stat
Impreza już się odbyła

01 Artloop Festival 2012: Art Lab

Wydarzenie w ramach

Sekcja edukacyjna - ART LAB to selekcja różnorodnych warsztatów, interakcji i spotkań z twórcami z dziedziny filmu i muzyki, wszystkie w otwartej formule dla uczestników festiwalu w każdym wieku, niezależnie od poziomu zaawansowania. Działania warsztatowe i wykłady odbędą się w pracowniach z najpiękniejszym w Sopocie widokiem na morze - w Zatoce Sztuki.

w każdy czwartek (do 27.06), g. 17:00

Gdańsk,
Dla mniejszych uczestników festiwalu mamy kilka propozycji. Pierwsza to warsztaty "Kurort Magiczny" podczas których dzieci i młodzież, wraz z Kuracjuszem będą zwiedzać najbardziej tajemnicze i magiczne zakątki Sopotu. Efektem wycieczek stanie się wspólnie stworzona I udźwiękowiona animacja poklatkowa. To jednocześnie podjęcie próby ukazania Sopotu jako miejsca niesamowitego, jedynego w swoim rodzaju, zaczarowanego.

Dzieci pod okiem dwóch animatorek z wrocławskiej Galerii BWA Design będą miały również możliwość zaprojektowania i wykonania makiety kurortu - instalacji przestrzennej z recyclingowych materiałów znalezionych na plaży, własnoręcznie robionych pocztówek, sieci do łowienia skarbów. To jedyna i niepowtarzalna okazja, by zaprojektować Sopot na nowo, według własnej niepowtarzalnej idei. Dzięki otwartej formule, do warsztatów dołączyć można w każdym momencie ich trwania. Do udziału w warsztatach zapraszamy dzieci w każdym wieku, w części działań mogą wziąć udział również rodzice (szczegóły w programie).

Propozycja dla starszych dzieci to udział w improwizowanym mini-koncercie oraz Masażu Ucha Wewnętrznego, które poprowadzą specjaliści z Zakładu Produkcji Dźwięków, stosujący od lat sprawdzoną metodę profesora Ripplemarka, polegającą na oddziaływaniu częstotliwościami odpowiadającymi indywidualnemu słyszeniu pacjenta i rozbudzaniu audio-rozkoszy. Będzie to jedyne w swoim rodzaju połączenie sztuki i relaksu - gabinet terapii dźwiękowej nastawiony na propagowanie współczesnej muzyki kameralnej, improwizowanej elektro-akustyki.



Z pewnością nietypowe będą warsztaty tworzenia filmów z wykorzystaniem analogowych kamer Super 8 The Coffee - Wine - Vodka - Revolution, przygotowane przez niemiecką artystkę Dagie Brundert. Podczas dwudniowych działań powstaną eksperymentalne formy filmowe, barwione przy użyciu kawy, wina, wódki i witaminy C.

Kuratorzy: Sylwester Gałuszka + Katarzyna Smoła
Kontakt: edu@artloop.pl

Szczegółowy program godzinowy + formularze warsztatowe dostępne wkrótce na www.artloop.pl

UWAGA! Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. Wypełnione formularze należy nadsyłać na adres: edu@artloop.pl.
O zakwalifikowaniu się na warsztaty będziemy informować drogą mailową.

OPIS WARSZTATÓW:

3D CZYLI DIZAJN DLA DZIECI
Prowadzenie: Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan

Animatorki i designerki z wrocławskiej galerii BWA Design przeprowadzą serię warsztatów z projektowania dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Z zebranych na plaży skarbów, używanych wcześniej opakowań i torebek oraz pozostałych możliwych do ponownego użycia przedmiotów powstaną:

1/ Makieta kurortu
- grupa wiekowa: 6 -10 lat
- ilość uczestników: 12 osób
- ilość godzin warsztatowych: 2h (1 spotkanie)
- data i godzina warsztatów: czwartek, 06.09.12, godz. 16.00 - 18.00
- materiały: "śmieci domowe" (np. kubeczki po jogurtach, plastikowe butelki, kartoniki, zakrętki itd.) + materiały plastyczne (karton duży na podłoże [po meblach itp.], papiery samoprzylepne [mogą być resztki z poligrafii], nożyczki, bibuły, taśmy izolacyjne, taśmy klejące 1- i 2-stronne)
- opis: makieta przygotowana przez dzieci w różnymi elementami kurortu, nie będzie elementem użytkowym, a raczej efektem dobrej zabawy dzieci;
- jak wpisuje się w ideę: wytłumaczenie dzieciom pojęcia "kurort", zapoznanie dzieci z projektami dizajnerów dotyczącymi przestrzeni odpoczynku w kurorcie, wspólne zastanowienie się nad tym jak można spędzać czas w kurorcie, makieta będzie urzeczywistnienie marzeń dzieci dotyczących spędzania wolnego czasu, wakacji itd.

2/ Pocztówki
- grupa wiekowa: 11-15 lat
- ilość uczestników: 20 osób
- ilość godzin: 2h (1 spotkanie)
- data i godzina warsztatów: piątek, 07.09.12, godz. 16.00 - 18.00
- opis: dzieci przygotowują własne pocztówki na bazie zdjęć z folderów dotyczących Sopotu, dokonują interpretacji przestrzeni im dobrze znanej, tworzą własne nietypowe, zaskakujące połączenia widoków, architektury Sopotu ("inny Sopot"); pocztówki zafunkcjonują w typowym dla siebie kontekście - zostaną wysłane do znajomych, rodziny
- jak wpisuje się w ideę: wysyłanie pocztówek z wakacji to typowa czynność, która jednak przestaje być naszym zwyczajem; warto zaciekawić nią dzieci, pokazać im cały proces od projektu pocztówki aż do momentu wrzucenia jej do skrzynki pocztowej

3/ Sieć
- grupa wiekowa: 11-15 lat
- ilość uczestników: 20 osób
- ilość godzin: 3h (1 spotkanie)
- data i godzina warsztatów: sobota, 08.09.12, godz. 11.00 - 16.00
- opis:dzieci tworzą w kilku (3-5) miejscach instalację - kolorową sieć ze sznurków, włóczek itd.,
- jak wpisuje się w ideę: gra z przestrzenią miejską; tworzenie zaskakujących sieci, pajęczyn w nietypowych miejscach; skojarzenie z siecią rybacką, w którą mogą wpaść różne rzeczy niesione przez wiatr przez kolejne dni festiwalu

4/ Warsztat rodzinny - land art
- grupa wiekowa: rodziny z dziećmi (0-15 lat)
- ilość uczestników: 8 rodzin
- data i godzina warsztatów: niedziela, 09.09.12, godz. 11.00 - 16.00
- ilość godzin: w sumie 4h (40 min. = prezentacja w sali, 20 min. = dojście na plażę, 2h = zbieranie materiałów + piknik, 1h = układanie wspólnej pracy)
- opis: nietrwała, ulotna praca plastyczna, która jest pretekstem do wspólnego rodzinnego spędzania czasu; uwrażliwienie na naturę; kształt pracy zależy od inwencji i fantazji uczestników projektu
- jak wpisuje się w ideę: pomysł bazuje na przestrzeni jaką jest kurort - plaża, wydmy, najbliższe okolice plaży; jest zachętą do wspólnego, twórczego spędzania czasu w gronie rodziny.

WARSZTATY FILMU ANIMOWANEGO KURORT MAGICZNY
Prowadzenie: Aga Jarząbowa i Natalia Nguyen

Warsztaty będą skierowane do dzieci mieszkających w Sopocie. Chciałybyśmy razem z uczestnikami warsztatów "zanimować" Sopot w ten sposób, żeby pokazać miasto jako kurort-uzdrowisko. Co sprawia, że Sopot znane jest ze swoich leczniczych właściwości? Jakie miejsca są dla Sopotu charakterystyczne w tej dziedzinie? Plaża, brzeg morski, Zakład Balneologiczny przy molo, fontanna z leczniczą wodą solankową - być może dzieci zwrócą nam uwagę na jeszcze inne kwestie - tu zostawiamy sobie pole dla improwizacji. Wszystko to opowiedziane byłoby językiem animacji: fotoanimacji z udziałem uczestników warsztatów i wycinankowo-obiektowej z elementów przygotowanych i zanimowanych przez dzieci.

Film zostanie udźwiękowiony podczas odrębnych warsztatów które poprowadzi Maciej Bączyk z Małych Instrumentów. Podczas projekcji filmu odbędzie się improwizowany koncert uczestników warsztatów.

Czas trwania - 4 dni:
2 dni pracy warsztatowej z dziećmi + 2 dni montażu obrazu i przygotowania wersji projekcyjnej.
Liczba i wiek uczestników:
2 grupy po 6 - 8 dzieci, 10-15 lat
Data i godzina warsztatów animacji: czwartek - piątek 06-07.09.12, godz. 10.00 - 12.00
Data i godzina warsztatów dźwiękowych: czwartek - piątek 06-07.09.12, godz. 14.00 - 16.00
Projekcja i koncert: niedziela, 09.09.12 (godzina do ustalenia z uczestnikami warsztatów)

GABINET MASAŻU UCHA WEWNĘTRZNEGO

Projekt artystyczny polegający na organizowaniu koncertów kameralnych dla jednego słuchacza, w formie gabinetu masażu dźwiękiem.

GABINET MASAŻU UCHA WEWNĘTRZNEGO to jedyne w swoim rodzaju połączenie sztuki i relaksu - gabinet 'terapii dźwiękowej' nastawiony na propagowanie współczesnej muzyki kameralnej, improwizowanej elektro-akustyki. Wykonujemy masaże lecznicze i relaksacyjne za pomocą precyzyjnie dobranych i zbudowanych (dla każdego pacjenta indywidualnie) utworów muzycznych.

Wizyta rozpoczyna się od badania częstotliwości i zabiegów oczyszczających słyszenie, mających na celu przygotowanie słuchacza do właściwego, głównego punktu wizyty - improwizowanego mini koncertu. Wszelkie osiągnięcia zarówno muzyki popularnej, awangardy XX w, jak i muzyki dawnej stanowią szeroki wachlarz środków terapeutycznych. Gwarantujemy, że muzyka w każdym poszczególnym przypadku będzie stworzona z wielką starannością i z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji odkrytych w trakcie badania. Tę unikalną kompozycję pacjent może otrzymać w formie "szczepionki" - zapisanej na karcie pamięci SD.

Gabinet oferuje również mikstury nutowe w formie papierowej, przygotowane do udźwięcznienia. Wystawiamy recepty na dźwięki do samodzielnego słuchania. Wizyta trwa około 20 minut i składa się z badania wstępnego, diagnozy i zabiegu właściwego. Stosujemy sprawdzoną metodę prof. Ripplemarka z Zakładu Produkcji Dźwięku, polegającą na oddziaływaniu częstotliwościami odpowiadającymi indywidualnemu słyszeniu pacjenta i rozbudzaniu audio-rozkoszy. Poprawiamy zdolność słuchania i usuwamy złogi akustyczne i zmęczenie wynikające z nadmiaru hałasu miejskiego.

Przebieg wizyty jest rejestrowany na specjalnych kartach pamięci Zakładu Produkcji Dźwięku, dzięki czemu pacjent bezpośrednio po wizycie otrzymuje miksturę, lekarstwo dźwiękowe przyrządzone specjalnie dla niego w czasie rzeczywistym podczas wizyty. Przyjmujemy pojedynczo.
Rejestracja telefoniczna, bądź poprzez zajęcie miejsca w kolejce. Ilość miejsc ograniczona. Godziny przyjęć do ustalenia.

Gabinet będzie czynny w dniach 07-09.09.2012 (piątek - niedziela)w godzinach 16.00 - 22.00
1 wizyta to około 20 min
Ilość uczestników: 42 osoby

THE COFFEE - WINE - VODKA - REVOLUTION
Prowadzenie: Dagie Brundert

Dagie to artystka eksperymentująca z analogowymi kamerami i naturalnymi odczynnikami do wywoływania filmów nakręconych kamerą Super 8.

Pierwsza grupa osób uczestniczących w warsztatach otrzyma analogową kamerę Super 8 z czarno-białym filmem Trix, druga grupa - kamerę z przeterminowanym filmem (kliszą) Kodachrome (który może zostać wywołany i przetworzony wyłącznie w odcieniach czarno-białych).

Spacer po Sopocie, inscenizowana scena, spotkanie nad morzem, rozmowy z ludźmi - wszystko zostanie sfilmowane ... a następnie spotykamy się w ciemnym pokoju, przygotowujemy wiadra: jedno wypełnione Caffenol (kawa instant+ witamina C + soda piorąca), drugie z czerwonym winem, sokiem z cytryny i odrobiną wódki, oba konieczne do wywołania filmów.

Zapach mieszanek wisi w powietrzu, czujemy się jak alchemicy i kąpiemy dwa 15-metrowe paski filmowe w pysznej kąpieli w kompletnej ciemności!

Wynikiem pracy będą czarno-białe filmy, Kodachrome prawdopodobnie nabierze nieco żółtawej barwy. Powiesimy je na słońcu do wyschnięcia, a następnie pokażemy publiczności i będziemy świętować razem z lampką dobrej (świeżej) kawy lub wina!

Sobota, 08.09.12 - grupa Wino-Wódka - godz. 14.00 -18.00
Niedziela, 09.09.12 - grupa Kawa + witamina C - godz. 14.00 -18.00