test PAPP-a czy robiłyście?

Dziewczyny wczoraj byłam na USG przezierności karczku i badanie wyszło ok, ale dr Doering zasugerował że zaleca wszystkim kobietom test PAPP-A. Czy Wasi ginekolodzy też tak uważają i robiłyście ten test? W pierwszej ciąży nikt mi nic nie mówił na temat tego testu i go zwyczajnie nie robiłam, synek jest zdrowy, ale rodziłam go 8 lat temu. Ale teraz się zastanawiam, czy warto zrobić czy to zwyczajne wyciąganie pieniędzy, bo rozumiem zrobienie testu wtedy, gdy np.z przeziernością karczku byłoby coś nie tak...ech sama nie wiem, a co Wy o tym sądzicie? Czy to są jakieś nowe wytyczne teraz? Dodam, że mam 31 lat.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 16

Re: test PAPP-a czy robiłyście?

Cześć, ja byłam w 2 razy w takiej sytuacji. 4 lata temu miałam 38 lat i wyszło mi zagrożenie t21 1:135 a t18 1:345. Zrobiłam amniopunkcję i okazało się, że będzie zdrowy synek. W zeszłym roku świętowałam 41 urodziny i kilka miesięcy po nich okazało się, że jestem w ciąży. Tym razem z testu pappa wyszło: t21 1:56, t18 1:143 a t13:448. Znowu zrobiłam amniopunkcję i tym razem wynik wyszedł dobrze, bo w kwietniu na świat przyjdzie zdrowa cócia. W pierwszym i drugim przypadku USG bez żadnego zarzutu, tylko testy Pappa straszyły. Wiem co przeżywasz, bo przeszłam to 2 razy. Bądź dobrej myśli i staraj się nie denerwować (wiem, łatwo powiedzieć). Trzymam kciuki aby dzieciątko było zdrowie.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

To świetna wiadomość że dziecko jest zdrowe. Ciekawe co by Pani teraz mówiła, gdyby jednak test się okazał pozytywny. Każda kobita ma prawo do własnej decyzji, więc proszę nie pouczać że to wyciąganie pieniędzy.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: test PAPP-a czy robiłyście?

Cześć dziewczyny, jestem w 13 t ciąży i po badaniu prenatalnym. Usg wyszło dobrze, tylko ten nieszczęsny pappa ryzyko pośrednie t21 825. Mam 42 lata. Mój gin. polecił zrobić test Harmony, czekam na wynik. To istny koszmar, jestem przerażona czekając na wynik. Czy któraś z Was miała podobną sytuację. Mam szansę na dobry wynik?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: test PAPP-a czy robiłyście?

Cześć dziewczyny,
cieszę się, że trafiłam na ten wątek, bo Wasze historie trochę mnie uspokoiły. Wprawdzie USG prenatalne w zasadzie wyszło mi dobrze, ale wyszedł za duży pęcherz u dziecka. Pani doktor powiedziała, że możliwe, że dziecko nie robiło jeszcze siusiu i żeby to monitorować na USG.
W ten sam dzień zrobiłam też nieszczęsny test Pappa i wczoraj dostałam wyniki. Wysokie ryzyko T18 i T13 (!), aż 1:10 przy obu. Załamałam się. Później zaczęłam czytać i zarówno beta, Pappa i przezierność karkowa wyszły mi prawidłowe. Oprócz pęcherza nie było żadnych innych markerów chorób lub innych nieprawidłowości.
Mam 27 lat, czekam na wizytę o lekarza i już sama nie wiem, co mam o tym myśleć. Pocieszam się, że jest to statystyka, ale pierwszy moment był druzgocący...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

nie polecam, strona sponsorowana przez NIFTy, który teoretycznie bada mnóśtwo mikrodelecji, ale producent oficjalnie deklaruje że sprawdza się 5%, w przypadku trisomii nie ma złego testu NIPT, im mniejsza wada tym większe różnice w jakości testów, ale NIFTy nie polecam bo to stara technologia
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: test PAPP-a czy robiłyście?

Ryzyko zespołu Downa rośnie wraz z wiekiem matki, powyżej 35rż test PAPP-Ajest refundowany, jego wady to 5% wyników fałszywie dodatnich, na zachodzie odchodzi się od PAPP-A na rzecz testów typu NIPT, na świecie istnieje już 3 generacja tych badań, w Polsce też można dostać już najnowszą, niektóre matki przy każdej ciąży będą miały wysokie ryzyko w PAPP-A, NIPT oczywiście też wymaga potwierdzenia amniopunkcją, ale odsetek wyników fałszywie dodatnich jest poniżej 0,1%, powodów jest wiele, ale najczęściej winny jest mozaicyzm, bo bada się komórki łożyska, które powinny być identyczne jak płodu, ale nie zawsze są
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

O ile nie jest sfałszowany np. Przez d*phaston co podobno często sie zdarza
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: test PAPP-a czy robiłyście?

Dziewczyny, jeśli chodzi o badania prenatalne to faktycznie najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jeśli są zalecenia, to koniecznie je zróbcie. Ja uważam, że to jest badanie, które warto zrobić. Sama na nie idę w przyszłym tygodniu. Chcę mieć pewność, że mój maluszek jest zdrowy i ciąża rozwija się prawidłowo. Usłyszałam od znajomej, że podobno kliniki leczenia niepłodności od płodności wykonują takie badania i można się na nie zapisać, nawet jeśli ich lekarze nie prowadzą twojej ciąży. Moja znajoma powiedziała, że ich badania są naprawdę bardzo dokładne, ponad to mają własne labolatoria, dlatego jadę robić badania w Invikcie w Gdańsku.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: test PAPP-a czy robiłyście?

Ile ma Pani lat?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: test PAPP-a czy robiłyście?

To ja mam niestety odwrotną historię - usg idealne, test pappa ryzyko 1:5670 dla zd, a urodziłam chore dziecko z zd. Szok ogromny. Cieszcie się, że u Was na nerwach się skończyło i macie zdrowe dzieci.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Hej masz już wynik Sanco? Ja robiłam w poprzedni poniedziałek i dalej czekam ...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Cześć dziewczyny,

mam 36 lat. Zrobiłam test PAPPA i wyszedł kiepsko: hCG 0,988 MoM, białko PAPPa 0,409 MoM (czyli poniżej 0,5), a przezierność w górnej granicy normy NT 2.1 Ryzyko ZD wyliczono na 1:114. Pojutrze robię test Sanco. W poprzedniej ciąży też miałam niskie białko, ale wtedy przezierność była 1,4. Umieram ze strachu, nie jestem w stanie nic zrobić.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

W serwisie badaniaprenatalne pl jest do pobrania porównanie 14 testów wolnego płodowego DNA dostępnych w Polsce. Nie wiem czy mogę wkleić link, ale znajdziecie odnośnik na stronie głównej serwisu. Może komuś się przyda :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja miałam ryzyko pośrednie i zdecydowałam się na NIFTY pro ze względu na ubezpieczenie i wizytę domową - w obecnej sytuacji było to dla mnie bardzo ważne. Wynik prawidłowy, ulga ogromna.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ps. Chyba nie pisałam , wynik amniopunkcji ujemny, zdrowa dziewczynka
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Hej, moje wyniki to: wolne B-hCG ( 73,70lU/l - odpowiada 1,907MoM ,zaś PAPP-A (0,890lU/l - odpowiada 0,258MoM
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Lena bardzo się cieszę, gratulacje.Wnioslas mi trochę nadziei.Ja mam amnio za 1,5 tyg.Biochemia wyszła mi źle i mam zg 1:8. Jakie miałaś wyniki białek? pozdrawiam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dziewczyny chciałam wam powiedzieć że parę minut otrzymałam wyniki amniopunkcji " kariotyp płodu prawidłowy , dziewczynka" , życzę wam wszystkim powodzenia i nie martwcie się ,wszystko będzie dobrze
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Lena daj znać co u Ciebie?też wyniki biochemii miałaś złe?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Cześć ja mam ryzyko 1:17, USG idealne, przezierność 1,5 mam też 38 lat moja pani doktor zaleciła mi amniopunkcję w przyszłym tygodniu będą wyniki staram się nie denerwować ale im bliżej tym gorsze nerwy to jest moja druga ciąża, staram się być dobrej myśli.Pozdrawiam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

dr Włodzimierz Sieg-opinie prowadzenie ciąży (21 odpowiedzi)

Jak w temacie proszę o opinie o tym lekarzu, zmieniam ginekologa w połowie ciąży i jestem...

powikłania po wirusie bostońskim (81 odpowiedzi)

Mój trzylatek miesiąc temu chorował na wirus bostoński. Później zaczęła schodzić mu skóra z...

Niegrzeczny 5 -latek (11 odpowiedzi)

Jak sądzicie sobie z "niegrzecznymi" dziećmi? Syn ma młodsze rodzeństwo przez co cały czas walczy...