Re: pączki
Ja robię z tego przepisu.
Pączki wychodzą pyszne, najlepsze są z nadzieniem różanym :)
Składniki:
• 50 dkg mąki
• 4 dkg drożdży
• 15 dkg cukru
• 200 ml mleka
• 8 dkg masła lub margaryny
• 1 jajko
• 1 kg smalcu
• 1 łyżeczka cynamonu
• 1 słoiczek powideł ( po 2-3 łyżki na sztukę)
• Szczypta soli
Wykonanie:
Wsypać całą mąkę do miski, posrodku mąki zrobić zagłębienie i wkruszyć drożdże. Wsypać 8 dkg cukru. Wlać 100 ml podgrzanego nleka. Dobrze wymieszać składniki. Odstawić pod przykryciem, w cieple, na ok. 15 minut.
Rozpuscić tłuszcz ( masło) w reszcie mleka. Rozbełtać jajko, dodać odrobinę soli.
Do ciasta dolać mleko i ponownie zagniesć wszystkie składniki na jednolitą masę aby ciasto było gładkie i odchodziło od ręki. Następnie odstawić jeszcze na następne 15 minut. Ponownie zagniesć i uformować około 12 kulek. Pozostawić kulki do wyrosnięcia na nastepne 10 minut.
Rozgrzać smalec w duzym , głębokim garnku do temeperatury ok. 175 stopni. Smażyc ączki porcjami na złoty kolor. Podczas smażenia powinny swobodnie pływać w tłuszzu. Po wyjęciu ja układam pąćzki na ręczniku papierowym do odsączenia, i obtaczam ( jeszcze gorące) w cukrze i wentualnie w cynamonie.
Potem cienką szprycą wstrzykuję powidła.
Przepis nie jest pracochłonny, choć może zajmujący więcej czasu, ale pączki wychodzą niebiańskie :o)
0
0