LGBT Film Festival to jedno z ważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Odbywa się co roku i jest największym świętem kina LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender) w kraju. Na program festiwalu składają się najnowsze, entuzjastycznie przyjęte przez krytykę i widzów tytuły z międzynarodowego obiegu festiwalowego, z których większość prezentowana jest w Polsce premierowo.
Pojawiają się również filmy z poprzednich lat, które nie trafiły do polskiej dystrybucji, ale wpisały się w kanon największych światowych produkcji LGBT. Po raz drugi tez autorką plakatów promujących festiwal jest gdańska rysowniczka Magdalena Danaj, z która Klub Żak współpracuje także przy innych okazjach.
V. LGBT FILM FESTIVAL / KINO ŻAK 4.04.2014 / G.18:00 / THE RUGBY PLAYER
5.04.2014 / G.18:30 / PRZEBIĆ SIĘ
6.04.2015 / G.17:00 / NIE WIEM DLACZEGO
7.04.2014 / G.20:15 / KAMPANIA NIENAWIŚCI LGBT
8.04.2014 / G.20:15 / BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
9.04.2014 / G.20:15 / QUASE SAMBA
10.04.2014 / G.20:15 / CAMP BEAVERTON: MEET THE BRAVERS
Wstęp: tylko osoby pełnoletnie
BÓZ BEAVERTON (Camp Beaverton: Meet the Beavers)
reż: Beth Nelsen, Ana Grillo, 61', USA 2013, dokument
Nagroda Jury - Rio Cinema de Gay Film Festival (2013)Camp Beaverton to obóz tylko dla kobiet, dopuszczający osoby transseksualne. Festiwal sztuki radykalnej i eksperyment społeczny, który od 8 lat organizowany jest na pustyni w północnej części stanu Nevada, USA. W trakcie festiwalu powstaje tymczasowe miasto, będące domem dla prawie 60 000 osób, które żyją według 10 zasad składających się na filozofię wspólnoty festiwalu.
Mieszkańcy obozu Beaverton, tak zwani Beavers, tworzą eksperymentalną wspólnotę obozową, która jest gospodarzem wielu niezwykle popularnych wydarzeń, włączając w to zabawy erotyczne, dyskusje o własnych przeżyciach seksualnych, warsztaty edukacyjne, a także (prawdopodobnie) największą zabawę erotyczną dla kobiet na świecie, tak zwaną Strap-on-a-thon. To wspólnota lesbijek, kobiet biseksualnych, transseksualnych i heteroseksualnych zaangażowanych w radykalną drogę wyrażania samych siebie.
W 2012 roku Beth Nelsen i Ana Grillo odkrywały Camp Beaverton, a dokument to owoc ich pracy.
THE RUGBY PLAYER
reż: Scott Gracheff, obs: Mark Bingham (materiały archiwalne), Alice Hoglan, zdj: Chris Million, muzyka: Gary Kotlyar, 90', USA 2013, dokumentNagrody - Najlepszy Dokument / HBO - Audience Award (2013) / Connecticut Gay & Lesbian Film Festival (2013) / Philadelphia QFEST (2013) / Kansas City LGBT Film Festival (2013) / Miami Gay & Lesbian Film Festival (2013) / Nagroda Jury - Outflix LGBT Film Festival (Memphis 2013)
Historia Marka Binghama, dwukrotnego mistrza akademickiej drużyny rugby, jednego z pasażerów samolotu, który 11 września 2001 roku rozbił się nieopodal Shanksville. Bingham był w grupie pasażerów, którzy szturmem wtargnęli do kokpitu, aby zapobiec wykorzystaniu samolotu przez porywaczy do uderzenia w obiekt na terenie Waszyngtonu. Według relacji matki Marka Binghama - Alice Hoglan - 15 minut przed tragedią syn rozmawiał z nią przez telefon komórkowy, dowiedział się, że dwa samoloty uderzyły w World Trade Center, a kolejny w Pentagon.
W uznaniu zasług, za czyn bezinteresownej odwagi i najwyższej ofiary, Kongres Stanów Zjednoczonych odznaczył go pośmiertnie najwyższym cywilnym odznaczeniem - Złotym Medalem Kongresu.
Mark Bingham był gejem. Matka potwierdza, że syn dokonał coming outu w 1991 roku, kiedy miała raczej antygejowskie nastawienie. Orientacja homoseksualna Binghama była komentowana w prasie na całym świecie, szczególnie w kontekście przypisywanych mu czynów. New York Times podkreślał, że Mark Bingham stał się ikoną pośród gejów, inspiracją do debat na temat praw osób LGBT, małżeństw a także sytuacji gejów w sporcie.
PRZEBIĆ SIĘ (Break Through)
reż: Aaron Hose, muz: Edgar Gonzalez Jr., zdj: Dale Fakess, Aaron Hose, 62', Aruba/USA 2013, dokumentBohaterami filmu jest grupa studentów szkoły teatralnej, którzy w niekonwencjonalny sposób szukają odpowiedzi na pytania - jakie wyzwania stoją przed młodymi ludźmi, jakie problemy ma przed sobą środowisko LGBT, w którym kierunku powinno iść równouprawnienie oraz regulacje prawne? Film surowy w formie, oszczędny w środkach wyrazu, przez co wydaje się bliski pokazania prawdy o młodym pokoleniu. Niczym aparatem rentgenowskim prześwietla środowisko, ukazując obraz ludzi walczących o samoświadomość, samoakceptację, niezależnie od płci czy orientacji seksualnej.
NIE WIEM DLACZEGO (Dunno Y Na Jaane Kyun...)
reż: Sanjay Sharma, scen: Kapil Sharma, obs: Zeenat Aman, Kabir, Bedi, Yuvraj Parashar, Kapil Sharma, muz: Nikhil, zdj: Basheer Ali, 160', Indie 2010To pierwszy film, który powstał zaraz po tym jak indyjski parlament uznał, że homoseksualizm nie jest przestępstwem. Dotyka tematu tabu, pokazuje to, czego kino indyjskie nigdy nie pokazywało wprost (nawet w filmach heteroseksualnych) - pocałunek - w dodatku dwóch mężczyzn. Wywołał ogromne poruszenie i wielki skandal w Indiach.
Główny bohater wyjeżdża do Bombaju, aby zostać modelem. Spotyka na swojej drodze mężczyznę, w którym się zakochuje.
Film stał się znaczącym krokiem ku wznieceniu rewolucji obyczajowej w Indiach. Odbił się szerokim echem na wielu międzynarodowych festiwalach, stał się podstawą do dyskusji o sytuacji homoseksualistów w Indiach i ich miejscu w życiu społeczno-polityczno-kulturalnym.
KAMPANIA NIENAWIŚCI (The Campaign of Hate - Russia and Gay Propaganda)
reż, scen: Michael Lucas, 78', USA 2014, dokumentPo bardzo dobrym przyjęciu filmu "Undressing Israel: Gay Men In The Promised Land" (tytuł prezentowany podczas poprzedniej edycji festiwalu), Michael Lucas powraca z nowym filmem. Obraz jest efektem kilkumiesięcznej podróży Michaela po Rosji, gdzie spotykał się z czołowymi przedstawicielami środowisk LGBT, dyplomatami, lekarzami, dziennikarzami. To ciekawy zapis rozmów, doświadczeń również zwykłych Rosjan. Dzięki ich relacjom dowiadujemy się, że w świecie dążącym do równouprawnienia, wolności jednostki - Rosja obiera zupełnie odwrotny kierunek. Jawne dyskryminowanie mniejszości seksualnych, nagonka w mediach, społeczne uprzedzenia, nieprzychylne nastawienie władz - eskalują niechęć do środowisk homoseksualnych.
Film pokazuje z jakimi problemami zmagają się osoby homoseksualne w Rosji, nie pozostawiając złudzeń co do poprawy ich położenia. Nie można oprzeć się wrażeniu, że wydarzenia, których doświadczają geje i lesbijki w Rosji miały już kiedyś miejsce i nie skończyły się niczym dobrym...
QUASE SAMBA
reż, scen: Ricardo Targino, zdj: Pedro Urano, muz: Pupillo, obs. Joao Baldasserine, Leandro Firmino, Cadu Fávero, Mariene de Castro, 90', Brazylia 2014, dramatDebiut fabularny brazylijskiego reżysera - Ricardo Targino. Historia utalentowanej piosenkarki radiowej, której życie zawodowe bogate jest w sukcesy, gorzej z życiem prywatnym. W ostatnich miesiącach ciąży zmaga się z emocjami i trudnym wyborem pomiędzy miłością do dwóch mężczyzn: transwestyty, który zawsze był przy niej oraz policjanta. Każdy z nich walczy o jej miłość i chce zostać ojcem nienarodzonego dziecka.
BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH - 99'NAJLEPSZY PRZYJACIEL (O Melhor Amigo)
reż, scen: Allan Deberton, obs: Jesuita Barbosa, Victor Sousa, Marta Aurélia, Glauco Lucena, zdj: Antonio Luiz Mendes, muz: Fabiano Penna, 18', Brazylia 2013Sobota, pierwszy dzień wakacji, Lucas i Felipe spędzają go razem na plaży. Żarty, wygłupy - niby wszystko w najlepszym porządku. Ale pod tą pozorną normalnością kryje się coś więcej...
Nagrody - Najlepszy Film
Cine Ceará - National Cinema Festival (2013)
SZUM ŻYCIA (Whispers of Life)
reż i scen: Florian Halbedl, obs: Travis Nelson, Patrick Gilmore, Aaron Rota, zdj: George Campbell, muz: Craig Richey, 11', Kanada 2013Tom, młody chłopak roztrzęsiony homofobicznymi uwagami kolegi, próbuje odnaleźć spokój na ławce w parku.
Karol, zdecydowanie starszy, świadek całego zdarzenia próbuje nawiązać rozmowę, która szybko przeradza się w poważną dyskusję kiedy Tom pyta, czy nigdy nie myślał o samobójstwie.
Nagrody - Najlepszy Film
Canadian GLBTQ Short Film Festival (2013)
Palm Springs Gay & Lesbian Film Festival (2013)
W SIÓDMYM NIEBIE (7ème Ciel)
reż, scen: Guillaume Foirest, zdj: David Chizallet, muz: Alexandre Wallon, obs: Redouane Behache, Ralph Amoussou, Djena Tsimba, 38', Francja 2013Sofiane to zdemoralizowany chłopak mieszkający w blokowisku na przedmieściach Paryża. Stara się żyć jak reszta jego kumpli, ale nie jest to łatwe. Pociągają go faceci...
Pełna sprzeczności postać Sofiane'a symbolizuje chaos zamkniętej we własnej skorupie, bezczynnej, zdezorientowanej młodości. Reżyser w krótkiej formie ukazuje złożoność postaci głównego bohatera, doskonale obrazuje i wprowadza widza w świat dzisiejszych młodych ludzi - seksu, pieniędzy, prostytucji, ale też miłości...
DWIE DUSZE (Dos Almas)
reż. scen: Danielle Villegas, 16 min', USA 2013, obyczajW połowie XVIII wieku, w głębi pustyni zachodniej spotykają się dwie kobiety. "Duch natury" zderza ich dwa światy ze sobą. W zmaganiach i realizacji ich prawdziwego "ja" proszą o pomoc Matki Bożej z Guadalupe.
GAY GOTH SCENE
reż, scen: Kai Stänicke, 5', Niemcy 2013, dramat (teledysk)W codziennym, szkolnym życiu młody chłopak doświadcza prawdziwego piekła na ziemi. Pewnego dnia postanawia dać temu kres...
Film - teledysk, który przedstawia problem społeczny jakim jest zastraszanie i nękanie słabszych jednostek oraz konsekwencje takich zachowań.
DWIE KOBIETY I DESZCZ (Two Girls Against the Rain)
reż: Sao Sopheak, 11', Kambodża 2012, dokumentHistoria dwóch kobiet, które poznały się w okresie ludobójczego reżimu Czerwonych Khmerów (1979-1998) w Kambodży. Przypadek sprawił, że obie były w tej samej jednostce militarnej i obie przeżyły.
Dzisiaj Soth Yun (59) i Sem Eang (60) mieszkają w wiosce w prowincji Takeo w południowej Kambodży, nadal walczą o szacunek i o swoją trudną miłość.
Nagrody - Najlepszy Dokument, m.in.
Laasian Pacific Film Festival (LA 2013)
International Women's Film Festival in Seoul (2013)
Inside Out Toronto LGBT Film Festival (2013)
Frameline37 (San Francisco 2013)
SKEIV WEEKEND (Oslo 2013)
IFF Jagran Film Festival (New Delhi 2013)
Where Dreams Cross (Stockholm 2013)
Oficjalna selekcja
Berlinale Panorama Film Festival (Berlin 2013)