I nie dlatego że uważałem że nie powinna bo nigdy nie wiadomo co przyniesie życie.A znam taką sytuację gdzie gdyby żona przez całe życie nie pracowała to finalnie obydwoje mieli by ciężki żywot na emeryturze.Żyjemy w czasach kiedy każdy może się realizować a to jest potrzebne każdemu.Z perspektywy czasu nie widzę praktycznie żadnych plusów tego że kobieta siedzi w domu.Wymieniać można by bardzo wiele dlaczego.Traci kontakt z rzeczywistością, im lepiej zarabia mąż tym później gorzej, gdyz już nigdy sama nie będzie chciała pracować za mniejsze pieniądze.Dzieci wychowywane od świtu do zmroku w opiece nigdy nie dadzą sobie rady jak te które musiały nauczyć się gotować obiad w pośpiechu w młodym wieku przychodząc ze szkoły za nim przyjdą rodzice z pracy.Za dużo czasu mając czasu wolnego sporo zaczyna się tracić na nie potrzebne kwestie.Nie znając przyszłości skazujemy siebie na brak poźniejszych możliwości.Zakupy i tak robiliśmy razem nieruchomości budowałem według własnej myśli kobieta mało która nadaje się do takich kwestii.Finał jest taki że mamy w domu rozkapryszoną duża kobietę nie znającą reali życia i pozbawioną obrony instynktu i mozliwości. Bedąc w pracy często nie mogła zrozumieć że nie mam tyle czasu co ona bo naprawdę sporo pracowałem.Finalnie dzieci odchowane mają swoje sprawy już nie długo studia.Zona coraz częściej siedzi w domu sama bez znajomości bez doświadczenia w pracy bez perspektyw i właściwie największy plus tego jest taki że miałem motywację żeby zarobić i zabezpieczyć siebie i nas na stare lata chociaż w minimalnym stopni bojąc się o starość i moją jedyną odpwoiedzialnośc.Bo w dzisiejszych czasach wolę być z pieniedzmi na koncie zapłaconymi rachunkami niż z ugotowanym obiadem w domu.Zreszta w każdy czas wolny też gotowałem.Ten wiek to wiek kobiet.A praca uszlachetnia nawet jak by to miało być pół etatu czasami.Więc zdecydowanie kobiety robić coś starać się w zyciu społecznie a nie domowo bo to jest droga do nikąd.Napewno wiele kobiet szczególnie które mają właśnie takie aspiracje podzieli mój pogląd.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

Osobiście nie wyobrażam sobie żyć na garnuszku męża, wolę pracować za najniższą krajową, ale jednak zarabiać i w razie czego mieć punkt oparcia, bo nigdy nie wiadomo, jak życie się potoczy. Nie mniej każdy ma prawo do podejmowania własnych decyzji i osoby postronne nie powinny tego oceniać.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Inne tematy z forum

nnt. mieszkanie na parterze (71 odpowiedzi)

Zastanawiam się nad kupnem mieszkania na parterze właśnie i proszę Was kobitki byście napisały...

tanie meble kuchenne?Jakie (68 odpowiedzi)

Dostaliśmy po 8 latach czekania mieszkanie z miasta 3pokoje,kuchnia. W kuchni mamy tylko...

Prywatne ubezpieczenie medyczne (17 odpowiedzi)

Ostatnio zastanawiamy się z mężem nad prywatnym ubezpieczeniem medycznym. Nie wiem jednak, jak...