nirdobór żelaza u dziecka

Temat dostępny też na forum: Rodzina i dziecko
u mojej córki wykryto niedawno że ma niedobór żelaza, odkąd ma podawany poprawił jej się apetyt (może to też być zbieg okoliczności bo akurat wychodzi z choroby) robi oczywiście czarne kupki co jest normą wiem po sobie, ale coś innego mnie zastanawia. Jak było u Waszych dzieci czy poprzez podawanie im żelaza zwiększyła się im ilość robionych kupek? moja mała potrafi ok. 4dziennie zrobić do tego ma straszną pupę takie odparzenia że hey.. napisz coś jak wygląda to u Waszych dzieci jak jadły itd pozdrawiam
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: nirdobór żelaza u dziecka

u mojego 4-miesięcznego synka też stwierdzono niedobór żelaza. Podajemy mu Ferrum lek, ale nie zauważyłam zmiany w kupkach. Nawet zabarwienie się nie zmieniło
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niedobór żelaza u dziecka

mój młodszy syn,jak miał 8 m-cy miał wykrytą anemię z niedoboru żelaza,ale nas od razu skierowano z tym do poradni hematologicznej w UCK. I do dziś jesteśmy tam pod kontrolą; od razu na pierwszej wizycie hematolog kazała odstawić Ferrum (przepisane przez pediatrę),bo to g... jest (powiedziała,że bardzo słabo się wchłania,a ma pełno skutków ubocznych-bóle brzuszka,brzydkie kupki,czarne ząbki) wtedy sprowadzaliśmy z Niemiec preparat żelaza w kropelkach (jakby co to mam do oddania jeszcze kilka opakowań), a później przeszliśmy na preparat Actiferol. Wyniki się polepszyły. teraz dostaje już tylko multivitamol. Żadnych skutków ubocznych po tych preparatach
(na Ferrum był tylko 3 dni,więc w zasadzie nie zauważyłam jakiś zmian,oprócz czarnych kupek)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: niedobór żelaza u dziecka

Moja od 3 miesięcy je Actiferol właśnie - jest fajny bo nie ma smaku ani zapachu i daje jej do kaszy czy jogurtu. nie barwi też zębów.

U nas poszło raczej w drugą stronę - kupki co 2, dni. czasami muszę dać jej śliwki.

Aha i niestety po 3 opakowaniach dalej ma anemię choć apetyt znacznie się poprawił.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niedobór żelaza u dziecka

ferrum nie barwi zębów ani nie pozostawia plam na ubrankach.
mój synek przyjmował ten lek i poziom żelaza wzrósł.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niedobór żelaza u dziecka

Łukasz jak powiedziała lekarka jest dziwnym przypadkiem na wynikach krwi w hemoglobinie nic się nie dzieje a poziom żelazo miał 26. A zaczęło się to od bladej skóry. Podawałam mu Ferrum trochę barwi ubranka kupka była ciemniejesz, ale zębów nie zauważyłam ze barwi. Teraz jest już odpowiedniego poziomu i podaje mu multivitamol. Zobaczymy jak będzie wyniki, bo w kwietniu będziemy mieli kontrole.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niedobór żelaza u dziecka

no mój też jakiś dziwny:-) robiliśmy badanie krwi myśląc,że ma za dużo bilirubiny ( zimą w wieku 8 m-cy był ciemny jak hm "nie nasze" dziecko), a jemu wyszła anemia (hemoglobina 9,1 a żelazo 22)
a po ferrum do dziś nie zeszły mi plamy z tetrowych pieluch,które mu podkładałam pod bródkę (a były prane chyba 100 razy w 60stopniach)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niedobór żelaza u dziecka

a ja dawałam żelazo tylko przez kilka dni, pediatra powiedziała, że ząbki nie będą zbyt ładne po nim ale najgorsze był podanie go małej, wypluwało go i tyle. Zmieniliśmy dietę, córcia jadła praktycznie tylko produkty wzbogazone o żelazo, w każdym posiłku było coś z żelaza, po mieciącu anemii nie był, a pediatra twierdziła, że przy podawaniu żelaza z anemii wychodzi się dopiero po ok. pół roku.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niedobór żelaza u dziecka

to też prawda, że u maluchów (szczególnie tych piersiowych) bardzo często pojawia się anemia w drugim półroczu życia (hematolog nazwała ją wręcz fizjologiczną,bo zapasy po okresie płodowym się skończyły, a mało jeszcze pokarmów zawierających żelazo),jak nie ma objawów i badań,to najczęściej nawet rodzice nie wiedzą,że dziecko przeszło anemię i jak już ładnie je (jajka,czerwone mięso,buraczki to chyba najbogatsze produkty) to samo sobie z nią poradzi. Ale jak już się zrobi badania i wie o tym,że żelaza brakuje,to wtedy warto podać choćby wspomniany actiferol (bo nie ma smaku i problemów z wciskaniem lekarstwa dziecku :-)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niedobór żelaza u dziecka

witam!ja pisze bo moje dziecko na niska hemoglobine i chcialam sprowadzic z niemiec lek ale nie wiem jak sie nazywa?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niedobór żelaza u dziecka

ten niemiecki preparat to był ferrosanol; nie wiem,może już jest dostępny w PL (wątek jest sprzed 3 lat)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

a czemu niemiecki? nic polskiego nie ma??
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: niedobór żelaza u dziecka

A jaja jest nazwa tego preparatu z Niemiec?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

a może zamiast preparatów spróbować dietą na początek? Wiem że jest sporo fajnych i prostych w zastosowaniu produktów np pestki dyni czy słonecznika, wszystkie liściaste warzywa, brukuły, strączki. Tylko trezba pamiętać o tym, że to żelaza różnie się wchłania i trzeba w posiłka odpowiednio komponować składniki. W internecie dużo o tym piszą, o tu pierwszy link z góry https://dziecisamadre.pl/jak-organizm-dziecka-wchlania-zelazo-z-jedzenia/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tu masz dobry artykuł o tym co robić w przypadku niedoborów i kiedy decydować się na ewentualną suplementację https://www.phamily.pl/blog/artykul/niedobory-zelaza-w-diecie-kiedy-zdecydowac-sie-na-suplementacje.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

dieta u tak malego dziecka?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

Idealny krem do twarzy (68 odpowiedzi)

Pomijam fakt, że dla każdej skóry dobre jest coś innego :) , ale piszcie, który krem zachwycił...

Puszczanie mleka nosem??? (9 odpowiedzi)

Dziewczyny, czy któraś z Was karmiących piersia też tak ma? Jedna z bliźniaczek przy odbiciu -...

Przyjazne msze dla dzieci gdzie w gdańsku (2024)? (3 odpowiedzi)

Cześć, ktoś może polecić msze jak w temacie?