Re: "psalm dla ciebie" nieodpowiedni do kosciola
ja się dokładnie nie orientuje, ale wiem, ze istnieją dokładne reguły- wytyczne liturgiczne, co do piesnie śpieanych podczas Mszy św. Piesni przede wszystkim powinny byc liturgiczne- to znaczy odpowiednie do Kosciola i do kazdej czesci Mszy św. Nawet z kanonu tzw. piesni koscielnych, nie wszystkie nadaja się do zaspiewania podczas ofiarowania czy komunii swietej. Wsrod tych piesni istnieje podzial, ktore i kiedy mozna grac.
Idąc do Kosciola i proszac o ślub, to wydaje mi się, że jesteś swiadoma po co tam idziesz- nie po to aby rodzice byli zadowoleni, bylo duzo gosci, fajna zabawa, zebys miala biala sukenke, grali ci to co se wymarzylas i najlepeij jeszcze zeby wszystko bylo inaczej niz maja wszyscy- tak jak sobie sama wymyslisz, a jak jeszcze nie padnie ani razu slowo Bóg, to juz bedzie wspaniale.
Dziewczyno! Idąc do Kosciola, idziesz do Boga, Stwórcy, prosic go o Blogosławieństwo dla Twojego małżeństwa i o łaske miłości dla Was. Slubując swojemu narzeczonemu, slubujesz też Bogu- małżenstwo jest to sakrament, podczas którego zapraszacie Boga do swojego zwiazku, dajac mu tym samym do zrozumienia, ze akceptujecie jego naukę i zgadzacie się z tym, że jest ona dobra dla Was i dla Waszego zwiazku i bedziecie wedlug niej zyc. Stąd tez najpierw sa nauki przedslubne, zebys wiedziala na co sie decydujesz.Bóg w sakramencie malzenstwa wam przyzeka, ze bedzie o Was walczyl do konca i wam blogosławil- w tym celu daje Wam konkretne narzedzia- przykazania, NPR itp. jako coś, co jest dla Was najlepsze- bo On jako kochajacy Ojciec chce dla Was najlepiej. Trzymasz się tego- jest ok.
Jesli Ci to nie odpowiada, to idz do Urzedu Stanu Cywilnego i wymyslaj sobie ile chcesz. Tam jest wazny tylko podpis i prawnie jestes takim samym malzenstwem jakbys brala slub w Kosciele. Wiec w czym problem?
Jesli sie wie, po co sie idzie do Kosciola, to sie nie ma takich problemów.
Nierozumiem tych ciaglych narzekan na Ksiezy, Kosciol itp. Oni poprostu robia swoje i nie pozwalaja robic cyrku ze slubu. (zgadzam sie, ze jak wszedzie czasami sa wyjatki, z enie wspomne o organistach, ale to tylko ludzie, trzeba im wybaczyc, zlych intencji na pewno nie maja).
Polecam lekturę: http://www.katechizm.opoka.org.pl/
Jesli napotkacie jakies problemy w kontaktach z Ksiezmi, ktore beda sprzeczne z tym, co jest tam napisane, to wtedy mozemy porozmawiac.
KKK 2102 "Ślub, to jest świadomą i dobrowolną obietnicę uczynioną Bogu, mającą za przedmiot dobro możliwe i lepsze, należy wypełnić z pobudek cnoty religijności" (KPK, kan. 1191, § 1). Ślub jest aktem pobożności, w którym chrześcijanin poświęca siebie samego Bogu lub obiecuje Mu dobry czyn. Wypełniając śluby, oddaje się więc Bogu to, co zostało Mu przyrzeczone i konsekrowane. Dzieje Apostolskie ukazują nam św. Pawła zatroskanego o wypełnienie ślubów, które złożył (Por. Dz 18, 18; 21, 23-24).
KKK 1660 Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta stanowią między sobą wewnętrzną wspólnotę życia i miłości, powstało z woli Stwórcy, który wyposażył je we własne prawa. Z natury jest ono nastawione na dobro współmałżonków, a także na zrodzenie i wychowanie potomstwa. Małżeństwo ochrzczonych zostało podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu (Por. Sobór Watykański II, konst. Gaudium et spes, 48; KPK, kan. 1055, § 1).
KKK 1661 Sakrament małżeństwa jest znakiem związku Chrystusa i Kościoła. Udziela on małżonkom łaski miłowania się wzajemnie tą miłością, jaką Chrystus umiłował Kościół. Łaska sakramentu udoskonala zatem ludzką miłość małżonków, umacnia ich nierozerwalną jedność i uświęca ich na drodze do życia wiecznego (Por. Sobór Trydencki: DS 1799).
KKK 1662 Małżeństwo opiera się na zgodzie obu stron, to znaczy na woli wzajemnego i trwałego oddania się sobie w celu przeżywania przymierza wiernej i płodnej miłości.
KKK 1663 Skoro małżeństwo ustanawia małżonków w pewnym publicznym stanie życia w Kościele, powinno być zawierane publicznie, w ramach celebracji liturgicznej, wobec kapłana (lub upoważnionego świadka Kościoła) oraz świadków i zgromadzenia wiernych.
KKK 1664 Do istoty małżeństwa należy jedność, nierozerwalność i otwartość na płodność. Poligamia jest przeciwna jedności małżeństwa; rozwód rozłącza to, co Bóg złączył. Odrzucenie płodności pozbawia życie małżeńskie dziecka, które jest "najcenniejszym darem małżeństwa" (Sobór Watykański II, konst. Gaudium et spes, 50).
KKK 1665 Dopóki żyje prawowity współmałżonek, zawarcie powtórnego związku przez rozwiedzionych sprzeciwia się zmysłowi i prawu Bożemu, jak tego nauczał Chrystus. Osoby rozwiedzione zawierające nowy związek nie są wyłączone z Kościoła, ale nie mogą przystępować do Komunii świętej. Powinny one prowadzić życie chrześcijańskie, zwłaszcza wychowując swoje dzieci w wierze.
KKK 1666 Chrześcijański dom rodzinny jest miejscem, gdzie dzieci otrzymują pierwsze głoszenie wiary. Dlatego dom rodzinny słusznie jest nazywany "Kościołem domowym", wspólnotą łaski i modlitwy, szkołą cnót ludzkich i miłości chrześcijańskiej.
PS.Nie bierz tego tylko do siebie, bo nie wiem jakie sa prawdziwe Twoje motywy brania slubu koscielnego, ten post jest do wszystkich, co maja podobne problemy, aby najpierw sie zastanowili po co ida do Kosciola- maja wybór przeciez jeszcze USC.
0
0